۵ مهر ۱۳۵۸ | کمیته‌های فرعی انقلاب تهران منحل شدند

تاریخ برگزاری : ۰۵ مهر ۱۳۹۸ روزشمار وقایع و رویدادها

تاریخ ایرانی: در روز ۵ مهر ۱۳۵۸ آیت‌الله مهدوی کنی سرپرست کمیته‌های انقلاب ضمن اعلام خبر انحلال کلیه کمیته‌های فرعی تهران، از تصفیه پاسداران ناصالح از کمیته‌های انقلاب خبر داد. وی که در گفت‌وگوی اختصاصی با روزنامه کیهان سخن می‌گفت، نقطه نظرهای خود را در مورد انحلال کمیته‌ها، مبارزات پاسداران انقلاب، شهادت آنان در مناطق کردنشین، دستگیری متهمین و بازرسی خانه‌ها، نارضایی مردم از بعضی از کمیته‌ها، طرد افراد ناصالح از کمیته‌ها، حمل اسلحه پاسداران و جذب شدن پاسداران در سپاه تشریح کرد.

 

مهدوی کنی با بیان اینکه «قسمت زیادی از کمیته‌ها به دلیل عدم صلاحیت منحل شده‌اند»، گفت: «بعضی از کمیته‌ها هم صلاحیت داشتند اما در اثر عدم هماهنگی لازم آن‌ها را در کمیته‌های دیگر ادغام کردیم و آن‌ها را به صورت کمیته واحد درآوردیم. روزهای اول انقلاب نزدیک به هزار و پانصد کمیته در تهران بود که آن‌ها را همانطور که اطلاع دارید به ۱۴ کمیته اصلی تقسیم کردیم و کمیته‌های فرعی آن‌ها در حکم پاسگاه‌های کمیته‌های اصلی هستند. متاسفانه در این یکی دو ماه اخیر ما با مشکلاتی برخورد کردیم. چون عده زیادی از افراد صالح را سپاه پاسداران جذب کرد و قسمت کمی مانده‌اند که صلاحیت دارند و بقیه افراد ناصالحی هستند و بیشتر شکایات مردم و نارضایی دولت نیز ناشی از وجود چنین افرادی است.»

 

وی با بیان اینکه «برای حل این مشکل یک طرح اساسی را پیاده کرده‌ایم»، افزود: «مشغول شناسایی این افراد هستیم تا به طور کلی کمیته‌های آنان را منحل و افرادش را خلع سلاح کنیم که البته این کار با کمک افراد سپاه پاسداران انجام خواهد شد.»

 

وی در پاسخ به سوالی درباره «مزاحمت برخی کمیته‌های حومه تهران برای سرنشینان اتومبیل‌ها و فرمان توقف خودرو‌ها با اسلحه»، گفت: «البته کمیته‌ها موظف هستند که اتومبیل‌هایی را که به نظرشان مشکوک می‌رسد بازرسی کنند. مامورین ما آموزش دیده نیستند. آموزش پلیسی ندارند و افرادی هستند که اکثراً به اعتقاد انقلابی خود وارد این کار شده‌اند. ممکن است برخوردهای آن‌ها هنگام بازرسی برخوردهای درستی نباشد و موجب نارضایی مردم بشود. به عقیده من مردم به خصوص مردم انقلابی نباید از کار این‌ها ناراضی باشند. برای اینکه در اثر همین بازرسی‌ها ما مقدار زیادی سلاح‌های غیرمجاز، مواد مخدر، مشروبات الکلی کشف کرده‌ایم. همچنین افراد مشکوک و متهمانی که قصد فرار داشته‌اند دستگیر کرده‌ایم. اگر این بازرسی‌ها در اطراف تهران انجام نمی‌گرفت شاید خیلی از نابسامانی‌ها بیشتر محسوس می‌شد، البته بعضی از افراد کمیته‌ها کارهای نادرست هم می‌کنند و ما به این موضوع اعتراف می‌کنیم و واقعاً ناراضی هستم. شکایات متعددی نیز به ما رسیده است که اکثراً پس از بررسی متوجه شده‌ایم که این شکایات بی‌اساس بوده است.»

 

سرپرست کمیته‌های انقلاب با بیان تمهیداتی که جهت کاهش شکایات و کنترل رفتار اعضای کمیته‌ها اندیشیده شده است، گفت: «ما برای جلوگیری از هر نوع سوءاستفاده از ناحیه افراد کمیته‌ها نزدیک به ۳۰۰ بازرس مجهز کرده‌ایم تا به بازرسی و تحقیق در اطراف اعمال کمیته‌ها بپردازند و نتیجه بازرسی‌های خود را مستقیماً به خود من گزارش کنند. از سوی دیگر اخیراً آیین‌نامه مفصل‌تری برای کمیته‌ها تهیه و به آنان ابلاغ کرده‌ایم.»

 

مهدوی کنی در پاسخ به سوالی درباره حضور افراد کم سن و سال در کمیته‌ها و اینکه آیا ضابطه‌ای برای جلوگیری از ورود و مسلح شدن آنان در قالب کمیته‌ها به وجود آمده یا خیر، گفت: «در این باره هم فکری کرده‌ایم. بد نیست این موضوع را عرض کنم که در روزهای اول انقلاب گروه‌های مختلفی روی به کمیته‌ها آوردند. جوان‌های کم سن و سال و افراد بزرگسال. آن‌هایی که صلاحیت بیشتری داشتند همانطور که قبلاً گفتم وارد خدمت سپاه شدند و عده دیگر هم به سر کارهای خودشان رفتند و باقی ماندند یک عده دانشجو، دانش‌آموز و افراد کم سن و سال و همچنین یک مشت زندانیان فراری و افراد سابقه‌دار. محصلین و دانشجویان که افراد کم سن و سال هم جزو این دو گروه هستند از نظر کلی بدلیل ادامه تحصیلات صلاحیت ماندن در کمیته‌ها را ندارند و اکثراً با شروع سال تحصیلی بدنبال درس و تحصیل خود می‌روند. می‌ماند افراد سابقه‌دار و زندانیان فراری که آن‌ها هم وضعشان معلوم است و من دستور داده‌ام هرچه زود‌تر این گروه را خلع سلاح و از کمیته‌ها بیرون کنند. شاید عده‌ای از جوانان و افراد کم سن و سال در بعضی از کمیته‌ها باقی بمانند که در این مورد نیز دستور داده‌ام کلاس‌های آموزش نظامی تشکیل بدهند و آنان را با فنون رزمی و همچنین تیراندازی آشنا سازند که حدود یک ماه است این کلاس‌ها تشکیل شده است.»

 

خبرنگار پرسید: «مساله درگیری بین کمیته‌ها از جمله مشکلات روز است و اغلب بعضی از کمیته‌ها رودرروی هم قرار می‌گیرند و با تیراندازی مردم را به وحشت می‌اندازند که اکثر این درگیری‌‌ها بین افراد کمیته مرکزی با بعضی از کمیته‌های فرعی است. نظر شما در این باره چیست؟» سرپرست کمیته‌های انقلاب پاسخ داد: «این موضوع متاسفانه صحت دارد. که این هم ناشی از بی‌تجربه‌گی، کارهای شتاب‌آلود و گاه بی‌رویه کمیته‌های فرعی است. گاه گزارشاتی به ستاد عملیاتی کمیته مرکزی می‌رسد که مثلاً در فلان محل و فلان خانه کانون فساد دایر است و یا یکی از عوامل ضدانقلاب در آنجا مخفی شده است. بنای کمیته مرکزی معمولاً بر این است که ابتدا جوانب امر را بررسی و بعد به بازرسی در محل بپردازد. در اینگونه موارد گاه افراد کمیته‌های فرعی دخالت می‌کنند و در نتیجه برخوردهایی پیش می‌آید. موضوع دیگر اینکه سابقا تعدادی پاسدار در کلانتری‌ها بودند که در اثر عدم تمرکز کار‌هایشان نابسامانی‌هایی ایجاد می‌شد و حتی گاه با پلیس درگیر می‌شدند و حتی با کمیته‌های اطراف کلانتری‌ها، که ما در این مورد دخالت کردیم و افراد صالح کمیته‌های مستقر در کلانتری‌ها را تحت پوشش کمیته مرکزی درآوردیم و بقیه را که ناصالح بودند تصفیه کردیم. گاه که برخوردی در بعضی از محل‌ها بوجود می‌آید ناشی از مقابله کمیته‌های فرعی با افراد کمیته مرکزی مستقر در کلانتری‌ها است. که به این دلایل و دلیل‌های دیگری که قبلاً گفته شد تصمیم به جمع‌آوری و انحلال تعداد زیادی از کمیته‌ها داریم.»

 

 

منبع:

 

روزنامه کیهان، ۵ مهر ۱۳۵۸