کشف نفیس‌ترین جام ایران باستان در مشگین شهر

۱۸ خرداد ۱۳۹۳ | ۱۴:۰۳ کد : ۴۳۸۳ از دیگر رسانه‌ها
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از کشف بزرگترین محموله قاچاق اشیای عتیقه به همراه نفیس‌ترین جام ایران باستان در مشگین شهر خبر داد.

 

یحیی نقی‌زاده روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا افزود: این اشیای عتیقه توسط واحد اطلاعات سپاه پاسداران مشگین شهر از قاچاقچیان کشف و ضبط شده است.

 

وی گفت: ۳۰۰ قلم اشیای بسیار ارزشمند باستانی از جمله انواع سفالینه، ابزارآلات جنگی، زیورآلات زنانه، انواع ظروف و مهر از جنس طلا، نقره و مفرغ و مربوط به عصر آهن دو هزاره اول و دوم قبل از میلاد و دوره‌های بعدی از جمله اشیای کشف شده است.

 

وی اظهار کرد: در میان این اشیا جام بسیار نفیسی بدست آمده که از زر ناب ساخته شده و از لحاظ قدمت، ظرافت و زیبایی با جام‌های معروف مارلیک و حسنلو برابری می‌کند.

 

وی افزود: جام مشگین در کنار جام‌های مارلیک و حسنلو افتخار بزرگی برای استان اردبیل و منطقه مشگین شهر است و نشان از تمدن بسیار مهم این منطقه در پهنه ایران باستان دارد.

 

وی گفت: جام نقره‌ای کشف شده نیز بسیار ارزشمند بوده و بررسی و مطالعات این آثار توسط کارشناسان برجسته سازمان میراث فرهنگی کشور آغاز شده است.

 

فرمانده سپاه ناحیه مشگین شهر هم در زمینه چگونگی دستگیری قاچاقچیان و کشف این اشیای عتیقه گفت: به دنبال وصول گزارش‌هایی مبنی بر حفاری غیرمجاز در یکی از محوطه‌های باستانی شهرستان مشگین شهر عملیات گسترده اطلاعاتی با همکاری دادگستری شهرستان مشگین شهر توسط عوامل مربوطه آغاز شد.

 

سرهنگ یدالله علیپور افزود: پس از چند ماه مراقبت کنترل و در نظر گرفتن فعالیت حفاران و قاچاقچیان سه نفر از آن‌ها به همراه ۳۰۰ قلم اثر بسیار نفیس دستگیر و تحویل مقام قضایی شدند.

 

وی با قدردانی از شهروندان به دلیل همکاری با اطلاعات سپاه گفت: شماره تلفن ۱۱۴ برای دریافت گزارش‌های مردمی پیش‌بینی شده است.

 

شهرستان مشگین شهر واقع در ۱۰۰ کیلومتری شمال غرب اردبیل یکی از مناطق تاریخی استان محسوب می‌شود.

 

علاوه بر ده‌ها اثر باستانی سایت تاریخی شهر یئری با ده‌ها پیکره سنگی با نزدیک به هشت هزار سال قدمت در این شهرستان قرار دارد.

کلید واژه ها: اشیای باستانی


نظر شما :