روحانی: وزیران پیشنهادی اطلاعات و کشور عضو جلسه عقلا بودند

۲۱ مرداد ۱۳۹۲ | ۱۴:۵۵ کد : ۳۴۵۱ از دیگر رسانه‌ها
رئیس‌جمهور در هنگام معرفی اعضای کابینه در دفاع از وزرای اطلاعات و کشور به عضویت تاریخی آن‌ها در «جلسه عقلا» اشاره کرد و گفت: هر کس که عضو جلسه عقلا بوده ویژگی بارزش اعتدال است.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی در نطق خود در دفاع از کلیت کابینه و معرفی تک تک وزیران وقتی به عبدالرضا رحمانی فضلی رسید، در دفاع از وی گفت: «درباره آقای رحمانی فضلی همین بس که ایشان جزء جلسه عقلا بوده است، هر کس جزء جلسه عقلا بود یک دلیل بر اعتدال و اعتقاد به مشورت و صاحب‌نظری او است.» وی در عین حال در دفاع از وزیر پیشنهادی اطلاعات هم گفت: از اعضای «جلسه عقلا» بودن از سوابق آقای علوی است و هر کس که عضو جلسه عقلا بوده ویژگی بارزش اعتدال است.

 

 

اما «جلسه عقلا» چیست و چه کسانی عضو آن بوده‌اند؟

 

اشاره رئیس‌جمهور به یک موضوع کمتر مورد توجه واقع شده اما بسیار مهم تاریخ انقلاب اسلامی در دهه ابتدایی حیات آن است. جلسه عقلا نامی آشنا میان علاقمندان به تاریخ انقلاب اسلامی و موضوع پربحث و جنجالی پایان جنگ و قطعنامه ۵۹۸ است.

 

حجت‌الاسلام حسن روحانی ماه‌ها پیش از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۹۲ در گفت‌وگو با ماهنامه «نسیم بیداری» درباره جلسه عقلا می‌گوید: «ما از مجلس دوم تا پنجم، جمعی با عنوان «عقلای مجلس» داشتیم. تعداد اعضا حدود ۳۰ و چند نفر بود. اما خیلی خطی و جناحی نبود و هر دو جناح در آن عضو بودند. ما می‌گفتیم هرکس صاحب نظر، فکر و اندیشه، سابقه و آشنایی با مسائل است و تأثیر دارد، عضو آن جمع باشد. ابتدا هم در مجلس دوم به دلیل بررسی موضوع جنگ این جمع تشکیل شد. در ابتدا به طور مثال آقای کروبی عضو جلسه بود، آقای یزدی هم بود؛ آقای بیات زنجانی عضو بود، آقای موحدی کرمانی هم حضور داشت که این جلسات تا دوره پنجم مجلس ادامه داشت.»

 

حجت‌الاسلام منتجب‌نیا نماینده سه دورهٔ اول مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون دفاع مجلس سوم در گفتاری درباره جلسه عقلا می‌گوید:‫ «جلساتی با مدیریت آقای دکتر حسن روحانی در منازل نمایندگان ساکن در اطراف مجلس (قدیم) و با عضویت بین ۱۵ تا ۲۰ تن از نمایندگان خواص، که آن را جلسه عقلا نامگذاری کرده بودند. در آن جلسه چهره‌های شاخص جناح راست چون آقایان یزدی و موحدی کرمانی و جناح چپ چون آقایان بیات و هاشمیان و... شرکت فعال داشتند و جهت‌گیری آن جلسات کاملا روشن بود که ادامه جنگ را ناممکن و یا ناصحیح و توقف جنگ را ضروری می‌دانست، هر چند بطور صریح در جلسات اعلام نمی‌گردید و حتی در جلسه نهایی که با رئیس وقت مجلس (آقای هاشمی رفسنجانی) و فرمانده جنگ داشتیم، صرفا ضرورت ارائه پیشنهاد کتبی به امام مطرح شد و شنیده شد که حضرت امام با اطلاع از تشکیل این جلسات، با آن مخالفت کردند و لذا آن جلسات تعطیل شد.»

 

حجت‌الاسلام منتجب‌نیا در گفت‌وگویی دیگر با سایت خبری خبرآنلاین در مهرماه ۱۳۸۹ می‌گوید: «جریان دیگر هم شکل گرفته بود که فرا‌تر از جریان فرماندهان بود و آن مسئولین جنگ بودند. آن‌ها جلساتی را برگزار می‌کردند تحت عنوان بررسی مسائل جنگ که گاهی من هم در جلساتشان شرکت می‌کردم. بعد از یک فرایندی در بررسی مسائل جنگ به اینجا رسیدند که چاره‌ای نیست جز اینکه برویم و با امام(ره) صحبت کنیم. آن‌ها اسم این جمع را «جمع عقلا» گذاشته بودند. این بحث‌ها تقریباً یک سال قبل از جنگ بود. امام(ره) وقتی شنیدند که این جلسه عقلا هم تشکیل می‌شود باز گفتند این چه کاری است که می‌کنید.»

 

رئیس‌جمهور اما درست یک ماه پیش از انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ۲۲ اردیبهشت در گفت‌وگو با روزنامه «جام جم» در پاسخ به خبرنگار در خصوص گرایش سیاسی خود در طول تاریخ انقلاب می‌گوید: «من همیشه فردی اعتدالگرا و میانه‌رو و همواره با اصولگرایان معتدل صمیمی بودم، یکی از علائم‌اش هم اینکه در مجلس دوم با طیف‌‌بندی راست و چپ، فراکسیونی تشکیل دادم که به جلسه عقلا معروف شده بود. همه صاحب نظران طیف راست و چپ در آن فراکسیون جمع می‌شدند. همه آن‌ها که به عنوان چهره‌های شاخص بودند حضور داشتند. مثل آیت‌الله موحدی کرمانی، آیت‌الله انواری از یک سو و جناب آقای اسدالله بیات و جناب آقای کروبی از سوی دیگر حضور داشتند. این فراکسیون در مجلس چهارم و پنجم هم بود که من اداره می‌کردم. البته اسم خاصی نداشت، یک فراکسیون فراجناحی بود. بسیاری از بندهای تصویبی در برنامه دوم و سوم و بسیاری از قوانین که در مجلس با رأی بالا تصویب شد محصول آن جلسه بود. مسائلی را بحث و جمع‌بندی می‌کردیم که گاهی در قانونگذاری ظاهر می‌شد و اغلب باعث اعتدال و حل اختلاف و رفع سوءظن‌ها می‌شد؛ بنابراین همیشه همین شیوه را داشتم و هر جا که کار می‌کردم معتدلین دو جناح با من صمیمی بودند.»

 

جلسه عقلا و نقش آن در مدیریت جنگ و فرآیند پایان آن و پذیرش قطعنامه از موضوعاتی است که علیرغم اهمیت تاریخی آن کمتر مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است.

کلید واژه ها: حسن روحانی جلسه عقلا


نظر شما :