پربیننده ترین مطالب

آخرین مطالب

آخرین مطالب پرونده ها

نوع خبر 
 
مرگ کندی تهران را تکان داد
گزارش روزنامۀ اطلاعات در دوم آذر ۴۲
تاریخ ایرانی: روزنامه اطلاعات چاپ تهران، دوم آذر ۱۳۴۲، یک روز پس از ترور جان اِف. کندی رئیس‌جمهور اسبق آمریکا، گزارشی از بازتاب این واقعه در میان مردم و مسئولان ایرانی منتشر کرد. در این گزارش نقل قول‌هایی از مقامات قضایی، دانشگاهی، دانشجویان و شهروندان عادی به چشم می‌خورد که فضای حاکم بر جامعۀ ایران را پس از شنیدن این خبر منعکس می‌کند؛ فضایی سرشار از اندوه، دریغ و همدردی با مردم آمریکا، چنانکه وابستۀ مطبوعاتی سفارت این کشور در تهران در مقام سپاس از آن، زبان به تحسین مردم ایران می‌گشاید. متن کامل این گزارش بدین شرح است:

 

بسیاری از مردم در مرگ رئیس‌جمهوری صلح‌دوست آمریکا می‌گریستند

 

نیمه شب دیشب تهران خواب‌آلود با نگرانی و هیجان فراوانی از خبر ترور ناجوانمردانه جان کندی رئیس‌جمهور آمریکا باخبر شد و از فقدان یکی از بزرگترین پاسداران صلح عصر ما که طی سه سال زمامداریش سیمای حقیقی و شجاعانه خود را در راه حفظ صلح و آزادی به جهانیان نشان داده بود در غم و اندوه عمیق فرو رفت.

 

ترور پرزیدنت کندی بدون اغراق چون بمب در محیط سیاسی تهران صدا کرد و از‌‌ همان نیمه شب که این حادثه تاسف‌انگیز و اندوه‌بار اعلام شد تلفن‌ها بکار افتاد و شخصیت‌های سیاسی و دولتی و حتی افراد عادی یکدیگر را از حادثه دردناکی که روی داده بود باخبر می‌ساختند.

 

خبر کشته شدن کندی برای مردم آنچنان ناگهانی و غیرمترقبه بود که تا مدتی شخص نمی‌توانست به حقیقت آنچه که روی داده بود بیاندیشد.

 

قیافه متبسم و صورت سبزه و موهای انبوه و چهره مصمم و مردانه کندی برای کمتر کسی ناآشنا بود و به‌خصوص پس از مبارزات درخشنده و افتخارآمیز او علیه تبعیض نژادی و حفظ مبانی صلح و دور نگه‌داشتن دنیای پرآشوب کنونی از خطر یک جنگ اتمی بیش از پیش بر محبوبیت او در سراسر جهان افزوده شده بود.

 

به همین جهت از هنگامی که خبر سوءقصد و سپس کشته شدن جان کندی منتشر شد، موج عظیمی از غم و اندوه سراسر جهان را فرا گرفت و از سیاستمداران حرفه‌ای، رهبران نظامی تا مردم عادی کوچه و بازار با نگرانی فراوانی به انگیزه ترور رئیس‌جمهوری آمریکا و عواقب ناشی از کشته شدن وی می‌اندیشند.

 

در زیر گزارش‌های خبرنگاران ما از انعکاس واقعه در تهران درج شده است.

 

 

فوق‌العاده اطلاعات

 

خبر قتل کندی حوالی ساعت یازده دیشب به تهران مخابره شد و رادیو ایران برای نخستین‌بار در ساعت دوازده این خبر را اعلام کرد: معمولا شب‌های شنبه و تعطیل رادیو ایران در ساعت ۲۴ برنامه پخش اخبار ندارد، ولی دیشب از نظر اهمیت موضوع این خبر را در ساعت دوازده اعلام کرد.

 

از‌‌ همان ساعت وصول خبر ترور جان کندی به تهران سرویس خارجه روزنامه اطلاعات برای دادن فوق‌العاده‌ای دست به کار شد و ساعت شش و نیم صبح که هنوز خیابان‌های شهر تقریبا خلوت بود فوق‌العاده اطلاعات حاوی آخرین گزارش‌های رسیده از جزئیات ترور جان کندی در دسترس مردم قرار گرفت. در تهران پس از انتشار این خبر عده‌ای با صدای بلند می‌گریستند.

 

 

حیف و صد حیف

 

خانم مهندس اقتدار در پاسخ خبرنگار ما گفت: حیف و صد حیف از چنین مرد بزرگی که در لحظات حساس جهان کشته شد. من یک زن‌ خانه‌دار هستم ولی هر شب روزنامه می‌خوانم و کم و بیش به اوضاع سیاسی جهان وارد هستم. من ارزش تاریخی مبارزات کندی را علیه تبعیض نژادی و بستن قرارداد مسکو و کاهش جنگ سرد به خوبی می‌دانم. خدا کند جانشین او راهش را دنبال کند و دنیا را از وحشت یک جنگ اتمی دور نگاه دارد.

 

 

مبارزه صلح و آزادی

 

آقای دکتر جهانشاه صالح رئیس دانشگاه تهران گفت: حیف از این مرد شرافتمند و مبارز که کشته شد. خبر مرگ او برای من از دو جهت بسیار ناگوار بود؛ یکی اینکه او جوان بود و با مبارزه زیاد به عالی‌ترین مقام کشور خود نائل آمد، دیگر اینکه کارهای او به‌خصوص در زمینه مبارزه با تبعیضات نژادی و تحکیم مبانی صلح جهانی درخشنده بود.

 

آقا رضا راننده تاکسی در حالی که قیافه افسرده‌ای داشت، گفت من به هر کس که برای جلوگیری از جنگ اتمی مبارزه کند احترام می‌گذارم. فکر می‌کنم اگر کندی نبود بر سر کوبا بین روس و آمریکا جنگ درمی‌گرفت.

 

 

نظر وزیر دادگستری

 

آقای دکتر محمد باهری وزیر دادگستری گفت: این حادثه در نتیجه یک مبارزه انسانی برای برقراری مساوات و رفع تبعیضات نژادی ایجاد شد و مرحوم کندی جان خود را در این مبارزه از دست داده است.

 

خبرنگار ما می‌افزاید: فاجعه مرگ رئیس‌جمهوری آمریکا در بین دانشجویان و اساتید دانشگاه اندوه عمیقی ایجاد کرده و همه از بروز این حادثه اظهار تاسف عمیق می‌نمایند.

 

آقای ناصح دادستان تهران گفت: من ساعت ۸ صبح امروز این خبر را شنیدم و بسیار متاسف شدم، تاسف من از این جهت است که چرا در جوامع متمدن آنچنان تعصباتی وجود دارد که نتوانند افکار تند اصلاحی رهبران خود را درک نمایند و دست به چنین جنایتی بزنند.

 

 

در وزارتخانه‌ها

 

صبح امروز در وزارتخانه‌ها نیز تمام صحبت‌ها در اطراف قتل رئیس‌جمهوری آمریکا دور می‌زد و اکثر کارمندان در حالی که یک شماره فوق‌العاده در دست داشتند وارد اداره می‌شدند. حتی پیشخدمت‌ها نیز دور هم جمع شده بودند و در این باره صحبت می‌کردند.

 

 

حاضر به قبول نبودم …

 

آقای جو وگل وابسته مطبوعاتی آمریکا در ایران گفت ترور پرزیدنت کندی برای کلیه جهانیان خصوصا آمریکایی‌ها غیر منتظره بود به طوری که دیشب (نیمه‌شب شنبه) که این خبر پخش شد من حاضر نبودم این خبر را قبول کنم و به اطلاع آمریکایی‌های مقیم ایران برسانم.

 

پرزیدنت کندی ۴۶ سال بیشتر عمر نکرد و در دوران ریاست جمهوری خود همواره برای صلح کوشید. کندی یکی از دوستداران تفاهم بین‌المللی بود و عاقبت هم در راه انجام وظیفه شهید شد.

 

 

مخالفین اصلاحات

 

در این هنگام خبرنگار ما از وابسته مطبوعاتی آمریکا در ایران سوال کرد به نظرتان پیش‌بینی می‌کنید سوءقصد از ناحیه چه کسانی بوده است؟

 

«وگل» پاسخ داد در حال حاضر نمی‌توان اظهارنظر قطعی در این مورد کرد ولی باید گفت کسانی این کار شنیع را انجام دادند که با اصلاحات موافق نبودند.

 

 

همدردی مردم ایران

 

در مورد تاثیر کشته شدن کندی در آمریکایی‌های مقیم ایران سوال شد، وابسته مطبوعاتی آمریکا در ایران پاسخ داد: چیزی که بسیار قابل تحسین است این است که در این جریان ایرانی‌ها نیز به خوبی دوستی و همدردی خود را با مردم آمریکا نشان دادند.

 

پس از اینکه خبر کشته شدن جان کندی اعلام شد کارکنان ایرانی سفارت آمریکا در ایران در نیمه شب شنبه در محل کار خود حاضر شدند و شروع به کار نمودند. من به عنوان یک مقام مسوول آمریکا در ایران از این همه اظهار همدردی تشکر می‌کنم.

 

در پایان وابسته مطبوعاتی آمریکا در ایران اظهار داشت: من از جانب دولت و مردم آمریکا از دولت و مردم ایران به واسطه این همدردی تشکر می‌کنم. خصوصا از کارکنان ایرانی موسسات آمریکایی در ایران که پیش از وقت حاضر شدند به کار بپردازند، تشکر می‌نمایم.

 

آقای «وگل» افزود: باید اضافه کنم که من با پرزیدنت جانسون ریاست جمهوری جدید آمریکا در یک مدرسه تحصیل کرده‌ام. جانسون در دوران تحصیل نیز یکی از شخصیت‌های برجسته بوده است. پیش‌بینی می‌کنم پرزیدنت جانسون نیز برنامه‌های آزادیخواهی کندی فقید را ادامه دهد و بیش از پیش به بشریت خدمت کند.

پنجشنبه 30 آبان 1392  18:56

 اخبار مرتبط
شنبه 25 خرداد 1392  |  جهان در ۵۰ سال قبل-۲
چهارشنبه 29 آذر 1391  |  کاگ‌ب در قتل کندی دست داشت؟
سه شنبه 31 فروردين 1395  |  چه می‌شد اگر کندی ترور نمی‌شد؟
آخرين تاريخ بازديد : سه شنبه 29 مرداد 1398  17:48:47
کليد واژه هاي مرتبط : کندی  ; 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
نظر

ورود کد امنیتی :    Audio Version Reload Image
صفحه نخست | پرونده‌ها | پرونده‌های ویژه | گزارش‌های ویژه | تاریخ مصور | از دیگر رسانه‌ها | پاورقی | روزنگار | تاریخ جهان | کاغذ اخبار | دفتر مقالات | گزیده‌های تاریخی | تاریخ شفاهی | کتابخانه
© 2010-2011, Iranian History. All right reserved.
The Site is best viewed at a screen resolution 1200*800, optimized for mozilla firefox.
Design By ACACO.