۶ آبان ۱۳۵۸ | آذری قمی از احمدزاده و روزنامه اطلاعات شکایت کرد

تاریخ برگزاری : ۰۶ آبان ۱۳۹۸ روزشمار وقایع و رویدادها

تاریخ ایرانی: در روز ۶ آبان ۱۳۵۸ روزنامه‌های تهران از اعلام جرم آیت‌الله احمد آذری قمی، دادستان سابق انقلاب اسلامی مرکز علیه طاهر احمدزاده استاندار وقت خراسان و همچنین روزنامه اطلاعات خبر دادند.

 

روزنامه کیهان با اعلام این خبر نوشت: «آیت‌الله آذری قمی پیرامون خبر مندرج در روزنامه اطلاعات مورخه ۵۸/۷/۱۶ و همچنین اظهارات طاهر احمدزاده استاندار خراسان در دانشگاه اصفهان در تاریخ جمعه ۵۸/۷/۲۸ دو اعلام جرم علیه موسسه اطلاعات و استاندار خراسان به دادستان کل انقلاب اسلامی تسلیم کرد.»

 

متن اعلام جرم آذری قمی علیه طاهر احمدزاده بدین شرح بود: «حضور محترم دادستان کل انقلاب اسلامی ایران، بدینوسیله علیه آقای طاهر احمدزاده استاندار خراسان که در سخنرانی جمعه ۵۸/۷/۲۷، اتهام حمایت از سرمایه‌داری، فساد به بار آوردن و فرار از کشور به سوریه و اهانت‌هایی از این قبیل، بی‌اطلاع و بی‌انصاف به بنده وارد کرده است اعلام جرم کرده و تقاضای تعقیب مشارالیه را دارم، توضیح اینکه اگر این شخص توانست کمترین سوءاستفاده را در مورد اینجانب اثبات نماید از شکایت خود صرفنظر می‌نمایم.»

 

روزنامه کیهان‌ همان روز بخشی از گفت‌وگوی مطبوعاتی آیت‌الله آذری قمی را درباره مسائل اقتصادی اسلامی انعکاس داد. او در این گفت‌وگو عبارت «جامعه بی‌طبقه توحیدی» را عبارتی فریبنده و نادرست خوانده بود. به گزارش کیهان، آیت‌الله آذری قمی در پاسخ به این سؤال خبرنگاران که شما در یکی از مصاحبه‌هایتان درباره ثروت امام محمدباقر (ع) اشاره کردید و این تصور ایجاد شده است که شما حامی سرمایه‌داری هستید، گفت: «مقصود من این نبوده که امام باقر ثروت فوق‌العاده و ممتازی داشته است که مقصود این بوده که نسبت به برخی افراد اجتماع ثروت ایشان در یک حد و طبقه نبوده است. بنابراین عبارت فریبنده «جامعه بی‌طبقه توحیدی» درست نیست. حداقل اینکه نظر اسلام این نیست. حالا اگر عده‌ای نمی‌خواهند این مطلب را قبول کنند در حقیقت حکم اسلام را نمی‌پذیرند.»

 

پس از درگذشت آیت‌الله طالقانی و برگزاری برنامه‌های مختلف در بزرگداشت وی، طاهر احمدزاده به واسطه سخنرانی‌هایش بار‌ها مورد انتقادات منتقدانش از جمله آذری قمی قرار گرفته بود. از آن جمله سخنان وی در مراسم بزرگداشت آیت‌الله طالقانی در بهشت زهرای تهران بود. مراسمی که علاوه بر احمدزاده، چهره‌هایی چون حجت‌الاسلام سیداحمد خمینی، محمد مجتهد شبستری و مسعود رجوی نیز حضور داشتند.

 

احمدزاده در این مراسم گفت: «روزی که بدن پاک آیت‌الله طالقانی را به خاک می‌سپردند، من مطالبی بیان کردم که امروز نیز آن را تکرار می‌کنم. پدر طالقانی مظهر مبارزه ضد استعمار و استثمار بود. مسیر طالقانی مسیر امام و انقلاب ما است. خواهران و برادران، هر ثانیه از عمر امام را مغتنم بشماریم و پایه‌های انقلاب اسلامی خود را تحکیم بخشیم. باید با صراحت اعلام کنم که انقلاب، به طور جدی در معرض خطر قرار گرفته. به خدا قسم زنگ خطر به صدا درآمده، امپریالیسم در انتظار همین معنی است. لذا ای امام، ای رهبر انقلاب، ای امام مستضعفین، تو ای امام به اتکاء خلق مستضعف خود پاسخ شنیدی انقلاب در انقلاب را آغاز کن.»

 

احمدزاده در قسمت دیگری از سخنان خود گفت: «ما حاضر نیستیم خون‌هایی که دادیم به وسیله عده‌ای انقلابی‌نما، عده‌ای بازیگر، انقلاب به بازی گرفته شود. آیا تجربه صدر اسلام برای ما کافی نیست؟ تجربه صدر اسلام نخستین انقلاب اسلامی که ما دومین انقلاب اسلامی را در تاریخ خود تجربه می‌کنیم. ما تجربه اسلام را داریم. نگذاریم دیگر تکرار شود.»

 

احمدزاده افزود: «ای طالقانی شهید، ای مجاهد کبیر امروز در مزارت تکرار می‌کنیم. ما نیاز به یک انقلاب در انقلاب داریم. امام تنهاست، اما چگونه امام تنهاست در حالی که امام هست و خلق هست، توده مستضعف هست. پس چگونه امام تنهاست. همه گروه‌ها و سازمان‌ها به هر نحو و شکلی باید بتوانند با امام رابطه مستقیم برقرار کنند. طالبشان را بگویند. جریانات مملکت را از زبان‌های مختلف به گوش امام برسانند. اما نمی‌دانم چرا باید تنها و تنها از یک کانال و طریق با امام رهبر امت ارتباط برقرار شود.»

 

احمدزاده در ادامه سخنان خود گفت: «ما در رفراندوم ۹۸/۵ درصد رای آوردیم. این رقم مدتی بعد در انتخابات مجلس خبرگان به پنجاه درصد رسید و حالا در انتخابات شورای شهر این رقم به ده درصد رسیده است و حالا زنگ‌های خطر به صدا درآمده است و امپریالیسم منتظر همین لحظه است.»

 

همزمان با انتشار خبر اعلام جرم علیه احمدزاده موج حمایت‌ها از وی در رسانه‌های معدود آن روز‌ها بازتاب می‌یافت. از آن جمله روزنامه اطلاعات بود که روز سه‌شنبه هشتم آبان‌ماه و در ستون بیانیه‌ها و نظر‌ها اطلاعیه استاد محمدتقی شریعتی، پدر دکتر علی شریعتی را ذیل عنوان «چرا به احمدزاده این همه تهمت می‌زنند؟» منتشر کرد. استاد محمدتقی شریعتی که طاهر احمدزاده را از دوران کانون نشر حقایق اسلامی مشهد می‌شناخت و سال‌ها با او مراوده و دوستی داشت، پس از آنکه به دنبال افزایش فشار‌ها بر استاندار خراسان و اعلام جرم علیه او، در یک تظاهرات در شهر مشهد شعارهایی علیه احمدزاده سر داده شد، این اطلاعیه را منتشر کرد: «چه می‌شود کرد و چقدر مایه تاسف است کسانی که از آن‌ها انتظار می‌رود در حفظ وحدت بکوشند و ادعای انقلابی بودن دارند برخلاف موازین شرع و بدون توجه به مصلحت مملکت آن هم در این موقعیت حساس به طاهر احمدزاده تهمت می‌زنند و شایعه‌پراکنی می‌کنند… این مهم نیست که امثال آقای احمدزاده در سمت استانداری باشند یا خیر، مصلحت اصلی مصونیت دادن به انقلاب از تفرقه است...»

 

همزمان روزنامه کیهان هم نامه‌ای به امضای جمعی از خراسانی‌های مقیم مرکز در حمایت از طاهر احمدزاده را به چاپ رساند. در این نامه که خطاب به مهندس مهدی بازرگان نخست‌وزیر وقت نوشته شده بود، ضمن انتقاد از بی‌مهری به طاهر احمدزاده استاندار خراسان در جریان راهپیمایی روز جمعه ۴ آبان، سخنان استاد شریعتی در این زمینه مورد تاکید قرار گرفت. مهندس عرب‌زاده، کاظم باقرزاده، غلامرضا شریعت‌رضوی، کاظم متحدین، محسن فتحی، محمد موسوی و فرشته اخلاقی از جمله امضاکنندگان این نامه بودند.

 

 

ماجرای بازداشت یک کلاهبردار در دادستانی

 

همزمان با اعلام جرم آذری قمی علیه طاهر احمدزاده، وی موسسه اطلاعات را نیز مستحق تعقیب دانست و در نامه‌ای خطاب به دادستان کل نوشت: «حضور محترم دادستان کل انقلاب اسلامی ایران. بدینوسیله علیه روزنامه اطلاعات که در شماره مورخه ۵۸/۷/۱۶ خبری تحت عنوان با تیتر درشت و تحریک‌آمیز اتهام‌آور "همکار آذری قمی دستگیر شد" اینجانب را مورد هتک قرار داده اعلام جرم نموده و تعقیب مسئولین و مجرمین را دارم.»

 

روزنامه اطلاعات در خبر مورد اشاره آذری قمی ذیل تیتر «همکار آذری قمی دستگیر شد»، آورده بود: «امروز فاش شد که یک عضو دادسرای انقلاب اسلامی مرکز به اتهام اخاذی و گرفتن رشوه زندانی شده است. متهم که ایلیاوی نام داد در زمان هادوی با دادستانی کل انقلاب همکاری داشت و قبل از بازداشت نیز همکار احمد آذری قمی دادستان انقلاب اسلامی مرکز بود، و به دستور آذری قمی وضع مطبوعات کشور را بررسی می‌کرد تا روزنامه و نشریاتی را که در خلاف جهت انقلاب گام برمی‌داشتند یا از نظر مالکیت و کمک‌های مالی به منابع غیرمجاز وابسته بودند مشخص سازد و ضمن جلوگیری از انتشار آن‌ها متهمان مطبوعاتی را تحت تعقیب قرار دهد. ایلیاوی متهم است با سوءاستفاده از موقعیت خود در دادسرای انقلاب اسلامی مرکز با یکی از واردکنندگان معروف اتومبیل‌های خارجی در ایران تماس گرفته و به عنوان اینکه می‌تواند از مصادره اموال وی جلوگیری کند ۶ میلیون تومان پول مطالبه کرده و سرانجام با دریافت ۲ میلیون تومان با وی به توافق رسیده است. ایلیاوی که هم اکنون در زندان اوین به سر می‌برد بر اساس پرونده‌ای که برایش تشکیل شده گذشته از دو میلیون تومان پول چند اتومبیل نمره نشده نیز رشوه گرفته است. چند قبضه اسلحه، یک دستگاه بی‌سیم، چند پاسپورت و شناسنامه به نام‌های مختلف از جمله مدارکی است که در خانه وی کشف شده و ضمیمه پرونده است.»

 

 

منابع:

 

آرشیو روزنامه‌های اطلاعات و کیهان، مهر و آبان ۱۳۵۸