۱۳ بهمن ۱۳۵۷ | همراه با انقلاب/ جبهه ملی، حزب توده و چریک‌های فدایی از امام حمایت کردند

تاریخ برگزاری : ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ روزشمار وقایع و رویدادها

تاریخ ایرانی: روز ۱۳ بهمن ۱۳۵۷ دیدارهای امام خمینی با اقشار مختلف مردم آغاز شد. روزنامه اطلاعات نوشت: از بامداد امروز هزاران تن از مردم تهران برای دیدن آیت‌الله خمینی به مدرسه علوی ۲ رفتند. کمیته استقبال از امام خمینی با صدور اعلامیه‌ای ساعات دیدار زنان را از مردان جدا کرد. بر اساس این اطلاعیه، مردان از ساعت ۹ صبح تا ۱۲ و زنان از ساعت سه بعد از ظهر تا شش بعدازظهر می‌توانند به دیدار امام به محل اقامت ایشان در خیابان ایران (عین‌الدوله) بروند. با اعلام این برنامه، سیل جمعیت از ساعت هفت صبح به سوی مدرسه علوی شماره ۲ سرازیر شد. جمعیت وارد حیاط مدرسه که سه هزار متر مساحت دارد، می‌شدند. جمعیت به اندازه‌ای بود که عده‌ای بر اثر فشار بیهوش شدند. امام نیز مقابل پنجره‌ای ظاهر شده و با تکان دادن دست به ابراز احساسات مردم پاسخ گفت.

 

امام خمینی‌ همان روز در جمع کارکنان و نویسندگان روزنامه اطلاعات نیز سخنرانی کرد. امام گفت: اهل قلم وظیفه خطیری دارند و باید هوشیار و مراقب باشند چرا که یک کلمه به صورت مکتوب‌ گاه می‌تواند زیان‌بخش باشد.

 

 

دیدار با روحانیون و هشدار به بختیار

 

امام همچنین در این روز در نخستین دیدار با جمعی از روحانیون تاکید کرد: مبارزه ادامه دارد و رمز پیروزی شما، وحدت کلمه است. امام با اشاره به صدماتی که به خاطر از دست دادن نیروی انسانی در اثر جنایات سلسله پهلوی به جامعه وارد شده، گفت: «دیگر دوران حقه‌بازی و مردم‌فریبی شاه با حربه ملیت و آزادی‌خواهی به سر آمده.‌ همان آزادی‌خواهی که خود مردک گفت آزاد زنان و آزاد‌ مردان، ‌‌ همان آزادی که می‌گفت من آزادی دادم به ملت در صورتی که پشتش مسلسل بود و توپ و تانک بود.»

 

ایشان سپس گفت: «الان هم بعضی از کسانی که با او ارتباط دارند و با روش‌های ظاهراً اصلاح پیش آمده‌اند می‌خواهند منافع اجانب را حفظ کنند. خود محمد‌رضا هم این ادعا را می‌کرد. به قرآن مجید توسل می‌جست. آزاد زنان و آزاد مردان می‌گفت، ولی همه حیله بود. حالا هم که ملیت و ملت گفته می‌شود که فلان چیز را حذف می‌کنیم و آزادی می‌دهیم، همه حیله است و ملت باید بیدار باشد.» امام به غیر‌قانونی بودن سلطنت شاه و دولت منبعث از آن و غیرقانونی بودن مجلسین اشاره کرده و سپس خطاب به رییس دولت گفت: «… شما کنار بروید، از فردا شما بروید کنار... شما یک آدم عادی هستی غاصب.» امام افزود: «سکوت و عدم شرکت در سرنگونی رژیم شاه خیانت به اسلام و کشور است... صلاح ارتش در پیوند با ملت است و این دولت باید تنبه کرده و خودش کنار برود...»

 

 

دیدار گروهی از همافران با امام

 

گروهی از نظامیان و نیروی هوایی از دیگر اقشاری بودند که روز ۱۳ بهمن ۱۳۵۷ با حضور در محل اقامت امام با وی دیدار کردند. به نوشته روزنامه کیهان: «آیت‌الله خمینی در حضور آن‌ها به دولت بختیار هشدار داد و گفت اگر یک نفر از این همافران با دست این جلادان از بین برود، ما همه آن‌ها را به کیفر اعمالشان می‌رسانیم.» ایشان گفت: «جرم همافران و سایر ارتشیانی که فرار کرده‌اند این است که به ملت پیوسته‌اند. چرا از این راه غلط و شیطانی عمال دستگاه رویگردان نیستند. چرا اراده ملت را ترک کرده راه صهیونیسم را در پیش گرفتند. ما کسانی را که از ارتشیان توبه کنند و برگردند، توبه همه آن‌ها را با دل و جان قبول می‌کنیم.»

 

 

مواضع گروه‌ها و چهره‌های سیاسی در حمایت از امام

 

در همین روز، روزنامه اطلاعات به نقل از خبرگزاری آسوشیتد‌پرس نوشت: کریم سنجابی، رهبر جبهه ملی ایران گفت: «شاپور بختیار که اعتقاد دارد معتقد به دموکراسی است، باید از نخست‌وزیری استعفا بدهد.» او گفت که پیشواز پرشور میلیون‌ها ایرانی از آیت‌الله خمینی نشانه «رأی اعتماد» مردم به طرح‌های ایشان در‌باره ایجاد یک جمهوری اسلامی است. سنجابی پس از دیدار با آیت‌الله خمینی در اقامتگاهشان گفت که مخالفان رهبری آیت‌الله خمینی اقلیت بسیار کمی هستند. سنجابی در این‌باره که پس از استعفای بختیار از پست نخست‌وزیری چه روی خواهد داد، گفت که پس از استعفای او یک دولت ملی منطبق با خواست ملت و نظریات آیت‌الله خمینی تشکیل خواهد شد تا برنامه‌هایی را که مورد خواست رهبران مذهبی و ملت ایران است اجرا کند. سنجابی از بیان نقش خود به عنوان رهبر جبهه ملی در یک چنین دولتی خودداری کرد، اما گفت: صریحاً اعلام می‌کنم که جبهه ملی به جنبش ملی ایران و به رهبری حضرت آیت‌الله خمینی وفادار است و این سیاست را همچنان ادامه خواهد داد.

 

همزمان سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران هم با صدور اعلامیه‌ای با گرامیداشت ورود امام به کشور، بازگشت ایشان را تجلی اراده خلق ایران توصیف کرد. این سازمان چپ‌گرا، در اعلامیه خود ارتش ایران را مزدور خوانده و خواستار ادامه انقلاب تا نابودی کامل امپریالیسم شدند.

 

روزنامه اطلاعات چهاردهم بهمن در صفحه هشتم خود این اعلامیه را آورده است:

«مردم ایران در آستانه یک پیروزی دیگر

آیت‌الله خمینی مبارز عالی‌قدر و پیشوای بزرگ شیعیان به میهن باز می‌گردد. ودیعه این بازگشت، خون سرخ مردمی است که با آرمان ایرانی آزاد و دموکراتیک به استقبال گلوله‌های ارتش مزدور شتافتند. این بازگشت تجلی اراده خلق‌های زحمتکش و قهرمان میهن ماست. سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران آن را گرامی می‌دارد. با این اعتقاد که باید انقلاب را، همگام با همه میهن‌پرستان و آزادی‌خواهان واقعی و با اتکاء به وسیع‌ترین اقشار زحمتکش خلق، تا نابودی کامل امپریالیسم و نوکرانش، تا استقرار کامل حاکمیت خلق همه مردم است، به پیش رانیم.»

 

 

دعوت حزب توده به قیام مسلحانه برای برانداختن دولت بختیار

 

در روز سیزدهم بهمن، روزنامه اطلاعات نوشت: «کمیته اجرایی حزب توده ایران خواستار مبارزه مسلحانه برای برانداختن دولت بختیار شده است.» حزب توده ایران در آخرین بیانیه خود، از بختیار به عنوان «خائن» نام برد و اعلام کرد که رهبران جنبش دموکراتیک نباید در برابر مانورهای مختلف دشمن حتی یک لحظه درنگ کنند و باید ملت را به تدارک و سازمان دادن مقاومت و نبرد مسلحانه فرا خوانند.

 

حزب توده در بیانیه خود افزود: «امپریالیست‌ها و نوکران آن‌ها می‌کوشند ملت را با هیولای کمونیسم و با خطری که متوجه تمامیت ارضی کشور است و دروغ‌های دیگر بترسانند و به این ترتیب جبهه متحد ملت را تضعیف کنند و بین مبارزان مذهبی و نیروهای دموکراتیک تفرقه اندازند.» حزب توده اضافه کرد: «با اعتصاب غذا کاری از پیش نمی‌رود، بلکه با یک حمله مسلحانه و اشغال واحدهای نظامی و پایگاه‌های مهم دشمن می‌توان دستگاه نظامی خلق را در هم شکست و خویشتن را در خدمت خلق قرار داد.»

 

 

هشدار انور سادات، پیام عرفات و اعلام آمادگی قذافی

 

یک روز پس از ورود امام به کشور چهره‌های بین‌المللی به وقایع ایران واکنش‌های متفاوتی نشان دادند. در این روز یاسر عرفات، رهبر مبارزان فلسطینی طی پیامی که برای امام ارسال کرد، گفت: نتایج پیروزی ملت ایران در مرزهای آن کشور متوقف نخواهد شد. قذافی رهبر لیبی هم در گفت‌وگویی با تلویزیون فرانسه گفت: تاکنون از رهبران انقلابی ایران درخواست کمکی از او نشده است اما به مجرد رسیدن چنین درخواستی بدون اندکی درنگ هرچه را که در قوه دارد کمک خواهد کرد.

 

در مقابل این دو چهره جهان عرب، رییس‌جمهوری مصر نه تنها به انقلاب مردم ایران روی خوش نشان نداد بلکه واکنش خشمگینانه خود را نسبت به وقوع انقلاب در ایران ابراز داشت. روزنامه اطلاعات به نقل از خبرگزاری فرانسه در این‌باره نوشت: «انور سادات، در سخنانی در اجلاس حزب ناسیونال دموکرات خود علیه امتزاج مذهب و سیاست در مصر نظیر آنچه به عقیده سادات در ایران روی داده است به مردم مصر هشدار داد.»