مقام معظم رهبری: میرزا کوچک‌خان یک واحد مینیاتوری از جمهوری اسلامی به وجود آورد

۱۱ آذر ۱۳۹۱ | ۱۷:۳۱ کد : ۲۸۲۷ از دیگر رسانه‌ها
رهبر معظم انقلاب در پیامی به کنگره میرزا کوچک‌خان جنگلی تاکید فرمودند: ایشان یک واحد مینیاتوری از نظام اسلامی را در رشت و‌‌ همان محدوده خاص خود به وجود آورده است.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، آیت‌الله قربانی، نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت، پیام مقام معظم رهبری به کنگره میرزا کوچک‌خان جنگلی را قرائت کرد.

 

متن پیام حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای به کنگره میرزا کوچک‌خان جنگلی به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

قضیه مرحوم میرزا کوچک جنگلی یک قضیه ویژه است. اگرچه در آن دوره خاص یعنی درباره فاصله بین مشروطیت و سر کار آمدن رضاخان، حوادث گوناگونی در کشور به وجود آمده است و همزمان با نهضت جنگل چند کار بزرگ دیگر در گوشه و کنار کشور مثل جریان شیخ محمد خیابانی در تبریز یا کلنل محمدتقی‌خان پسیان در مشهد هم اتفاق افتاده. این‌ها تقریبا همه همزمان هستند، لکن قضیه جنگل یک قضیه ویژه‌ای است. قضایای تبریز و حضور مرحوم شیخ محمد خیابانی را خوب می‌دانیم. هم در تاریخ نوشته شده و هم قضایای خصوصی و اطلاعات زیادی داریم. آن صبغه مردمی و نجابتی که در کار مرحوم میرزا کوچک‌خان جنگلی است در هیچ کدام از این دو کار یا دو سه کار دیگر که همزمان در آن دوره اتفاق افتاده در سرتاسر ایران نظیر ندارد.

 

میرزا کوچک همین طور که اشاره کردید یک روحانی است، یک طلبه است. البته من شنیده بودم. برای ما سال‌ها پیش نقش شد که ایشان، مرحوم میرزای شیرازی را درک کرده لکن خیلی باورکردنی نیست. این را مرحوم پدرم نقل می‌کرد از مرحوم آسید علی‌اکبر مرعشی که شوهر خواهر پدر ما بود. یعنی باجناق مرحوم شیخ محمد خیابانی بود، که او از بزرگان و علمایی بود که منزوی بود در تهران. او گفته بود که میرزا کوچک درس میرزا را درک کرده، ‌به نظرم نمی‌آید این خیلی قابل تائید باشد. زیرا میرزا کوچک سنش در وقتی که میرزای شیرازی از دنیا رفته، ۱۴-۱۵ سال بیشتر نبود و این به نظر نمی‌رسد که ایشان توانسته باشد مرحوم میرزای شیرازی را درک کند. لیکن در اینکه طلبه بوده، در اینکه روحانی بوده شکی نیست. در حوزه رشت هم بزرگانی در آن وقت بوده است که می‌توانسته از آن‌ها استفاده کند. در این هیچ تردیدی نیست. بنابراین منشا حرکت میرزا کوچک‌خان یک منشا صد درصد دینی و اعتقادی است. رفتار او هم یک رفتار دینی و اعتقادی است. یعنی انسان مشاهده می‌کند با اینکه در درون تشکیلات خودشان مخالفینی داشت و برخی اقشار گوناگون ممتاز هم با او مخالفت می‌کردند، مرحوم میرزا کوچک در برخورد با این‌ها کاملا حدود شرعی را رعایت می‌کرده. کسانی بودند مثلا مخالفت اعتقادی با ایشان داشتند. آن افراطی‌ها می‌گفتند: آقا این‌ها را ببرید سرکوب کنید، میرزا کوچک نمی‌گذاشته، جلوی این‌ها را می‌گرفته و مانع می‌شده از اینکه این کار را بکنند. یعنی رفتار هم، یک رفتاری دینی است و حرکت، حرکت صد درصد اسلامی و ایرانی است، آن زمان می‌دانیم که آن غوغای نهضت‌های مارکسیستی و تشکیل شوروی و هیاهویی که در دنیا بین ملت‌ها راه افتاده بود و جاذبه‌ای که برای بعضی ملت‌ها به وجود آورده بود طبعا یک عده‌ای را مجذوب خودش کرده بود و اطرافیان به ایشان خیانت کردند از این طریق لکن این مرد به خاطر پایبندی‌اش به اسلام جذب تفکرات مارکسیستی نشد و به طور قاطع و صریح آن نظریه را رد کرد با آنکه جزو نزدیکترین‌هایی که با او از اول همراه بودند، گرایش پیدا کردند. البته آن‌ها هم ناکام از دنیا رفتند. آن‌ها هم هیچ کدامشان خیری از این زندگی ندیدند و از این جریان بلشویکی هیچ خیر و تجاوب جوانمردانه‌ای مشاهده نکردند یعنی چون این‌ها سیاستی بود که از طرف اجانب بود با اینکه این‌ها مقابلشان با دستگاه‌های حاکم مثل انگلیس و قزاق و این‌ها بود اما در عین حال به آن طرف هم جذب نشد. استقلال را حفظ کرد. یک نمونه خیلی برجسته‌ای است میرزا کوچک‌خان. خداوند ان‌شاءالله درجاتش را عالی کند.

 

کار شما هم با اهدافی که ذکر کردید و با این ترتیبی که گفتید بسیار کار خوبی است. البته کتاب در مورد میرزا زیاد نوشته شده. خوشبختانه اخلاص این فرد موجب شده که برخلاف دیگر کسانی که در این صراط‌های مبارزات وارد شده‌اند اسمش سر زبان‌ها باشد. همه بشناسند او را در حالی که خیلی از این‌ها کسانی را که من اشاره کرده‌ام مردم نمی‌شناسند. اصلا بعضی‌ها اسمشان را نشنیده‌اند، لیکن ایشان در بین مردم شناخته شده است. کتاب درباره او نوشته شده. سعی شود یک کار جامع و دارای نکته‌های اساسی زندگی او به وجود بیاید.

 

ان‌شاءالله چهره او بیشتر در بین مردم ما، جوان‌های ما، شناخته شود. ایشان یک واحد مینیاتوری از نظام اسلامی، جمهوری اسلامی را در رشت و‌‌ همان محدوده خاص خودش به وجود آورده. از شما دوستانی که در این زمینه کار می‌کنید، متشکریم و می‌خواهیم که همکاران دولتی و بازوهای تبلیغاتی با شما همکاری کنند و کمک کنند این کار به بهترین وجه تمام بشود.

 

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

کلید واژه ها: میرزا کوچک خان


نظر شما :