اعتراف اوباما به نقش آمریکا در براندازی مصدق

۰۱ بهمن ۱۳۹۲ | ۱۴:۰۳ کد : ۳۹۵۵ از دیگر رسانه‌ها
ساختن آینده‌ای نو، بدون التیام زخم‌های کهنه‌ نشدنی است. این جمله علاوه بر زندگی شخصی، در دنیای سیاست نیز احتمالا صدق می‌کند. ۶۰ سال از کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ و سرنگونی دولت ملی دکتر محمد مصدق می‌گذرد. کودتایی که تاثیری قاطع و منفی در مسیر ملت ایران برای دستیابی به دموکراسی و استقلال برجا گذاشت.

 

در بخش اعظم شش دهه گذشته، دست‌های پشت پرده خارجی که به هواداران داخلی استبداد در سرنگونی دولت ملی ایران یاری رساندند اغلب تلاش می‌کردند با «سکوت» یا «انکار»، ردپای خود در این رخداد تاریخی پاک کنند. در سال ۲۰۰۰ میلادی، «مادلین آلبرایت» وزیر خارجه وقت آمریکا به نقش‌آفرینی «چشمگیر» کشورش در راه‌اندازی کودتای ۲۸ مرداد اعتراف و بابت آن «عذرخواهی» کرد. «جک استراو»، وزیر اسبق امور خارجه بریتانیا، نیز تنها مقام رسمی این کشور بود که در طول این سال‌ها با اشاره‌ای گذرا به نقش این کشور در کودتای ۲۸ مرداد، آن را از موارد بارز مداخله بریتانیا در امور داخلی ایران خواند.

 

اکنون رئیس‌جمهوری آمریکا درحالی ‌که کشورش و ایران پس از امضا و آغاز اجرای توافق ژنو به یکی از حساس‌ترین دوران روابط خود پا گذاشته‌اند به صراحت به دست داشتن واشنگتن در سرنگونی دولت ملی دکتر محمد مصدق در ایران اعتراف کرده است. به گزارش «انتخاب» اوباما در بخشی از مصاحبه مفصل خود با هفته‌نامه «نیویورکر» گفته است: «یکی از اجزای ضروری دیپلماسی به رسمیت شناختن علنی حقایق تاریخی است مانند نقش آمریکا در براندازی محمد مصدق.» اوباما افزوده است: «از نظر تاریخی نه‌ تنها اعضای کنگره بلکه مردم آمریکا نیز نسبت به ایران خصومت و دشمنی و بدگمانی دارند.»

 

سخنان «اوباما» به منزله اعترافی است که توسط بالا‌ترین مقام آمریکایی اعلام شده است. گفتنی است سازمان «سیا» در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۲ با خارج کردن اسنادی از طبقه‌بندی محرمانه به نقش خود در این کودتا اعتراف کرد. در اسنادی که از طبقه‌بندی محرمانه خارج شده‌اند ارجاعاتی به رمز «آژاکس» (رمز عملیات آمریکایی‌ها در کودتای ۲۸ مرداد) وجود دارد. این اسناد از جمله شامل پرونده‌های کاری کرمیت روزولت، (مامور اطلاعاتی ارشد آمریکا در خاورمیانه و ایران) که در روزهای منتهی به کودتا در تهران به سر می‌برد نیز هستند. اوباما در گفت‌وگو با «نیویورکر» همچنین تاکید کرده است: «اگر تلاش‌های دیپلماتیک فعلی با ایران به موفقیت برسد، ثبات جدیدی در منطقه حاکم می‌شود.» به گفته او «اینکه سنی‌ها و شیعیان قصد کشتن یکدیگر را نداشته باشند، به نفع شهروندان تمام منطقه است. با وجود آنکه ممکن است تمام مشکل حل نشود، اگر ما ایران را ترغیب به حضوری مسوولانه کنیم، با تعادل و موازنه‌ای بین کشورهای سنی خلیج‌ فارس و ایران مواجه خواهیم شد که در آن رقابت و ظن وجود دارد نه جنگ نیابتی و ‌رودررو.» رئیس‌جمهوری آمریکا افزوده است: «فکر نمی‌کنم تحریم‌های جدید به میز من برسد، چرا که اگر برسد، آن را وتو می‌کنم.»

 

 

منبع: روزنامه شرق

کلید واژه ها: اوباما کودتای 28 مرداد


نظر شما :