حسین شریعتمداری: بازجوی احسان طبری و کیانوری نبودم/ طبری پس از زندان در خانه‌ای ویلایی زندگی می‌کرد

۲۸ بهمن ۱۳۹۰ | ۱۸:۲۸ کد : ۱۸۳۶ از دیگر رسانه‌ها
مدیرمسئول روزنامه کیهان روایت‌های ناگفته‌ای از گفت‌و‌گو با سران حزب توده را مطرح کرد.

 

به گزارش خبرآنلاین، حسین شریعتمداری که چهارشنبه شب میهمان برنامه تلویزیونی پارک ملت بود خاطراتی از دوران زندانی بودنش در دوره شاه تعریف کرد و با اشاره به نقش شهید مطهری در یاری رساندن تئوریک به نیروهای انقلاب گفت: در اواخر دوران رژیم پهلوی به اعضای درجه دو و سه نیز اجازه ورود به زندان دادند، برخی از دوستان هم با استفاده از شناسنامه اعضای خانواده به ملاقات می‌آمدند، یکبار آقای الویری با شناسنامه یکی از بستگانم به ملاقات آمد.

 

وی گفت: آقای الویری گفت چند روز پیش از نجف بازگشته و آنجا از امام خمینی سئوال کرده است که نیروهای مذهبی و انقلاب وقتی دچار مشکلی می‌شوند چکار کنند؟ که امام پیغام دادند به کتاب‌های استاد مطهری مراجعه کنند.

 

وی در پاسخ به اینکه آیا شما از سران حزب توده بازجویی کردید، گفت: نه. وظیفه بنده و دو سه نفر دیگر گفت‌و‌گو با احسان طبری و کیانوری بود. مسئولیت بازجویی با افراد دیگری بود. وی با اشاره به مسائلی که منجر به دستگیری سران حزب توده ایران شد، گفت: آن‌ها متهم به طراحی شبه کودتا بودند.

 

شریعتمداری با بیان اینکه احسان طبری یکی از پنج تئوریسین کمونیسم و استاد چهره‌ای همچون روژه گارودی معروف بوده است، گفت: پس از دستگیری احسان طبری به دستور امام مسئول گفت‌و‌گو با این چهره موثر کمونیسم شدم.

 

وی با بیان اینکه امام خمینی معتقد بودند افرادی مانند طبری حقایق اسلام را نشنیده‌اند، گفت: بر این اساس بنده مسئول گفت‌و‌گو با ایشان شدم. امام معتقد بودند که باید با این افراد درباره اسلام سخن گفت و آن‌ها را با حقیقت آشنا کرد.

 

مجری این گفت‌و‌گو با اشاره به اینکه پس از آنکه احسان طبری در تلویزیون سخنانی را گفت شایع شد که به او آمپول‌هایی تزریق شده است، نظر حسین شریعتمداری را در این باره جویا شد و او در پاسخ گفت: اولین جایی که این شایعه را مطرح کرد رادیو آمریکا بود. خود احسان هم این خبر‌ها را شنیده بود. احسان گفت من حرفم با این‌ها این است که اولا اگر جمهوری اسلامی این همه در علوم پیشرفت کرده که چنین آمپولی بسازد که دیگر شما چه می‌گویید. علاوه بر این فرضا که آمپول من را به حرف می‌آورد استدلال‌های من را که آمپول درست نمی‌کند.

 

وی با اشاره به اینکه احسان طبری بدون آنکه محاکمه شود پس از زندان در خانه‌ای ویلایی و مدرن در شمال شهر تهران زندگی می‌کرد، گفت: احسان می‌گفت الان کا. گ. ب - سازمان امنیتی شوروی- و سیا به دنبال من هستند. به همین خاطر از احسان طبری در آن خانه مراقبت می‌شد.
 

کلید واژه ها: حسین شریعتمداری احسان طبری کیانوری


نظر شما :