تیر 29 | کلیه مدارس خصوصی، دولتی شدند

تاریخ برگزاری : ۱۱ دی ۱۳۴۸ روزشمار وقایع و رویدادها

تاریخ ایرانی: در روز ۲۹ تیر ۱۳۵۹ کلیه مدارس خصوصی، دولتی اعلام شدند. روزنامه کیهان با انتشار این خبر نوشت: دبیران و معلمان مدارس مشهور پایتخت به نسبت عادلانه در کلیه مدارس تهران مشغول بکار خواهند شد و به علت از میان رفتن مدارس ملی همه امکانات مدارس شمال شهر در دیگر نقاط پایتخت توزیع می‌شود.

 

آموزش و پرورش تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «پیرو اطلاعیه‌های قبلی در مورد ثبت ‌نام دانش‌آموزان که از اول مردادماه جاری (سه روز دیگر) انجام خواهد شد، در سال تحصیلی ۶۰-۵۹ هیچ‌ یک از دبستان‌ها، مدارس راهنمایی و دبیرستان‌ها ملی نخواهد بود. این تصمیم بر اساس تصویب‌نامه شورای انقلاب جمهوری اسلامی گرفته شده و کلیه مدارس با هر عنوان دولتی بوده و برابر مقررات مدارس دولتی ثبت نام خواهند کرد.»

 

آموزش و پرورش در این اطلاعیه همچنین افزود: «قاطعانه به دانش‌آموزان و اولیاء آنان اطمینان می‌دهیم که کادر آموزشی مدارس مشهور به شکل سال‌های قبل نخواهد بود و ترتیبی اتخاذ خواهد شد تا کادر آموزشی مزبور در کلیه مدارس مخصوصا در مدارس نواحی جنوبی و مناطق مستضعف‌نشین توزیع گردد و در هیچ ‌یک از مدارس نیز خدمات جنبی از قبیل ناهار، سرویس، زبان بیگانه (غیر از مواد درسی و امور تربیتی مصوب قانونی) و غیره وجود نخواهد داشت. ضمنا کلیه مدارس (به استثنای مدارس ۲ نوبته) ساعات درسی بین صبح و بعدازظهر توزیع و ساعت شروع کلاس‌های بعدازظهر نیز زود‌تر از ساعت ۲ نخواهد بود. بنابراین لازم است دانش‌آموزان به نزدیک‌ترین مدرسه محل سکونت خود مراجعه و ثبت نام نمایند. در سال تحصیلی جاری دانش‌آموزان دبستان‌ها و مدارس راهنمایی برای ثبت نام هیچگونه وجهی نخواهند پرداخت و از دانش‌آموزان دبیرستان‌ها نیز فقط شهریه دولتی (۱۷۱۰ ریال) دریافت خواهد شد. اداره کل آموزش و پرورش تهران طی دستورالعملی به کلیه نواحی و مدارس ابلاغ نموده است تا با توجه به آدرس محل سکونت دانش‌آموزان و با رعایت مقررات نسبت به ثبت‌ نام کلیه مراجعین اقدام نمایند و همان طور که قبلا نیز اعلام شده مدارس از اول تا دهم مردادماه همه روزه و از یازدهم الی پایان مردادماه روزهای دوشنبه و چهارشنبه از مراجعین ثبت نام خواهند نمود.»

 

همزمان با انتشار این اطلاعیه، خوشنویسان، مدیرکل وقت آموزش و پرورش تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری پارس گفت: «ما در این بخشنامه کوشش کرده‌ایم تا هرچه بیشتر زحمت اولیاء را کم کنیم و امکانات آموزشی را به طور عادی در اختیار دانش‌آموزان قرار دهیم و امیدواریم با اجرای صحیح آن نگرانی‌های ذهنی اولیاء را به طور کلی مرتفع کنیم.» وی تاکید کرد: «در سال تحصیلی جدید کلیه مدارس دولتی خواهد بود و مدارس مختلط به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت.»

 

 

مدارس اقلیت‌های مذهبی کلاس مختلط نخواهد داشت

 

به دنبال تغییر و دگرگونی در آموزش و پرورش، مدارس اقلیت‌های مذهبی نیز ضمن مطرح کردن مشکلاتشان خواستار رسیدگی به این مشکلات شدند. مدیرکل وقت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با روزنامه کیهان با بیان اینکه آنچه مسلم است وزارت آموزش و پرورش مسوول است که امکانات تحصیلی را برای دانش‌آموزان سراسر کشور تامین نماید، گفت: «اقلیت‌های مذهبی پیش از آنکه اقلیت باشند ایرانی هستند و این مسئله تامین شامل آن‌ها نیز می‌شود. ما قبلاً نیز با هموطنان اقلیت جلساتی داشته‌ایم و البته حقوق آن‌ها در قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز پیش‌بینی شده است.»

 

حسین خوشنویسان با بیان اینکه «در اینگونه مدارس زبان خودشان تدریس می‌شود و نیز تعلیمات دینی خودشان به شاگردان تعلیم داده می‌شود»، اضافه کرد: «نگرانی اقلیت‌های هموطن و به خصوص ارامنه از این مسئله است که مانند دوره رضاخان منحوس این اقلیت‌ها را تحت فشار بگذارند. در این مورد ما تصمیمی می‌گیریم که همه این نگرانی‌ها برطرف شود و برای این دسته از ایرانی‌های اصیل که حتی قبل از قوم آریا در این مملکت بوده‌اند، در حد امکانات وسیله رفاه فراهم شود و هیچگونه نگرانی نداشته باشند چرا که اقلیت‌های مذهبی در کشور ما در پناه اسلام هستند و حقوق آن‌ها در جمهوری اسلامی محفوظ است. اما در مورد مسئله کلاس‌های مختلط مدارس اقلیت‌های مذهبی باید بگویم وقتی که اکثریت یک جامعه یک آداب و سنن مشخصی را رعایت می‌کنند بقیه نیز باید این آداب و سنن را محترم بشمارند. مثلا فرض کنید در ماه مبارک رمضان درست است که اقلیت‌های مذهبی روزه نمی‌گیرند ولی تظاهر به روزه‌خواری هم نباید بشود که البته این اتفاق هم نیافتاده است. به همین ترتیب هم اگر از لحاظ دینی خودشان این مسئله کلاس‌های مختلط اشکالی نداشته باشد، ولی در جامعه‌ای که این جزو اصول اصلیشان است چه باید کرد؟ به هر حال آن‌ها نیز باید از نگرانی بیرون بیایند و این مسئله جدا کردن دختر از پسر نیز باید یک مسئله بنیادی برای آن‌ها باشد.»

 

 

۱۶ هزار بازنشسته در ۱۸ ماه

 

در حالی که تغییر و تحولات در آموزش و پرورش همزمان با تعطیلی دانشگاه‌ها و انقلاب فرهنگی سرعت گرفته بود، وزارت آموزش و پرورش آخرین آمار خود را در زمینه پاکسازی، بازخرید و بازنشسته‌ها اعلام کرد. بر اساس گزارش مزبور وزارت آموزش و پرورش از هنگام پیروزی انقلاب اسلامی تا تیر ۵۹، ۱۶ هزار نفر را بازنشسته کرده بود. از این تعداد گروهی سنوات خدمتشان به سی سال رسیده بود و عده‌ای شخصا تقاضای بازنشستگی کرده بودند که مشمول پاکسازی و تصفیه نشدند. گروهی از کارکنان این وزارتخانه نیز پاکسازی شدند که از بین آن‌ها تعدادی مطابق سنوات خدمت بازنشسته شدند، گروهی آماده به خدمت یا بازخرید و عده‌ای نیز اخراج شدند. بر این اساس کمیسیون پاکسازی وزارت آموزش و پرورش از بین ۳۳۹ نفر مشمولان پاکسازی، تا آن تاریخ (تیر۵۹) ۲۱۹ نفر را اخراج کرده بود.

 

 

منبع:

 

روزنامه کیهان، ۲۶ تا ۳۰ تیر ۱۳۵۹