۲۲ مهر ۱۳۵۸ | گروه فرقان یک بازرگان آلمانی را ترور کرد

تاریخ برگزاری : ۲۲ مهر ۱۳۹۸ روزشمار وقایع و رویدادها

تاریخ ایرانی: در روز یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۵۸ گروه فرقان یک بازرگان آلمانی مقیم تهران را در مقابل منزلش ترور کرد.

 

روزنامه کیهان عصر همان روز در خبری نوشت: «رییس حسابداری و معاون مدیرعامل شرکت دارویی «ایران مرک» صبح امروز در جلو منزلش واقع در قلهک تهران توسط ۲ سرنشین یک موتورسیکلت ترور شد. وی هانس یوآخیم لایب نام داشت، تبعه آلمان بود و صبح امروز هنگامی که برای رفتن به محل کارش قصد سوار شدن به اتومبیل خود را داشت مورد اصابت گلوله افراد نا‌شناس قرار گرفت و کشته شد. بر اساس این گزارش پس از این حادثه اعلامیه‌هایی در محل به دست آمد که در آن گروه معروف «فرقان» مسئولیت ترور را به عهده گرفته بود. مهندس هاشم صباغیان وزیر کشور نیز صبح امروز در تماسی با خبرنگار کیهان ضمن تایید خبر ترور از این حادثه ابراز تاسف کرد. وی همچنین تاکید کرد که گروه فرقان مسئولیت ترور را به عهده گرفته است. هاشم صباغیان افزود: گروه فرقان در اعلامیه خود علت ترور لایب را مشرک بودن وی اعلام کرده است. وزیر کشور گفت تلاش‌هایی برای شناسایی و دستگیری عاملان این ترور ادامه دارد. به گفته وی، در حال حاضر این حادثه از سوی پاسداران کمیته ناحیه ۲ شمیران مورد رسیدگی است.»

 

فردای آن روز بازپرس دادسرای تهران تحقیق درباره ترور تبعه آلمانی را آغاز کرد. همزمان روزنامه کیهان در گزارشی از دیدار خبرنگارانش با خانواده مقتول خبر داد و نوشت: «همسر و فرزندان این مدیر آلمانی در حالی که از ترور بهت‌زده بودند، گفتند ما نمی‌دانیم چرا هانس را کشتند. از سوی دیگر همکاران ایرانی و خارجی این مدیر آلمانی نیز گفتند او در شرکت ایران مرک کار می‌ کرد و ما نمی‌دانیم انگیزه ترور چیست.» این روزنامه نوشت: «جسد هانس دیروز به پزشکی قانونی منتقل شد و قرار است امروز توسط رضا گرمان رییس تالار تشریح پزشکی قانونی معاینه شود تا معلوم گردد این مدیر آلمانی مورد اصابت چند گلوله قرار گرفته است و نوع اسلحه چیست و از چه فاصله‌ای به او تیراندازی شده است. گفته می‌شود که مدیر آلمانی شرکت ایران مرک قبلاً چند بار مورد تهدید قرار گرفته بود.»

 

رادیو کلن آلمان نیز با اعلام خبر ترور لایب، گزارش داد: «این برای اولین بار از زمان انقلاب ایران است که یک آلمانی در تهران ترور می‌شود.» این رادیو افزود: «گروه زیرزمینی فرقان که متهم به ترور شخصیت‌های انقلابی ایران است گفته است که آلمانی مزبور وابسته به کاپیتالیسم غرب بوده و به خدا ایمان نداشته است. ضمناً دولت ایران به سفارت جمهوری فدرال ایران تسلیت گفته است.»

 

چند روز پس از این واقعه، خبرگزاری آسوشیتدپرس در روز ۲۵ مهرماه از دیدار قریب‌الوقوع صادق طباطبایی، معاون نخست‌وزیر و سخنگوی دولت ایران با مشاوران نزدیک هلموت اشمیت صدراعظم آلمان خبر داد. بر اساس این گزارش سخنگوی دولت آلمان اعلام کرد: «در دیدار آقای طباطبایی و ویشینسکی معاون صدراعظم روابط بین دولت آلمان و رژیم انقلابی آیت‌الله (امام) خمینی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. همچنین قرار است طرفین موضوع ترور بازرگان آلمانی که شنبه گذشته در تهران در جلوی منزلش توسط گروه فرقان صورت گرفت را مورد بررسی قرار دهند.»

 

با انتشار این خبر صادق طباطبایی در مصاحبه‌ای با رادیو مونیخ ابراز امیدواری کرد قتل تاجر ۳۲ ساله آلمانی در روابط ایران و آلمان خللی وارد نکند. وی افزود ترور لایب نبایستی موجب نگرانی آلمانی‌هایی شود که اکنون در ایران به سر می‌ برند. وی هدف ترور این تاجر توسط گروه فرقان را «ایجاد ناامنی در ایران و خارج» توصیف کرد.

 

 

اعلام شناسایی رهبر گروه فرقان

 

همزمان با انتشار خبر دیدار قریب‌الوقوع صادق طباطبایی با مقامات آلمانی و گفت‌وگو درباره ترور تاجر آلمانی، روزنامه‌های تهران از شناسایی رهبر گروه فرقان خبر دادند. روزنامه کیهان با اعلام خبر شناسایی رهبر این گروه به نقل از دادستانی کل انقلاب اسلامی، درباره ماهیت گروه فرقان نوشت: «فرقان فعالیت خود را از سال ۵۵ آغاز کرد اما از همان ابتدا موضع‌گیری او در برابر رژیم شاه و برخوردشان سوال‌برانگیز بود. بار‌ها افراد گروه به وسیله عمال رژیم دستگیر شده و به سرعت بدون هیچگونه اعمال زور و اذیت و آزاری آزاد می‌شدند. فرقان در نشریات خود انقلاب مقدس اسلامی ایران را توطئه دست اجانب قلمداد نموده و با این خدعه مزورانه عمل خوارج زمان علی (ع) را تکرار کرده است. مردم هشیار در‌‌ همان هنگام که در تظاهرات عظیم اسلامی شرکت می‌نمودند فرقان را ناشی از فعالیت ساواک منحله دانسته و موضع‌گیری آن را ضدمردمی تشخیص دادند. قرائن و شواهدی که امروزه با تحقیق به دست آمده نشان می‌دهد که فرقان فقط در راه تحقق اهداف امپریالیسم و صهیونیسم قدم برمی‌دارد. اکبر گودرزی رهبر این گروه فردی است ۲۹ ساله که با نام‌های مستعار حسینی و محمدی و با لباس روحانیت قبل از انقلاب در صف مبارزین اسلامی رخنه کرده و با استفاده از جو مبارزه علیه طاغوت با تشکیل جلسات تفسیر قرآن اقدام به تحریف آیات و منحرف نمودن نوجوانان از مسیر انقلاب می‌نمود و نقش اهریمنی خویش را به خوبی ایفا کرد. این فرد هم اکنون متواری است و از طرف دادستانی انقلاب تحت تعقیب است.»

 

 

منبع:

 

روزنامه کیهان، مهرماه ۱۳۵۸