۶ فروردین ۱۳۵۸ | سفارت مصر در تهران اشغال شد

تاریخ برگزاری : ۰۶ فروردین ۱۳۹۹ روزشمار وقایع و رویدادها

تاریخ ایرانی: روز ۶ فروردین ۱۳۵۸ سفارت مصر در تهران توسط گروهی از دانشجویان عرب مقیم ایران اشغال شد. به گزارش روزنامه اطلاعات، حدود ساعت ۸ صبح بیش از ۵۰ تن از دانشجویان عرب مقیم ایران در اعتراض به قرارداد صلح بین مصر و اسرائیل به مقر سفارت مصر در تهران حمله بردند و محوطه سفارت را اشغال کردند.

 

این گروه پس از شکستن شیشه‌های سفارت مصر، به پخش اعلامیه‌ای پنج ماده‌ای مبادرت کردند. در این اعلامیه آمده بود: سازمان آزادی‌بخش فلسطین تنها نماینده ملت عربی فلسطین است و حق حاکمیت و تعیین سرنوشت را دارد. در همین اعلامیه با اشاره به قرارداد دوجانبه مصر و اسرائیل که قرار بود همان روز امضا شود، آمده بود: این قرارداد امکان باصطلاح قانونی در غصب کردن سرزمین‌های اسلام به صهیونیسم می‌دهد. این قرارداد همچنین امکان باصطلاح قانونی را در جهت تسلط صهیونیست‌ها بر بیت‌المقدس اولین قبله‌گاه و سومین حرم مقدس مسلمانان می‌دهد. ماده ۴ این اعلامیه می‌گوید: هدف امپریالیسم آمریکا ایجاد پایگاه در مصر است تا از آن پایگاه تمامی جنبش‌های آزادی‌بخش در منطقه را سرکوب کند. در ماده شماره پنج این اعلامیه آمده است: هدف قرارداد صلح، ایجاد جدایی میان مردم عرب مصر از امت و تاریخ و فرهنگ اعراب است.

 

دانشجویان عرب مقیم ایران در پایان اعلامیه خود، با ننگین خواندن قرارداد بین مصر و اسرائیل، آن را محکوم کرده و از مردم عربی مصر خواستند تا به مقابله با آن برخیزند. دانشجویان عرب به هنگام حمله به سفارت مصر و شکستن شیشه‌های این سفارتخانه شعارهایی نیز به زبان عربی و فارسی می‌دادند.

 

به دنبال اشغال سفارت مصر، دانشجویان دانشگاه‌های مختلف ایران ضمن ارسال پیام‌هایی به دانشجویان عرب مقیم ایران همبستگی خود را با آنان اعلام کردند. سخنگوی دانشجویان عرب مقیم ایران که در سفارت مصر تجمع کرده بودند، به خبرنگار روزنامه اطلاعات گفت: ما منتظر برادران دانشجو و دانش‌آموز ایرانی خود هستیم که قرار است به ما بپیوندند، به محض رسیدن آن‌ها ما طی مراسمی عکس‌های سادات را خواهیم سوزاند و طرحی از او را اعدام خواهیم کرد. وی افزود: ما دانشجویان عرب از برادران ایرانی می‌خواهیم برای آزاد کردن بیت‌المقدس و فلسطین از سازمان آزادی‌بخش فلسطین پشتیبانی کنند و همچنین از دولت ایران می‌خواهیم که با رژیم سادات قطع رابطه کند.

 

دانشجوی عرب اضافه کرد: ما از سفارت اشغال شده مصر به برادران و خواهران مبارز عرب درود می‌فرستیم و به آن‌ها که بیش از ۱۵ روز پیش بر علیه پیمان سادات دست به تظاهرات زده‌اند و نیز عده‌ای شهید داده‌اند، اعلام می‌کنیم که تا آخرین نفس دست از مبارزه برنمی‌داریم.

 

دانشجویان عرب مقیم ایران به هنگام حمله به سفارت مصر با مقاومت مستخدمین این سفارتخانه مواجه شدند، اما آنان خود را به داخل سفارت رساندند و یک ساعت بعد سفیر مصر در ایران که از واقعه آگاه شده بود با دانشجویان طی یک تماس تلفنی تقاضای ملاقات کرد. اما دانشجویان گفتند که حاضر به مذاکره نیستند و پس از ۲۴ ساعت تصمیم خواهند گرفت که با او مذاکره کنند یا نه.

 

با گذشت ۲۴ ساعت دانشجویان عرب سفارت را تخلیه و آن را به نمایندگان وزرات امور خارجه ایران سپردند. به گزارش روزنامه اطلاعات، نمایندگان دانشجویان عرب مقیم تهران طی مراسمی سفارتخانه مصر در ایران را تخته و آن را به آقای اردلان نماینده وزارت امور خارجه که باتفاق پسر آقای دکتر سنجابی وزیر امور خارجه برای مذاکره با اشغالگران به سفارت رفته بودند، تحویل دادند. این اقدام در شرایطی صورت گرفت که هیات نمایندگی فلسطین در تهران رسماً اعلام کرده بود که اشغالگران سفارت مصر در تهران هیچگونه وابستگی به نهضت آزادی‌بخش فلسطین نداشتند.

 

پیش‌تر سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از دانشجویان عرب خواسته بود که روحیه انقلاب ایران را در نظر داشته و کاری نکنند که به این انقلاب لطمه‌ای وارد شود. وی همچنین از اشغالگران سفارت خواسته بود که هرچه زود‌تر سفارت را تخلیه و هیچ‌گونه صدمه‌ای به اموال آن نرسانند. نماینده دانشجویان عرب نیز در ارتباط با اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه، یادآور شده بود که هیچ‌گونه ارتباطی با سازمان آزادی‌بخش فلسطین نداشته و سفارت را صرفاً به عنوان اعتراض به امضای قرارداد مصر و اسرائیل به تصرف خود درآورده‌اند.