ریچارد فرای، ایران‌شناس برجسته آمریکایی درگذشت

۰۹ فروردین ۱۳۹۳ | ۰۲:۵۸ کد : ۴۱۶۸ از دیگر رسانه‌ها
ریچارد نلسون فرای، ایران‌شناس و شرق‌شناس برجسته آمریکایی، روز پنجشنبه ۲۷ مارس (هفتم فروردین) درگذشت. او بنیانگذار کرسی مطالعات ایرانی در دانشگاه‌های کلمبیا و هاروارد بود و انتشارات فراوانی در ارتباط با تاریخ ایران داشت. از او به عنوان «بر‌ترین ایران‌شناس معاصر جهان» یاد می‌شد.

 

ریچارد فرای در سال ۱۹۲۰ در ایالت آلاباما از والدینی سوئدی‌تبار به دنیا آمد. او دکترای تاریخ خود را از دانشگاه هاروارد در سال ۱۹۴۶ دریافت کرد. رساله دکترای او درباره تاریخ بخارا بود.

 

ریچارد فرای علاوه بر تسلط بر زبان‌های فارسی، دری و عربی، به چندین زبان اروپایی هم احاطه داشت. او سال‌ها در ایران به مطالعه تاریخ این کشور پرداخت و در نیم قرن گذشته بار‌ها به نقاط مختلف ایران، افغانستان و تاجیکستان سفر کرد. کتب و مقالات متعدد او درباره تاریخ ایران اغلب به عنوان منابع علمی ایران‌شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

فرای چند سال پیش رسما اعلام کرده بود که دوست دارد پس از مرگ در ایران و در حاشیه زاینده‌رود اصفهان به خاک سپرده شود. محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری سابق ایران در سال ۲۰۱۰ خانه‌ای مجلل و تاریخی را در اصفهان برای اقامت مادام‌العمر به ریچارد فرای هدیه کرد.

 

فرای که استاد بازنشسته دانشگاه هاروارد بود، روز پنجشنبه در سن ۹۴ سالگی در شهر بوستون درگذشت. یکی از دوستان او به بی‌بی‌سی گفته به وصیت آقای فرای عمل خواهد شد و او در ایران دفن خواهد شد.

کلید واژه ها: ریچارد فرای


نظر شما :