مجید مجیدی: اولین تئاتر انقلاب را ما روی صحنه بردیم

۱۴ بهمن ۱۳۸۹ | ۱۷:۲۵ کد : ۳۱۲ از دیگر رسانه‌ها
مجید مجیدی کارگردان مطرح سینمای ایران از کارگردانانی است که حضوری فعال در وقایع انقلاب داشته است.

 

 به گزارش پارس توریسم، مجیدی در اظهارات و سخنرانی‌های که در چند سال اخیر داشته خاطرات جالبی از وقایع انقلاب اسلامی ‌بیان کرده است.

 

 مجیدی در یکی از اظهارات خود در جمع دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان دراردیبهشت سال 88 که همزمان با اکران فیلم آواز گنجشک‌ها صورت گرفت، با اشاره به فعالیت‌های خود و کارگردانان همسو با او دراوائل انقلاب می‌گوید: اولین تئاتر انقلاب را ما به روی صحنه بردیم، کاری به کارگردانی شهید حسین قشقایی که در مبازرات خیابانی در میدان انقلاب شهید شد. شهید حسین قشقایی از اساتید ما بود و ایشان شهید ارزشمندی بود که منشا تحولات بسیاری در دیگران واز جمله خود من شد. این تئاتر را شهید قشقایی نوشته بود و قرار بود که در چهلم شهید قشقایی این تئاتر را در بهشت زهرا سر خاک این شهید اجرا کنیم، ولی سیر تحولات انقلاب به حدی سرعت گرفت که منجر به پیروزی انقلاب شد و تصمیم گرفتیم با عنوان اولین نمایش انقلاب در تئاترشهر به نمایش بگذاریم. البته الان سالنی به اسم سالن قشقایی با یاد شهید قشقایی در تئاتر شهر وجود دارد.

 

 وی درادامه گفت: ما روزی دو تا اجرا داشتیم و جمعیت عجیبی به استقبال این نمایش آمدند. از یک دوره‌ای احساس کردیم سینما نقش تعیین‌کننده و اساسی را می‌تواند در حوزه‌های فرهنگ اجتماعی داشته باشد. به‌خصوص که این ابراز نگرانی وجود داشت که سینمای مبتذل با عناوین مختلف سرو کله‌اش پیدا شود واحساس کردیم یک ضرورت است که ماباید وارد عرصه سینما شویم، سینمایی که می‌توان حرف‌های ناگفته انقلاب را با آن زد.

 

مجیدی افزود: در همان زمان تیمی ‌تشکیل دادیم که محسن مخملباف در آن بود. مرحوم ملاقلی پور، کمال تبریزی، محمد رضا هنرمند و...در آن حضور داشتند که آقای حاتمی‌کیا با چند سال تاخیر ملحق شد و با حضور اساتیدی چون سعید کشن فلاح و تاجبخش فنائیان که جزو مدرسین بزرگ تئاتر بودند، تشکیلاتی به اسم حوزه اندیشه وهنر اسلامی ‌را بنیان کردیم. اینکه می‌گویم بنیان کردیم، همه توسط جوانانی نوزده‌- بیست ساله و با دست خالی بود.

 

وی ادامه داد: یادم است نمایشنامه‌ای به اسم «توجیه» را آقای مخملباف نوشته بود که درباره مبارزات گروه‌های انقلابی بود. درست شبی که قرار بود این نمایش را اجرا کنیم، مصادف با حمله هوایی عراق به تهران و خاموشی‌ها بود. ما به سراغ تلویزیون رفتیم وگفتند که این کار فوق العاده‌ای است و چرا فیلمش نمی‌کنید؟ نمایشنامه «توجیه» به فیلمنامه «توجیه» تبدیل شد و به سراغ وزارت ارشاد رفتیم وگفتیم که می‌خواهیم این کار را بسازیم و «توجیه» اولین محصول گروه ما بود که در سینماهای کشور نمایش داده شد، ولی چون در سال‌های اول انقلاب بود و به خاطر مساله حجاب بعدها نمایش متعدد پیدا نکرد.

 

مجیدی با اشاره به فیلم «بایکوت» ساخته محسن مخملباف ادامه داد: این فیلم با بلیط 10 تومانی آن زمان فروش 14 تا 15 میلیون تومانی کرد. یعنی اگر با بلیط فعلی اکران می‌شد به فروش میلیاردی می‌رسید.

 

کلید واژه ها: مجید مجیدیتئاتر پس از انقلابسینما پس از انقلاب


نظر شما :