علی مصدق: وارد سیاست نمی‌شوم

۲۸ مرداد ۱۳۹۱ | ۱۴:۰۱ کد : ۲۴۹۸ از دیگر رسانه‌ها
۶۰ سال از سقوط دکتر مصدق در ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ می‌​گذرد، اما کمتر کسی از سرنوشت فرزندان و نوادگان وی مطلع است و نشانی از آن‌ها در دنیای سیاست نیست.

 

به گزارش خبرآنلاین، محمد مصدق پسری داشت به نام «غلامحسین» که پزشک شخصی نخست‌وزیر در سفر وی به مقر سازمان ملل متحد در نیویورک و دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه همسفرش بود.

 

محمود مصدق، فرزند غلامحسین نیز پزشک است و تنها شغل دولتی​ای که بر عهده گرفته «دبیرکلی انجمن ایرانی باروری و نازایی» بوده است. علی مصدق، نوه غلامحسین و نتیجه مرحوم مصدق نیز اگرچه «روابط بین‌الملل» خوانده اما از ورود به سیاست پرهیز دارد.

 

استیون کینزر نویسنده کتاب «همه مردان شاه» که پس از حادثه ۱۱ سپتامبر به ایران سفرکرده بود، در فصل پایانی کتابش از دیدار با محمود و علی مصدق می‌​گوید که طی آن از آن‌ها پرسیده است «چرا شما به دنبال به دست آوردن یک شغل سیاسی نیستید؟»

 

«وقتی این سوال را پرسیدم هر دو مصدق پدر و پسر به هم نگاه کردند. واضح بود که قبلا هم در این مورد بار‌ها با هم صحبت کرده​اند. علی مصدق به من گفت: نه، من وارد سیاست نمی‌​شوم. از خطرات آن می‌​ترسم. البته منظورم خطر برای خودم نیست، بلکه برای «نام» خانواده​ام است. ما در این کشور جامعه​ای بسیار فامیل​گرا داریم. هر جا می‌​رویم مردم قبل از آنکه اسم خودت را بپرسند، سوال می‌​کنند که پدرت کیست؟ هر کاری که فرد انجام می‌​دهد، بازتاب آن به خانواده برمی​گردد. اگر هر یک از ما کوچکترین اشتباهی مرتکب شویم، نام خانواده ما و مصدق نخست‌وزیر لکه​دار خواهد شد. من یک انسان عادی هستم. مثل همه مرتکب اشتباه می‌​شوم. تا جایی که خودم باشم، اشکالی ندارد ولی اگر سیاستمدار شوم، اشتباهات من به اعضای خانواده حتی آن‌هایی که در قید حیات نیستند باز می‌​گردد. من می‌​خواهم مثل پدرم زندگی کنم. تمام هدف ما این است که میراث خانوادگی را حفظ کنیم. می‌​خواهم صداقت، سخاوت و دیگر صفاتی را که مردم با نام مصدق عجین می‌​دانند، پیشه سازم. زندگی سیاسی برای من ساخته نشده است. شک دارم فرد دیگری از خانواده ما هم بتواند وارد سیاست شود. مسئولیت این کار خیلی سنگین است.»

 

کینزر که خبرنگار بازنشسته نیویورک تایمز و رئیس دفتر تایمز در برلین و استانبول بوده است، در این کتاب که توسط لطف​الله میثمی مدیرمسئول ماهنامه چشم‌انداز ایران ترجمه شده، نوشته است که نوادگان مصدق در نقاط مختلف جهان پراکنده هستند و عموما از سیاست دوری گزیده​اند.

کلید واژه ها: علی مصدق مصدق


نظر شما :