دکتر بروجردی، ‌پدر خانواده دیپلماسی کشور- سید محمد صادق خرازی

۰۹ اسفند ۱۳۸۹ | ۱۷:۰۷ کد : ۴۴۷ از دیگر رسانه‌ها
دوست و همکار شیرین سخن و نیکو رفتار دکتر محمود بروجردی به دیار حق شتافت و خیل دوستان و همکاران و خویشاوندان را در سوگ خود نشاند.

 

محمود بروجردی از پیش‌کسوتان صحنه دیپلماسی و از جمله علاقمندان به توسعه فرهنگ و کاربرد آن در دیپلماسی بود. سال‌های متمادی مسئولیت‌هایی در سطوح مختلف وزارت امور خارجه داشت. روزگاری قائم مقام وزیر و ایامی مشاور وزیر، مدتی رئیس مرکز گسترش زبان و ادبیات فارسی در وزارت امورخارجه و چند سالی به عنوان سفیر جمهوری اسلامی در فنلاند ایفای نقش کرد.

 

مرحوم بروجردی یک جهان عاطفه و انس را در خود جای داده بود و از همه شگفتی آفرین‌تر آن بود که به طرفة‌العینی در عمیق‌ترین لایه‌های عاطفی مخاطب در هر موقعیت و سنی نفوذ می‌کرد و همه ما دیپلمات‌ها را بنام کوچک نام می‌برد و یاد می‌کرد و گهگاه با آن طبع شیرینی که داشت با طنازی دلنشین همگان را بی‌نصیب نمی‌گذاشت.

 

در وجود او خصلت‌های نیکو جمع شده بود. با درویشان درویش بود و خرقه بر دوش داشت و با فراشان فرش‌نشین بود و آنها را ماواء و محملی بود برای دردها و الامشان. با اهل علم ردای دانش داشت و چون عالمی متواضع از حکمت و دانش و تاریخ و ادبیات و فلسفه پربهره بود و با فضیلت، و محضرش پر بها بود و مغتنم، و آن هنگام که کلاه دولتمردی بر سر داشت و با سیاست‌مداری که می‌نشست نیز، تیز می‌نشست.

 

محمود مرحوم، چون پدری برای خانواده دیپلماسی کشور بود. اگربه حق یا ناحق به لطف یا قهر به هر دلیلی فردی مخاطب نامهربانی ایام و تلخی دوران می‌شد و ساحتی از خیل دوستان سائیده می‌گشت، محمود زنده یاد، نام و یاد آن فرد را به نیکی همواره در زبان و ذهن خود داشت و هیچ گاه مناسبات انسانی را آلوده به منت قدرت و سیاست نمی‌ساخت.

 

شادروان دکتر بروجردی به قدری خود ساخته بود که هیچ گاه از بی‌مهری‌ها کلامی بر نمی‌تابید و به حدی خود ساخته بود که از نسبت و خویشاوندی با حضرت امام، برای خود نام و نان تدارک ندیده بود و چنان عزت نفسی داشت که با عیان ساختن آن، اعتماد به نفس را به مخاطبان وهمکاران خود بی‌بهانه ارزانی می‌داشت.

 

بروجردی عزیز، فرهیخته انسانی فرزانه بود که با دردهای خویش آمیخته و آموخته گشته بود. در ایام بیماری سخت و پرملال و حرمان سرطان سکوت سوزان و آرامش با معنایی را تجربه می‌کرد و یاد او همواره برایمان بخشی از تاریخ زندگی است و نام و یادش بر قلب و روح روان دوستانش ثبت است و از خدای بزرگ رحمت و غفران برای او و صبر آرامش برای خاندان محترم بویژه بانوی مکرم سرکار خانم دکتر مصطفوی و جناب حجت الاسلام والمسلمین جناب اقای مسیح بروجردی و سرکار خانم لیلی بروجردی و دوست و برادرم جناب حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی آرزومندم. 

 

 

کلید واژه ها: صادق خرازی محمود بروجردی


نظر شما :