پربیننده ترین مطالب

آخرین مطالب

آخرین مطالب پرونده ها

نوع خبر 
 
آمریکا ۸ نیروگاه اتمی به ایران می‌دهد
۱۵ اسفند ۱۳۵۳
ایالات متحده آمریکا با فروش هشت نیروگاه اتمی به قدرت جمعی ۸۰۰۰ مگاوات به ایران که جزیی از توافق ۱۲ میلیارد دلاری کمیسیون مشترک وزیران دو کشور است، موافقت کرد.

 

در پروتکل مهمی که در پایان مذاکرات به امضای هوشنگ انصاری وزیر اقتصاد و دارایی ایران و هنری کیسینجر وزیر خارجه آمریکا رسید، اجرای ده‌ها طرح بزرگ صنعتی، ساختمانی، بهداشتی و تولید انرژی گنجانده شده است.

 

در اعلامیه پایان مذاکرات، دو طرف آمادگی کامل خود را برای استفاده از امکانات فوق‌العاده هر دو کشور به صورتی که منافع کامل طرفین را در بر داشته باشد، اعلام کردند. دو کشور همچنین توافق کردند که با جدیت کامل تولید و استفاده از سایر منابع انرژی را تشویق کنند و برای همکاری وسیع بین دو کشور در رشته انرژی اتمی تسهیلات لازم را فراهم آورند.

 

ایران اعلام داشت که سازمان انرژی اتمی ایران به طور اصولی آمادگی دارد هشت نیروگاه اتمی روی هم رفته به ظرفیت ۸۰۰۰ مگاوات برای تولید برق و شیرین کردن آب به آمریکا سفارش دهد و طرف آمریکایی ضمن استقبال موافقت کرد که برای حصول اطمینان از تعیین قیمت منصفانه در مورد تجهیزات نیروگاه‌های مزبور از طرف موسسات آمریکایی همکاری کند.

 

نمایندگان سازمان  انرژی اتمی ایران و موسسات صلاحیت‌دار آمریکا برای مذاکره در اطراف جزییات این برنامه در تهران ملاقات خواهند کرد.

 

کمیسیون اهمیت ویژه همکاری‌های دو کشور در تولید مواد پتروشیمی را تایید کرد و طرف آمریکایی را برای شرکت در توسعه بیشتر صنایع پتروشیمی در ایران تشویق خواهد کرد و از سرمایه‌گذاری ایران در رشته‌های مشابه در آمریکا استقبال می‌کند.

 

با توجه به پیشرفت مذاکرات بین دو کشور در زمینه ایجاد صنایع کامل الکترونیک با تکنولوژی عالی در ایران، طرفین توافق کردند کوشش‌های خود را برای اجرای این طرح مبذول دارند به صورتی که احتیاج ایران و کشورهای دیگر تامین شود. قرار شد نمایندگان سازمان‌های مربوط دو کشور در سه ماه آینده در تهران ملاقات کنند تا برای اجرای این برنامه طرحی تهیه شود. این طرح باید حداکثر استفاده از منابع دو کشور را شامل شود.

 

ایران آمادگی خود را برای سفارش ۲۰ کارخانه تولید قطعات پیش ساخته و صنایع اولیه وابسته به آن‌ها اعلام داشت، هر کارخانه برای ساخت ۱۰۰۰ واحد مسکونی در سال ظرفیت خواهد داشت و طرف آمریکایی علاوه بر استقبال از این برنامه آمادگی خود را برای ساختن یکصد هزار آپارتمان و واحد‌های مسکونی در پنج سال آینده در ایران اعلام داشت.

 

ایران و آمریکا با توجه به مذاکراتی که بین کار‌شناسان وزارت مسکن و شهرسازی ایران و وزارت مسکن آمریکا در تهران صورت گرفته است موافقت کردند که مذاکرات در این زمینه را تا مرحله نهایی ادامه دهند.

 

آمریکا برای ایجاد سه مرکز بیمارستانی با ظرفیت جمعی سه هزار تخت، یک بندر بسیار بزرگ و کارخانه تولید ماشین‌های کشاورزی با ایران همکاری خواهد کرد. وزیر خارجه آمریکا پس از امضای پروتکل اعلام کرد که شاهنشاه آریامهر در ماه مه آینده (خرداد) از واشینگتن بازدید خواهند کرد و انصاری گفت که ایران نخستین کشور تولید کننده نفت جهان است که در سطح گسترده به انرژی اتمی می‌اندیشد. او افزود که شاهنشاه تاکید کرده‌اند ایران باید قبل از آنکه منابع نفتی‌اش نقصان یابد به انرژی اتمی دست یابد.

 

 

روزنامه آیندگان

شنبه 4 آذر 1391  13:44

 اخبار مرتبط
پنجشنبه 11 خرداد 1391  |  آمریکا از توان اتمی شاه نگران نبود
آخرين تاريخ بازديد : پنجشنبه 24 آبان 1397  23:53:46
کليد واژه هاي مرتبط : نیروگاه اتمی  ;  برنامه هسته ای ایران  ; 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
نظر

ورود کد امنیتی :    Audio Version Reload Image
صفحه نخست | پرونده‌ها | پرونده‌های ویژه | گزارش‌های ویژه | تاریخ مصور | از دیگر رسانه‌ها | پاورقی | روزنگار | تاریخ جهان | کاغذ اخبار | دفتر مقالات | گزیده‌های تاریخی | تاریخ شفاهی | کتابخانه
© 2010-2011, Iranian History. All right reserved.
The Site is best viewed at a screen resolution 1200*800, optimized for mozilla firefox.
Design By ACACO.