صادق خرازی: وقت پوست‌اندازی اصلاحات است/ اصلاح‌طلبان واقع‌گرا هستند

۱۳ خرداد ۱۳۹۳ | ۰۱:۲۳ کد : ۴۳۶۱ از دیگر رسانه‌ها
سید محمد صادق خرازی گفت: آزادی خرمشهر فقط آزادی صرف یک قلمرو جغرافیایی نیست، بلکه مطلع و دروازه بزرگ پیروزی‌های جمهوری اسلامی و فروپاشی هیمنه نظام بعثی و استکبار جهانی بود. پیروزی رزمندگان اسلام در سایه وحدت فرماندهی ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی محقق شد.

 

به گزارش «تاریخ ایرانی»، خرازی در سخنرانی خود در آئین بزرگداشت سوم خرداد در دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه آزاد تهران افزود: تیپ‌های محمد رسول الله، نجف، امام رضا، ثارالله، بیت‌المقدس و امام حسین تحت فرماندهی سه قرارگاه قدس، نصر و فتح و قرارگاه مرکزی و مشترک کربلا موفقیت بی‌نظیری را خلق کردند که در سایه آن پیروزی، موقعیت جهانی ایران نه تنها تثبیت شد، بلکه به جایی رسیده است که ایران اکنون می‌تواند مهم‌ترین عامل معادلات تحول منطقه به حساب آید.

 

خرازی با تشریح ابعاد عملیات بیت‌المقدس به تلاش ۲۴ روزه رزمندگان در فتح خرمشهر پرداخت و یاد مقاومت ۳۵ روزه پایداری این شهر به هنگام سقوط خرمشهر را گرامی داشت و گفت ۵۷۸ روز پایداری و اشغال مهم‌ترین عامل توجه به موقعیت ژئوپولتیک بندر خرمشهر را به همراه داشت.

 

سفیر اسبق ایران در فرانسه همچنین افزود: پیروزی خرمشهر قدرت بازدارندگی ایران را افزایش داد و اکنون اگر بخواهیم ابعاد آن مقاومت و پایداری و فتح و پیروزی را بازخوانی کنیم، می‌توانیم به نکات ناگفته و نانوشته مهمی دست یابیم. خرازی گفت: حماسه‌ها زمانی خلق می‌شوند که آگاهی و بیداری مهم‌ترین مولفه مردم در شناخت واقعیت‌ها باشد. آن هنگام که مردم احساس کردند کشور نیازمند حماسه است به رسالت و مسئولیت تاریخی خود توجه می‌کنند.

 

وی در ادامه گفت: دوم خرداد هم به لحاظ حضور حماسی مردم پیامی بین‌المللی برای جهانیان داشت و نشان داد که مردم آزاداندیشند و در پناه آزادی به پیشرفت و توسعه امیدوارند. مردم تجلی تحول را در پگاه مشارکت اجتماعی جستجو می‌کنند و مشارکت جمعی مهم‌ترین نقطه عطف استقلال کشورهاست. بدون مردم دستیابی به پیشرفت و استقلال ممکن نیست. مردم تنها عامل موفقیت و ثبات و کاهش تهدیدات خواهند بود. قدرت آن زمانی که با سرشت و سرنوشت ملت‌ها رقم بخورد، نوید موفقیت را خواهد داد.

 

خرازی سپس عنوان کرد: تنها راه رسیدن به سرچشمه‌های معنوی و نورانی درک حقیقت و پذیرش گوهر دین و فرهنگ است که به ارتقاء آگاهی و بینش آحاد جامعه منتج می‌شود. وی افزود: تحولاتی که به مدد شناخت ملت‌ها رخ‌‌نمایی می‌کند، جامعه مدنی را نوید می‌دهد و هر جامعه‌ای مفهوم استقلال و آزادی را آن زمانی ارج می‌نهد که با معیارهای ملی و دینی خود آمیخته و آموخته باشد.

 

معاون اسبق وزارت امور خارجه همچنین ادامه داد: حماسه‌ها نقش بازدارنده صرف ندارند، بلکه تبدیل به احیای مجدد فضیلت‌های ملت‌ها می‌شوند. حماسه دفاع مقدس اسطوره‌سازی کرد. متاسفانه سیستم فرهنگی کشور نتوانست اسطوره‌های حماسه دفاع مقدس را معرفی و الگوسازی کند. وی با بیان اینکه شهیدان اسطوره‌های ماندگار در شبستان بلند تاریخ ملت‌ها هستند، به نقد رفتاری و بی‌توجهی‌ها پس از پیروزی‌ها و مجاهدت‌ها پرداخت.

 

مشاور سید محمد خاتمی همچنین گفت: حماسه‌ها همواره باید پیام تاریخی خود را داشته باشند. حماسه‌ها به الگوسازی خواهند پرداخت و افق جامعه را با معنویت و آگاهی در هم خواهند آمیخت. خارج شدن تدریجی ایران از انزوای بین‌المللی، منزوی شدن رژیم صدام و توسعه روابط خارجی جمهوری اسلامی از افق پیروزی خرمشهر پدید آمد. ارتقاء وجهه بین‌المللی ایران به عنوان یک کشور عادی و دارای ایده‌هایی برای حل مشکلات جهانی، انزوای اسراییل، موفقیت حزب‌الله لبنان در اخراج اسرائیل از جنوب این کشور که عمق استراتژی خاورمیانه‌ای جمهوری اسلامی بود، افزایش قدرت بازدارندگی مقاومت در کل منطقه همه از فردای آزادی خرمشهر کلید خورد.

 

خرازی همچنین گفت: پدیده انقلاب اسلامی و تحقق پیروزی آن در ایران، واقعیت بااهمیتی در مسیر تکوین تاریخ کهن و بلند ملت شریف ایران محسوب می‌شود. ایران در بستر تاریخ خود از موهبت امتزاج دین و تمدن برخوردار گشت و گوهر اسلام ناب محمدی که برخوردار از معارف اهل بیت علیهم السلام بود با شکوه و عظمت تمدن ایران آمیخته شد. جوهر و ذات این انقلاب در نفی استبداد در ایران و انزوای استعمار و قطع دستان دول استعمارگر از منافع ملت ایران کارساز شد. مجموعه مجاهدت‌های مردم شریف ایران به گونه‌ای شد که آزادی، مردم‌سالاری، استقلال، همزاد انقلاب اسلامی گشت. در بستر حوادث بزرگ تلخ و شیرین، رخدادها و حوادث مختلف، درس‌های مهم و تاثیرگذاری را به عنوان میراث بلند آن پدید آورد. اگرچه در هر حادثه، گهگاهی انقلاب در رسیدن به نقطه مطلوب با کندی و تاخیر مواجه شد، ولی شرف مجاهدت ملت ایران و پایداری تمام عیار امام(ره) و رهبری بر عظمت و شکوه ایران اسلامی افزوده است. نماد این مجاهدت‌ها را در حماسه دفاع مقدس ملت بزرگ ایران دیدیم. باور داریم آن همه تلاش و تکاپوی خالصانه که برخوردار از فرهنگ جهاد و شهادت بود، بزرگترین واقعه استقلال ارضی و مرزی را پدید آورد. حماسه دفاع مقدس ملت ایران نخستین گام برای تجلی هویت ملی ایران شد. استیلای استقلال سیاسی آنگاه که با هویت ملی آمیخته شد، حماسه مبنای فضیلت تاریخی مردم گشت که امنیت و ثبات ایران را برای همیشه تضمین کرد.

 

خرازی با تشریح ایام مختلف خرداد با اشاره به حماسه دوم خرداد گفت: ما آغاز راه هستیم و باید به بنیادهای جامعه مدنی دل ببندیم، به آزادی و مردم‌سالاری دینی دل ببندیم، با امام صاحب این انقلاب میثاق خود را تجدید کنیم. وی همچنین گفت: در گذر از دوم خرداد ۷۶ تجربیات تلخ و شیرین زیادی به دست آمده و حالا در روزگار پس از ۲۴ خرداد احساس می‌شود زمان مناسب برای آنکه اصلاحات پوست‌اندازی کرده و فصلی تازه از تلاش ملت ایران برای تاثیرگذاری بر سرنوشت خویش آغاز شود، فرارسیده است. باید به تلاش‌های پیشینیان و دیگر افراد و چهره‌هایی که در بزنگاه‌های مختلف بیرق اصلاح‌طلبی را بالا نگاه داشته و تلاش کردند در سرنوشت کشور تاثیر بگذارند احترام گذاشت. اما معتقدیم تندروی، احساس‌گرایی، رفتارهای شبه انقلابی و وجود برخی موانع و سنگ‌اندازی‌ها مانع از این شد که تلاش‌های قبلی با وجود نیت راستین اولیه به نتیجه مطلوب منجر شود.

 

سفیر اسبق ایران در فرانسه افزود: اکنون زمان بازاندیشی در برخی رفتارها فرا رسیده است و لازم و شایسته است تا مبانی رفتاری اصلاح‌طلبانه مجددا بازخوانی شود. از این رو تصور می‌کنیم فرصت پیش آمده زمان مناسبی است برای اینکه اصلاح طلبی پوست‌اندازی کرده و به فرهنگ و پیشینه طولانی خود باور داشته باشیم و اقتضائات جهانی شدن را درک کرده و اعتقاد داشته باشیم تا زندگی مسالمت‌آمیز در جهان کنونی در سایه همکاری، همفکری و مشارکت همه اقوام و ملل فراهم می‌آید. اصلاح‌طلب مسلمانی است که به مذهب شیعه اعتقاد دارد، به همه دینداران و خداباوران احترام گذاشته و از حقوق اولیه و بدیهی دفاع می‌کند و هرگونه تلاش برای یکسان‌سازی فرهنگی و تحمیل عقیده را نادرست می‌پندارد. اصلاح‌طلبان به تغییر وضع موجود می‌اندیشند اما برای این منظور پا از دامنه اخلاق بیرون نگذاشته و به اصولی پایبندی نشان خواهند داد و تحول‌خواهانی هستند که معتقدند ارزش‌گرایی منافاتی با پیشرفت ندارد، پافشاری بر اصول مجوزی برای درگیری با دیگر گروه‌ها صادر نمی‌کند و با عقلانیت و حفظ باورها می‌توان به توسعه رسید و وضع زندگی ایرانیان و شان و منزلتشان را در همه دنیا ارتقا داد.

ما معتقدیم دوران رفتارهای هیجانی کنترل نشده به پایان رسیده و نواقص و مشکلات را باید در چارچوب پروژه اصلاح‌طلبی دنبال کرد.

 

وی گفت: با واقع‌گرایی است که می‌توان به مناسبات قدرت در جمهوری اسلامی واقف شد و پتانسیل‌ها، محدودیت‌ها و فرصت‌های موجود را شناخته و با ارزیابی همه این ملاحظات به این نتیجه رسید که جز در سایه تعامل با نمایندگان تفکرات مختلف، جلب اعتماد صاحبان قدرت و فعالیت اصلاحی و مسالمت‌آمیز در چارچوب نظام جمهوری اسلامی نمی‌توان تغییرات مثمر ثمر، کم‌هزینه و ماندگاری انجام داد که خیر آن هم به کشور و هم به آحاد مردم برسد. همه مردم قطع نظر از هویت‌های قومی، مذهبی و طبقاتی و با هر گرایش سیاسی از حقوق طبیعی، مدنی، سیاسی و به ویژه حق بیان اندیشه و نظراتشان برخوردارند. مردمسالاری و تمکین به رای ملت بهترین شکل حکومت برای پیشبرد آزادی، عدالت و توسعه است. دولت باید نسبت به همه سلایق اندیشه‌ها و تفکرات مدارا کند و تساهل نشان دهد مگر عقایدی که موجب لطمه به حقوق افراد و یا جامعه مدنی شده و یا خشونت را ترویج کند. تندروی و افراط در سالیان گذشته روند توسعه کشور را مختل کرده و باعث شده سوءتفاهم های زیادی در ذهن کنشگران عرصه‌های سیاسی و اجتماعی شکل بگیرد.

 

خرازی با بیان اینکه دوم خرداد و تجربه اصلاحات را باید فرصتی دانست که از آن به خوبی بهره برده نشد، افزود: از آسیب‌شناسی این دوران هراسی نباید داشت و باید پذیرفت که اشتباهات و تندروی‌هایی سبب شد این تجربه، نتیجه مطلوب خود را نداشته باشد. اگرچه باید کوشید تا چشم به آرمان‌ها داشته باشیم اما مراقب باشیم آرمان‌ها ما را از واقعیات پیش‌رو غافل نکند. به صراحت باید اعتراف کرد که اصلاح‌طلبان واقع‌گرا هستند و به الزامات آن پایبندی نشان می‌دهند. همه نیروهای سیاسی باید جایگاه خود را در منظومه سیاسی ایران مشخص کرده و صریح و روشن بگویند چه نسبتی با جمهوری اسلامی دارند و با وجود انتقاداتی که به بخش‌های مختلف ممکن است داشته باشند، اما مشخص کنند که آیا نهادهای قانونی را به رسمیت می‌شناسند یا نه؟ آیا فصل‌الخطاب بودن رهبر معظم انقلاب را می‌پذیرند یا نه؟ آیا به حق تعیین سرنوشت مردم باور دارند یا نه؟ چرا که در شرایط کنونی زیست دوگانه معنایی ندارد. نمی‌شود در ظاهر گفت جمهوری اسلامی را قبول داریم اما در عمل از شیوه‌ها و رفتارهایی استفاده کرد که اصل و اساس نظام را زیر سؤال می‌برد.

 

خرازی افزود: نمی‌شود در شعار از آزادی و حق حاکمیت مردم دفاع کرد اما در مقام عمل آزادی را ولنگاری تعبیر کرد و مقابل حق و خواسته‌های مدنی مردم ایستاد و شهروندانی را که از سبک متفاوت زندگی دفاع می‌کنند با انگ‌ها و برچسب‌ها همراه کرد. نمی‌شود از تعامل و همکاری دم زد اما در عمل جز به حذف اندیشه رقیب و منزوی کردن دیگر عقاید رضایت نداد. نمی‌شود در خارج از مرزها شعار تنش‌زدایی و تعامل با دنیا سر داد اما در داخل به جنگ رقبای سیاسی رفت. نمی‌شود ابراز احساسات پاک مردم در ابراز وفاداری به نظام را برجسته کرد اما توقعات و نارضایتی‌های مطرح شده را نتیجه اغفال و گمراهی آنان برشمرد. ما اعتقادی به روش‌های بسیج توده‌ای با استفاده از رفتارهای عوام‌فریبانه که اشتباه استراتژیک دولت پیشین بود، نداریم. به همان اندازه که باید نگران سوءاستفاده از آزادی بود باید نگران سوءاستفاده از قدرت هم بود، در نتیجه نظارت بر مسئولان را وظیفه آحاد احزاب و نهادها می‌دانیم بویژه مجلس شورای اسلامی که در انجام وظیفه نظارتی‌اش جایگاه ویژه‌ای را داراست. زمان مصالحه، تفاهم و آشتی با جریانات مختلف فکری و سیاسی که دست به رفتار خشونت‌آمیز نمی‌زنند رسیده است.

 

مشاور سید محمد خاتمی تاکید کرد: معتقدیم می‌شود افکار و عقاید گروهی را قبول نداشت، اما با آن‌ها پشت یک میز نشست تا از حداقل مشترکات برای توسعه و پیشرفت کشور استفاده کرد. اصلاح‌طلبان پایبندی به قانون اساسی و عدول از آن را خط قرمز خود می‌دانند. می‌توان با تمام اجزای حاکمیت منتقدانه وارد بحث شد، اما خط قرمزها را بایست محترم شمرد و اجازه نداد تا قانون اساسی، رهبری و ارزش‌های دینی تضعیف شوند. از حق آزادی شهروندان در سطوح مختلف باید دفاع کرد. باید تلاش کرد مشارکت سیاسی در کشور افزایش پیدا کند. این مشارکت، بدون رقابت سالم سیاسی امکان‌پذیر نمی‌باشد. امکان فعالیت آزادانه احزاب و گروه‌ها منجر به رقابت سیاسی می‌شود و این رقابت مشارکت سیاسی را افزایش می‌دهد و در نتیجه آن نظام تحکیم و تثبیت می‌شود. از نقد ارکان مختلف قدرت و دولت هراسی نباید داشت. همچنانکه از نقد گذشته اصلاح‌طلبی هم فرار نمی‌بایست کرد. نقد به بالندگی و رشد جامعه کمک می‌کند و همه باید تلاش کنند تا میزان سعه صدر مسئولان از یکسو و مدارای شهروندان از سوی دیگر افزایش پیدا کند. اما در عین حال از خطوط قرمز نباید فراتر رفت و همه بکوشیم تا این خطوط قرمز در همه حال رعایت شود. گذشته چراغ راه آینده است اما قصد نخواهیم داشت در مشاجرات گذشته قفل کرده و سطح منازعات سیاسی را به تحلیل روزهای تلخ گذشته سپری کنیم. برای ما آینده ایران، دست یافتن به جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه‌ آسیای جنوب غربی، زندگی بهتر شهروندان با تأکید بر مردم‌سالاری دینی، عدالت اجتماعی، آزادی‌های مشروع، حفظ کرامت و حقوق انسان‌ها و بهره‌مندی از امنیت اجتماعی و قضایی اهمیت دارد و در این راه هم می‌کوشیم از بحث و جدل در رابطه با گذشته پرمناقشه خودداری کرده و افق های پیش رو را دریابیم.

 

وی در پایان تصریح کرد: بیایید ارزش‌های دینی مورد قبول مردم را محترم بشماریم و هرگز اجازه ندهیم شک و شبهه‌ای در اصول اعتقادی مردم پدید آید. حفظ حرمت مسئولان عالی نظام را واجب دانسته و از هرگونه رفتار ناشایست که منزلت و جایگاهشان را خدشه‌دار کند پرهیز شود. باید نسبت به استقلال، تمامیت ارضی و همبستگی ملت ایران احساس وظیفه بکنیم و هرگز اقدامی نباید انجام داد که این سه را تهدید کند. عقلانیت و کارآمدی دو رکن مهم فعالیت آینده اصلاحات را تشکیل می‌دهد. معتقدیم رفتار و تصمیمات باید در چارچوب عقلانیت بوده و در نتیجه آن کارآمدی فراهم بیاید. از تقویت بیش از پیش جامعه مدنی دفاع باید کرد و قوت و تاثیرگذاری احزاب را بر تکثر کم‌رمق آن‌ها ترجیح داد. تا جایی که ممکن است باید نهادهای غیردولتی را در امور مختلف وارد و امورات ممکن را به آن‌ها سپرد. کدورت‌های شخصی و موردی هرگز باعث نخواهد شد که مناسبات امروز را فدا کرده و یا به واسطه سوءتفاهم های قبلی زمینه‌های همکاری امروز را از بین برد. در چارچوب واقع‌گرایی با هر کس و هر جریانی که به توسعه ایران باور داشته و از آزادی و مردمسالاری دفاع کند، باید همکاری کرد.

کلید واژه ها: صادق خرازی


نظر شما :