۹ مهر ۱۳۵۹ | وزارت ارشاد تعطیل شد

تاریخ برگزاری : ۰۹ مهر ۱۳۹۸ روزشمار وقایع و رویدادها

تاریخ ایرانی: در روز ۹ مهر ۱۳۵۹ وزارت ارشاد اسلامی تا اطلاع ثانوی تعطیل اعلام شد و از ورود کارکنان این وزارتخانه به محل کار خود جلوگیری به عمل آمد. این موضوع که با مخالفت کارکنان این وزارتخانه مواجه شد، بنا به دستور عباس دوزدوزانی وزیر جدید ارشاد و به دنبال سخنرانی وی در هتل قدس تهران صورت گرفت.

 

روزنامه کیهان فردای آن روز نوشت: «صبح دیروز بنا به اعلام قبلی دفتر وزیر ارشاد، کلیه کارکنان این وزارتخانه در تهران برای استماع سخنرانی وزیر جدید وزارتخانه در سالن کنفرانس هتل قدس اجتماع کردند، ولی پس از پایان سخنرانی وزیر جدید که پیرامون لزوم پاکسازی در وزارت ارشاد ملی دور می‌زد، به محل کار خود مراجعه کردند که با درهای بسته ساختمان‌های وزارتخانه روبرو شدند.»

 

دوزدوزانی در سخنرانی خود خطاب به کارکنان وزارتخانه، ضمن اشاره به سابقه کار این وزارتخانه تحت نام وزارت اطلاعات و جهانگردی گفت که متاسفانه اکثر شما کسانی هستید که کارمند وزارت سانسور زمان طاغوت و پس از آن کارمند وزارت ارشاد ملی قبلی هستید، حال آنکه ما می‌خواهیم وزارت ارشاد اسلامی داشته باشیم و کسانی در آن کار کنند که واقعاً مکتبی و معتقد به انقلاب اسلامی باشند.

 

دوزدوزانی در ادامه سخنانش با اشاره به این نکته که انقلاب ایران یک انقلاب صددرصد اسلامی بوده و نه ملی، کارکنان وزارت ارشاد را طاغوتی و ملی خواند و بر اساس این مطلب اعلام داشت که از حق قانونی خود به عنوان وزیر ارشاد استفاده کرده و تمام واحدهای وزارتخانه را بجز خبرگزاری پارس تا اطلاع ثانوی تعطیل اعلام می‌کند. وی همچنین اعلام داشت که هرگونه استیضاحی را از طرف مجلس شورای اسلامی جوابگو خواهد بود.

 

وزیر ارشاد همچنین در پایان سخنان خود در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که پرسید آیا این کار قانونی است یا نه، گفت که زمان، زمان انقلاب و جنگ است و من این مساله را دیشب در جلسه هیات دولت مطرح کرده‌ام. وی همچنین گفت که پیش‌بینی عکس‌العمل کارکنان را کرده و برای مقابله با این عکس‌العمل‌ها آمادگی کامل دارد و ضمناً تا تعیین تکلیف قطعی کارکنان، به کارمندان حقوق ثابت و به کارگران جزء حقوق و مزایا پرداخت خواهد شد.

 

کارکنان وزارت ارشاد که پس از سخنرانی وزیر جدید به محل کار خود بازگشتند با درهای بسته ساختمان روبرو شدند و به عنوان اعتراض در مقابل ساختمان مرکزی واقع در نبش خیابان دکتر مصدق و فاطمی اجتماع کردند. کارکنان وزارت ارشاد که تعدادشان در تهران و شهرستان‌ها ۱۳۰۰ نفر بود، این تصمیم وزارت ارشاد را غیرمنطقی و بخصوص در شرایط فعلی ایران که در حال جنگ با عراق و امریکاست بسیار خطرناک دانستند. یکی از خانم‌های کارمند این وزارتخانه که در میان اجتماع‌کنندگان بود، می‌گفت: «ما امروز صبح مقدار زیادی پول و خواروبار از کارکنان وزارتخانه جمع کردیم تا به جبهه جنگ بفرستیم، اما حالا ما را ضدانقلاب و طاغوتی می‌نامند. با این حساب دیگر چه کسانی از انقلاب حمایت خواهند کرد؟»

 

کارکنان وزارت ارشاد که حتی با شلیک چند تیر هوایی از طرف پاسداران هم متفرق نشدند، با نصب اطلاعیه‌ای بر روی در بسته وزارتخانه از همکاران خود خواستند که تا تعیین تکلیف قطعی در ساعات اداری جلوی در وزارتخانه حضور یابند.

 

در پی تعطیلی وزارت ارشاد، دوزدوزانی در یک مصاحبه مطبوعاتی و رادیو- تلویزیونی دلایل تعطیلی این وزارتخانه و نیز برنامه‌های آینده خود را تشریح کرد. وی ابتدا به اهمیت مساله «ارشاد در رابطه با فطرت خدایی انسان‌ها» اشاره کرد و گفت: «وزارت ارشاد در حکومت اسلامی این وظیفه سنگین را بر دوش دارد که انسان‌ها را به راهی سوق بدهد که مدارج کمال را طی بکنند و به خداگونگی نائل بشوند و این برحسب رسالت انسان‌ها در مکتب اسلام که یک رسالت جهانی و انترناسیونالیستی است هیچ مرزی را نمی‌شناسد. یعنی مسئولیت انسان‌های آگاه، مسلمان و انقلابی در قبال همگان، هدایت همگان و ارشاد همگان است. اگر بخواهیم ارگان وزارت ارشاد را برای ایفای این مسئولیت آماده بسازیم ناگزیر از این هستیم که تحولی اساسی در آن ایجاد کنیم تا بتوانیم موفقیت داشته باشیم. با توجه به ساخت و بافتی که این وزارتخانه با پرسنلش داشته و دارد، این مهم میسر نبود مگر اینکه این تحول انقلابی و مکتبی را ان‌شاءالله به انجام برساند.»

 

وی افزود: «من این مساله را برای کارمندان وزارت ارشاد هم مطرح کردم و آن‌ها را هم دعوت کردم که خود را هم بررسی کنند و با شناخت و اطلاعاتی که در جمیع جوانب امر به من رسیده بود و خود هم دیده بودم تصمیم بر این گرفتم که این حرکت انقلابی را انجام بدهم برای پاکسازی این وزارتخانه با توجه به مسئولیت سنگینی که از نظر مکتب دارم، لذا وزارتخانه را تعطیل اعلام کردم، به استثنای قسمت‌هایی از کادر‌ها که ارتباط مستمر با مردم دارند. مثلاً هتل‌ها تعطیل‌بردار نیستند، تا آینده تصمیمات اساسی در مورد آن‌ها گرفته شود، یا قسمت آگهی‌های دولتی باید فعالیت بکنند و دیگر قسمت مربوط به خبرنگاران داخلی و خارجی مخصوصاً در فضای فعلی جامعه باید فعال باشد، البته با حداقل کادری که بتوانند مسئولیت خود را انجام دهند.»

 

وزیر ارشاد در مورد مدت تعطیلی این وزارتخانه زمان معینی را اعلام نکرد ولی افزود که «پرونده و سوابق کارکنان بطور کامل بررسی خواهد شد چه بسا که بسیاری از آنان واجد صلاحیت باشند که در این صورت به سر کارشان برخواهند گشت.» وی تاکید کرد: «کارمندانی که سر کارشان برگردند در کلاس‌های ویژه شرکت خواهند کرد تا از نظر ایدئولوژیکی تقویت شوند.»

 

دوزدوزانی در مورد ضوابط پاکسازی وزارت ارشاد هم گفت: «کسانی که به هویت اسلامی انقلاب معتقد باشند و معتقد باشند که انقلاب اسلامی صورت گرفته، اینان اولین زمینه صالحه را دارند و امکان اینکه اینان در آینده با ما همکاری کنند وجود دارد. ولی کسانی که در گوشه و کنار زمزمه می‌کنند که انقلابی صورت نگرفته و اسلام قادر به انقلاب نیست معلوم است که هوای دیگری دارند و نمی‌توانند یاران ما باشند و البته مردم این‌ها را به عنوان عناصر اجرایی نمی‌توانند بپذیرند.»

 

وزیر ارشاد در پاسخ به سوالی در مورد استفاده از نیروهای انقلابی در وزارت ارشاد خاطرنشان کرد: «در این زمینه طرح‌هایی وجود دارد که در آینده با یاری نیروهای جوان و مستعد ترمیم خواهد شد که امیدواریم بتوانیم در آینده برنامه کامل و تکمیل‌شده‌ای را ارائه بکنیم.»

 

دوزدوزانی در مورد اینکه چه کسانی تصفیه در وزارت ارشاد اسلامی را انجام خواهند داد، گفت: «با هیاتی که دقیقاً جوانب مسائل را می‌توانند ملاحظه بکنند، همکاری خواهیم داشت و این هیات الان وجود دارد و در صورتی که به افراد بیشتری احتیاج داشته باشیم از نیروهای انقلابی، مکتبی و مسلمان استفاده خواهیم کرد و امیدواریم در این راه بتوانیم با دقت عمل کنیم.»

 

 

منبع:

 

روزنامه کیهان، ۱۰ مهر ۱۳۵۹