۱۴ فروردین ۱۳۵۸ | دولت موقت خودمختاری را پذیرفت

تاریخ برگزاری : ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ روزشمار وقایع و رویدادها

تاریخ ایرانی: مهندس مهدی بازرگان، نخست‌وزیر دولت موقت روز ۱۴ فروردین ۱۳۵۸ در یک مصاحبه مطبوعاتی با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی گفت: اگر خودمختاری یعنی در اختیار داشتن و مسوول بودن و مدیریت امور محلی را داشتن، دولت از آن استقبال می‌کند.

 

روزنامه کیهان در شماره روز ۱۵ فروردین ۵۸ نوشت بازرگان در پاسخ به این سوال که «چرا در مورد خودمختاری کردستان و گنبد سیاست دولت را مشخص نمی‌کنید؟ آیا فکر نمی‌کنید با روشن شدن وضع از زد و خورد و جنگ داخلی جلوگیری می‌کنید؟»، گفت: «ما به طریق دیگری به این قضایا نگاه می‌کنیم، حرف‌ها و صحبت‌ها در گنبد و کردستان از خودمختاری، اگر منظور تجزیه‌طلبی و از بین رفتن وحدت کشور است به هیچ وجه قابل قبول نیست ولی اگر خودمختاری داشتن اختیار و مسوول بودن در امور محلی است حتی پیش از قانون اساسی قدیم ایالتی و ولایتی که منظور گردیده مورد قبول و پذیرش است، البته این خودمختاری اختصاص به یک محل نخواهد داشت و برای همه نقاط کشور مورد نظر است. حال چه کار‌ها باید با حکومت مرکزی باشد و چه امور با مسوولان محلی، ما خواسته‌ایم که مردم نقاط مختلف نظرشان را بدهند، همان طور که مردم کردستان نظریاتشان را به مردم داده‌اند. با رسیدن این پیشنهادات فرمول مزبور تهیه و قبل از انتخابات مجلس موسسان منتشر خواهد شد تا مردم نظرات خود را در این مورد اظهار دارند و یا به نمایندگان خود بگویند که آن‌ها اعلام کنند.»

 

روزنامه کیهان همان روز خبر داد هیات نمایندگی حزب دموکرات کردستان ایران به دنبال ملاقات با امام خمینی، با مهندس بازرگان نیز ملاقات کرد و در مورد مسایل جاری مملکت به ویژه مساله کردستان اطلاعیه‌ای منتشر کرد. در این ملاقات ریاست هیات نمایندگی کرد‌ها را دکتر عبدالرحمن قاسملو به عهده داشت و در آن غنی بلوریان و محمد امین سراجی و امیر قاضی اعضای دفتر سیاسی حزب عضویت داشتند.

 

بازرگان در این دیدار اظهار داشت آنچه از طرف دولت او انجام گرفته و اظهارات حضرت آیت‌الله خمینی، آیت‌الله شریعتمداری، آیت‌الله طالقانی که درباره تساوی حقوق اهل تشیع و تسنن و کرد و فارس و ترکمن و دیگران صورت گرفته، نشانه حسن نیت و علاقه دولت و روحانیت نسبت به مساله بوده است.

 

نخست‌وزیر دولت موقت در مورد خواست‌های مردم کردستان و مساله خودمختاری اظهار داشت که طرح پیشنهادی را مورد مطالعه قرار خواهد داد و اطلاع داد که کمیسیونی از وزیران دفاع، کشور و کار تشکیل شده تا با نمایندگان واقعی مردم کردستان مسایل را بررسی کند.

 

وی اصل خودمختاری را تا حدی که مربوط به امور داخلی باشد چیز مطلوب و قابل قبولی خواند و اضافه کرد که این تغییرات اساسی باید در قانون اساسی گنجانده شود و به مرحله اجرا درآید. در ضمن اشاره نمود که دولت او موقت است و فقط می‌تواند مقدمه تغییرات اساسی را فراهم کند.

 

نخست‌وزیر در مورد استفاده از رادیو و تلویزیون به منظور روشن ساختن افکار عمومی درباره مفهوم خودمختاری که هیات نمایندگی کرد‌ها از وی درخواست کرده بود، گفت خودتان مراجعه کنید، مانعی در بین نیست.