کشف فیلم اولین ‌کارگردان ‌زن ‌جهان که مظفرالدین شاه خریده بود

۲۸ تیر ۱۳۹۰ | ۲۰:۴۷ کد : ۱۰۵۷ از دیگر رسانه‌ها
رئیس کمیته بین‌المللی تدوین تاریخ تمدن‌های آسیای میانه در یونسکو از نگهداری یکی از فیلم‌های نخستین کارگردان زن جهان با موضوع افسانه فاوست که توسط مظفرالدین شاه خریداری شده بود در کاخ گلستان خبر داد و گفت: تنها نسخه با دست رنگ شده این فیلم در مالکیت دولت ایران است.

 

شهریار عدل، کار‌شناس ثبت آثار ایران در فهرست میراث جهانی با بیان اینکه مرمت و کپی چند تکه از فیلم‌های غیر ایرانی کشف شده در کاخ گلستان به پایان رسیده است، به خبرنگار مهر گفت: یکی از این فیلم‌ها نسخه کوتاهی از داستان «افسانه فاوست» است. شخصیتی که روح خود را به مفیستو (اهریمن) فروخت.

 

وی افزود: نکته قابل تامل این است که ترجمه بریده روزنامه‌های فرنگ در سال ۱۹۰۰ میلادی که اکنون در کاخ گلستان نیز موجود است حاکی از آن است که موزیک اپرای فاوست که مظفرالدین شاه در‌‌ همان سال در فرانسه دیده بود، چندان موافق سلیقه وی نبوده است.

 

رئیس کمیته بین‌المللی تدوین تاریخ تمدن‌های آسیای میانه در یونسکو تصریح کرد: اما وجود فیلم چکیده افسانه فاوست که توسط خانم آلیس گای بلانشه فرانسوی، نخستین کارگردان و فیلمساز زن جهان، تهیه شده بود نشان می‌دهد که نه تنها مظفرالدین شاه به داستان فاوست بی‌علاقه نبوده بلکه چند سال پس از دیدن اپرای آن، اقدام به خرید فیلم کوتاه دو دقیقه‌ای فاوست و میفستو، ساخته شده توسط آلیس گای کرده است. با این اقدام تنها نسخه با دست رنگ شده این فیلم در مالکیت دولت ایران قرار گرفت.

 

کار‌شناس ثبت آثار ایران در فهرست میراث جهانی گفت: کپی‌برداری از این فیلم صدمه دیده با مشقت بسیار در زمان بسیار طولانی زیر نظر مرکز ملی سینمای فرانسه که از زیرمجموعه‌های وزارت فرهنگ آن کشور است و مسئولیت بازیافت فیلم‌های قدیمی فرانسه را به عهده دارد، انجام شده است.

 

کلید واژه ها: مظفرالدین شاه


نظر شما :