محمدعلی انصاری: تردید در نامه‌ها و احکام امام ظلمی نابخشودنی است/ احسان نراقی و علم مغز شاه را شستشو می‌دادند

۲۳ شهریور ۱۳۹۰ | ۱۳:۴۶ کد : ۱۲۸۳ از دیگر رسانه‌ها
محمدعلی انصاری گفت: خطر تحریف و جعل در کمین است باید برای مقابله با این خطر، جهاد کرد.

 

حجت الاسلام و‌المسلمین محمدعلی انصاری، که در جمع کارکنان موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) به مناسبت سالروز تاسیس این موسسه سخن می‌گفت، به نحوه تاسیس موسسه اشاره کرد و گفت: در ۱۷ شهریور سال ۶۷ یادگار حضرت امام به امام نامه‌ای جهت تاسیس موسسه نوشتند و با جواب حضرت امام به ایشان این موسسه مبارک شکل گرفت که اهداف آن محقق شده و خواهد شد.

 

انصاری در ادامه ۱۷ شهریور را نقطه عطف تاریخی در پیروزی انقلاب اسلامی دانست و اظهار داشت: مناسبتی که نباید از کنار بگذریم حادثه ۱۷ شهریور است. قطعا همه افتخارات نظام و هر آنچه ما داریم و خواهیم داشت مرهون این حماسه‌های بزرگ تاریخی است. ۱۷ شهریور نقطه عطف تاریخی مهمی در انقلاب و پیروزی انقلاب است و می‌توان گفت شاید به تعداد انگشتان یک دست هم همانند روز ۱۷ شهریور مناسبتی به این بزرگی و ابعاد در انقلاب اسلامی نداریم.

 

وی گفت: از سال ۵۶ که آغاز نهضت و انقلاب از جریان اهانت به فرزند بزرگ حضرت امام مرحوم حاج آقا مصطفی شروع شد، هر روز انقلاب اسلامی اوج می‌گرفت و مردم حادثه‌ای جدید خلق می‌کردند. مردم ایران در طول این یک سال و اندی، مصداق کامل این آیه شریفه قرآن بودند که هر کس در راه ما جهاد کند ما نه یک راه بلکه راه‌های زیادی را به روی او باز می‌کنیم و او را هدایت می‌کنیم.

 

سرپرست موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام همچنین گفت: آن‌هایی که دستشان در تاریخ انقلاب است می‌دانند که دشمنان هر روز نقشه‌ای را ترسیم می‌کردند و امام هر روز تکلیف مشخصی را بیان می‌کردند و اینگونه نبود که پیروزی انقلاب در یک جریان آرام بستر سازی شده باشد.

 

انصاری با بیان اینکه در انقلاب یک روز سکوت نقش داشت و یک روز فریاد و روزی روحانیت و روزی دانشگاهیان، گفت: حماسه انقلاب اسلامی فرازهای خاصی دارد. ۱۷ شهریور آزمایش همه تجربه‌های سیاسی و نظامی و برخوردهای خشن نظام شاهنشاهی و تاریخی بود که آن‌ها از روز شهادت حاج آقا مصطفی تا قبل از ۱۷ شهریور تجربه کرده بودند. ولی هیچ کدام از این تجربه‌ها جواب نمی‌داد.

 

وی گفت: در هر قضیه‌ای که با اسلحه و خشونت با مردم برخورد می‌کردند جواب معکوس می‌گرفتند. رژیم شاهنشاهی با اینکه بار‌ها اعلام حکومت نظامی کرده بود و دستورات خشنی را صادر کرده بود ولی جواب نگرفت. به همین دلیل بسیاری از تحلیلگران داخلی به شاه توصیه کردند که از راه دیگری با مسئله انقلاب برخورد کند.

 

انصاری از راه حلی که تحلیلگران پیش روی شاه گذاشته بودند نیز صحبت به میان آورد و گفت: آن مسئله آشتی ملی است. در نظامی که تمام هویت، هویت استبداد و برخورد و تحجر است اعلام شعار آشتی ملی بسیار خطرناک بود زیرا این شعاری فریبنده بود و آن‌ها دنبال عناصری بودند که هم وابسته به آن‌ها باشند و هم تا اندازه‌ای در جامعه مقبولیت نسبی داشته باشند و بتوانند با طرح آن‌ها در جامعه حرکتی را شروع کنند.

 

وی تصریح کرد: این اساس حرکت بود و هم اکنون که تاریخ به دست ما رسیده متوجه می‌شویم که بر روی این مسئله چقدر کار کرده بودند. در خاطرات احسان نراقی یا علم می‌بینیم که در مقطعی خاص کار این‌ها این بوده است که مغز شاه را شستشو دهند و شاه خودکامه را وادار کنند که بپذیرد و اعلام کند که می‌خواهیم با مردم آشتی کنیم. برای این موضوع کارهای زیادی نیز کرده بودند تا اینکه آقای شریف امامی را به عنوان یک گزینه مطلوب آن‌ها برای اینکه کار انتخاب شد.

 

سرپرست موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام گفت: به مجرد اینکه ایشان انتخاب شد و شعار آشتی ملی مطرح شد زنگ خطر جدی به صدا در آمد و حتی در اعلامیه حضرت امام مشاهده می‌کنیم که امام از این موضوع به عنوان یک خطر بزرگ یاد می‌کند و حتی به روحانیت هشدار می‌دهند که مراقب این نیرنگ باشید و اعلام می‌کنند که شاه می‌خواهد از بستر آشتی ملی راه انقلاب را منحرف کند.

 

انصاری در ادامه به ماجرای زندان خود هم اشاره کرد و گفت: بنده در ایامی که شریف امامی انتخاب شد این توفیق را داشتم که چند صباحی در زندان باشم. زندان عادل آباد شیراز مملو از انقلابیون بود. وقتی این قضیه مطرح شد و ما فرصت داشتیم با یاران امام گفت‌و‌گو کنیم، همگی بر روی این مسئله حساسیت داشتند که این موضوع آشتی ملی خطرناک است و می‌تواند نفاق ایجاد کند.

 

وی خاطرنشان کرد: ‌ اما امام در همین دوره بیشترین فعالیت‌های سیاسی و پیام‌ها و مصاحبه‌ها را با شخصیت‌های خارجی و داخلی از طرق مختلف انجام دادند تا این نقشه خنثی شود. خوشبختانه در آن زمان هیچ کس تصور نمی‌کرد که این حرکت فریبنده بزودی رنگ ببازد و هویت خود را به مردم نشان دهد. البته حوادث بزرگی به کمک انقلاب آمد.

 

انصاری از این حوادث هم صحبت کرد: ۱۳ شهریور با پیام امام به روحانیت دیدم که صف روحانیت مجاهد و روحانیتی که در خط امام بودند و تا آخر هم استوار ایستادند همانند شهید بهشتی و مفتح جلوی تظاهرات مردم به راه افتادند و در تهران حماسه بزرگ نماز عید فطر به وجود آمد و بیشتر از گذشته از برخی روحانیت بی‌تعهد جدا شد.

 

وی ادامه داد: ‌رژیمی که فکر می‌کرد با این شعار آشتی ملی تفرقه ایجاد کرده متوجه حماسه بزرگی همانند نماز عید فطر شد و نماز عید فطر به یک نماز عبادی سیاسی و بنیان کن تبدیل شد؛ به گونه‌ای که دستگاه حاکم حتی نتوانست دو سه روز بعد از آن روز را تحمل کند و بلافاصله بعد از قضیه ۱۳ و ۱۵ و ۱۶ شهریور تصمیم گرفته شد حکومت نظامی را اعلام کنند.

 

انصاری افزود: نکته جالب که تاریخ‌نگاران باید به آن توجه کنند همراهی قشر‌ها حتی برخی وابستگان به رژیم به نهضت انقلاب و امام بود. این درس بزرگی است. امام وقتی قضیه نماز عید فطر سال ۵۷ اتفاق افتاد در اعلامیه‌ای هم از روحانیون متعهد و هم از مردم متعهد تجلیل و تشکر کردند و هم از ارتشیان و نظامیانی که بر روی مردم اسلحه نکشیدند.

 

وی گفت: رژیم شاهنشاهی مشاهده کرد در پیام امام سه مورد برجسته شده است؛ اول مردم، دوم روحانیت و افراد سیاسی و سوم نظامیان و ارتشیانی که بصورت ظاهر به نظام شاهنشاهی و دربار وابسته بودند و این موضوع برای نظام شاهنشاهی خیلی گران تمام شد. شاه برای کشتار مردم در ۱۷ شهریور از افرادی استفاده کرد که می‌دانست تا روز آخر هوادار آن‌ها هستند. وی گفت: قضیه ۱۷شهریور به همه تلخی و ابعاد مصیبت‌باری که داشت، موجب شد، ریشه استکبار در این کشور درهم پیچد و درخت انقلاب اسلامی در ۱۷ شهریور آبیاری شود.

 

محمدعلی انصاری در ادامه سخنان خود، به تاسیس موسسه در ۱۷ شهریور سال ۶۷ اشاره کرد و گفت: تاسیس موسسه از برگ و میوه‌های شجره طیبه دودمان امام است. حاج سیداحمدآقا، یادگار امام که یک انسان با کرامت و بزرگوار بودند وقتی در سال‌های آخر متوجه شدند که خطری در کمین انقلاب است و افرادی ممکن است در فردای روز رحلت امام تفسیر‌ها و سخنان اشتباه بگویند، با فراست و تیزبینی موسسه را که مسبوق به یک سابقه تاسیس دفتر فرهنگی امام بود، پیشنهاد کردند.

 

رییس موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام ادامه داد: تیزهوشی و تدبیر ایشان حکایت از یک نگرانی عمیقی در وجود ایشان داشت که می‌فرمودند من باید تکلیف خود را در این راستا انجام دهم و باید مرکزی برای آثار امام با تایید امام به وجود آید. وی گفت: خداوند متعال این توفیق را به حقیر و برخی افراد دیگر که از روزهای نخست در جماران بودند و همچنین برادر عزیزم آقای حمید انصاری داد که ما در کنار کارهای روزمره‌ای که برای امام انجام می‌دادیم آثار و نوشته‌های امام را جمع‌آوری کنیم.

 

انصاری افزود: وقتی که حمایت‌های پنهان و آشکار مرحوم حاج احمد آقا باعث شد که مجموعه بسیار ارزشمندی از آثار امام را در اختیار داشته باشیم، طبیعی است که برای بهره‌برداری از آن‌ها نیازمند تایید حضرت امام و تاسیس موسسه بودیم.

 

وی افزود: در آن سال‌ها، انشعابات و حوادث مهمی در جامعه اتفاق افتاده بود مخصوصا در سال ۶۷ که حوادث بزرگی به وقوع پیوست. این‌ها این مسئله را القاء می‌کرد که به طور طبیعی در میان طبقه وفادار به امام ممکن است نظرات و برداشت‌های متفاوتی به وجود بیاید و هر کسی راجع به احکام یا سخنان یا نامه‌ها یا پیام‌های امام، دیدگاهی خاصی ارائه کند. این مسئله و مسائل دیگر باعث شد که یادگار امام طی نامه‌ای از ایشان بخواهند که نظر خود را راجع به تاسیس موسسه بیان فرمایند.

 

انصاری خاطرنشان کرد: این جفای بسیار بزرگ و ظلم نابخشودنی بود که برخی در دوره امام می‌گفتند افرادی روی امام تاثیر دارند با اینکه می‌دانستند که اینگونه نیست ولی برای اهداف سیاسی این موضوع دامن می‌زدند و ظلم نابخشودنی‌تر برای کسانی است که بعد از امام بر روی نامه و حکم‌های امام و مواضع صریح امام انگشت تردید و تشکیک می‌گذارند.

 

انصاری از وظیفه خود در زمان امام هم صحبت کرد و گفت: بنده رابط خبر امام در صدا و سیما بودم، باید خبر تنظیم و تصحیح می‌شد. خبر‌ها را که از قول ایشان می‌نوشتیم و یادگار امام این‌ها را برای امام قرائت می‌کردند. بار‌ها شده بود ما خبر را بخاطر یک تصحیح عبارتی پخش نکردیم و من از دفتر صدا و سیما با حاج احمد آقا تماس می‌گرفتم و به ایشان عرض می‌کردم بهتر است در این خبر حتی یک تغییر حرفی و عبارتی داده نشود و ایشان می‌فرمودند باید از امام بپرسم و بگویم که خبر پخش بشود یا خیر. وی ادامه داد: با توجه به این حساسیت، چگونه است که من یازده سال در کنار امام زندگی کرده باشم و برخی در حضور بنده بگویند که این جمله یا این حکم یا این پیام یا این خط، از امام نیست؟

 

سرپرست موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام گفت: ما باید مراقب باشیم. تاسیس موسسه و دفاع از موسسه و آرمان‌های امام خطی است که بر اساس آن، هیچ فرد و عنصری نه در زمان امام و چه بعد از امام نمی‌تواند مطلبی را از امام بگوید که امام آن را نگفته باشد. موسسه و نیروهای موسسه باید یک عنصر تعیین کننده زوال ناپذیر داشته باشند و آن عنصر جهاد است و جهاد همیشه جنگ نیست بلکه کوشش است.

 

انصاری اظهار داشت: ‌جهاد ما این است که همواره بدانیم که خطر برای تحریف و جعل کردن در کمین است. اگر موسسه بر روی خط و اصول خود حرکت کند همه حساس می‌شوند که البته ما به این افتخار می‌کنیم که بر روی موسسه حساسیت وجود دارد.

 

انصاری گفت: برخی از روی دلسوزی عنوان می‌کنند که حساسیت روی موسسه زیاد است بنده معتقدم جایگاه، جایگاهی است که باید بر روی آن حساسیت باشد. اما یک عده نیز این جایگاه را بر نمی‌تابند و نمی‌خواهند در این جایگاه مقدس افرادی با ایده‌های خالص و گرایشات مختلف ولی در خط امام وجود داشته باشند تا آثار امام را نشر دهند. ما خود را از پیکره نظام می‌دانیم و از زمان یادگار امام روی خط اعتدال و خط راستین امام حرکت کردیم و امروز هم که متولی کار موسسه و هدف حضرت امام و یادگار ایشان جناب حجت الاسلام و المسلمین سید حس خمینی است ما باید در همین خط حرکت کنیم.

 

رییس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی در ادامه سخنان خود به مسئله اخلاق نیز اشاره کرد و افزود: باید علاوه بر همه مسئولیت‌ها، مساله مهم دیگری نیز به عنوان یک برنامه در موسسه جریان داشته باشد و آن ترویج بخش اخلاقیات و عرفان اندیشه امام است. این بخش را باید جدی گرفت و هنرمندانه با آن برخورد کرد و این احساس عطشی که در جامعه وجود دارد را پاسخ گفت.

 

وی با تاکید بر اینکه نباید در جامعه مسائل را پنهان کرد افزود: نباید این احساس را در جامعه پنهان کنیم و ابا نداشته باشیم که بگویم در جامعه بداخلاقی‌هایی وجود دارد یا اعلام کنیم که از اخلاق اسلامی و امامی فاصله گرفتیم. در اخلاق امامی و اسلامی فحش و اهانت و پرده دری و پرونده سازی معنا ندارد. اگر ما به اخلاق دل خوش نکنیم به چه چیزی می‌توانیم دل خوش کنیم؟ همه چیز در مکتب پیغمبر زیر سایه اخلاق است. انصاری همچنین گفت: پیغمبر مصیبت‌های فراوانی کشید ولی خداوند می‌فرماید ما این جامعه و ملت و کسانی که تو را اذیت کردند، آزار نمی‌کنیم زیرا تو اخلاق عذاب و خشونت نداری.

 

وی با انتقاد از بی‌اخلاقی‌های موجود در جامعه افزود: در هر مناسبتی فرصتی برای هتاکی باز می‌شود. یا در هر مناسبتی می‌خواهیم مردم را در صحنه داشته باشیم هتاکی‌ها شروع می‌شود و متاسفانه نام این هتاکی‌ها را ارزش می‌گذارند. کجای قانون این است که ما بدون علم و محکمه مردم را محکوم کنیم؟

 

وی از فضای رسانه‌ای در جامعه هم صحبت کرد و گفت: خوشبختانه امروز فضای ارتباطات در جامعه این گونه است که هرکسی در خانه خویش می‌تواند خط اینترنت داشته و سایتی داشته باشد و هر مطلبی را می‌خواهد بنویسد. مصیبت این است که برخی از سایت‌ها در اختیار کسانی قرار می‌گیرند که عنوان می‌کنند ما در زیر چتر نام امام و زیر چتر اندیشه امام و ولایت هستیم و می‌گویند می‌خواهیم این راه و مکتب زنده بماند ولی متاسفانه می‌بینیم که برخی خبر‌ها را جعل می‌کنند و متاسفانه این شایعات، منبع اظهارنظرهای بعدی می‌شود.

 

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران

کلید واژه ها: محمد علی انصاری احمد خمینی احسان نراقی 17 شهریور


نظر شما :