حاشیه و متن ۳۰ تیر در قاب تصویر

۳۱ تیر ۱۳۹۳ | ۱۸:۱۰ کد : ۴۵۲۸ تاریخ مصور
حاشیه و متن ۳۰ تیر در قاب تصویر
تاریخ ایرانی: قیام ۳۰ تیر به هواداری از بازگشت دکتر محمد مصدق به پست نخست‌وزیری و کناره‌گیری احمد قوام‌السلطنه، یکی از مهم‌ترین برگ‌های تقویم نهضت ملی ایران است. تیرماه ۱۳۳۱، دکتر مصدق خواستار افزایش اختیارات خود و عهده‌دار شدن وزارت جنگ شد؛ موضوعی که در پی مخالفت شاه، به استعفای مصدق و نخست‌وزیری قوام انجامید. 
 
رویکرد تند قوام در مواجهه با مخالفان که در بیانیه «کشتی‌بان را سیاستی دگر آمد» متبلور شد و همچنین اقبال گسترده مردم و نیروهای سیاسی به دکتر مصدق سبب شد که آیت‌الله کاشانی با برگزاری یک کنفرانس مطبوعاتی در ۲۹ تیرماه ۱۳۳۱ اعلام کند: «اگر قوام نرود اعلام جهاد می‌کنم و خودم کفن پوشیده با ملت در پیکار شرکت می‌نمایم.» فردای آن روز گروه کثیری از مردم، کسبه و نیروهای فعال سیاسی با تعطیلی بازار تهران و برگزاری تظاهرات خواستار کناره‌گیری قوام و بازگشت مصدق شدند. هرچند تظاهرات مردم در ساعات اولیه به شدت سرکوب شد اما در ‌‌نهایت به نتیجه رسید و با عقب‌نشینی دربار، دکتر مصدق بار دیگر به نخست‌وزیری رسید. 
 
اکنون، ۶۲ سال پس از این قیام، سایت مشرق عکس‌هایی از ۳۰ تیر ۱۳۳۱ منتشر کرده است که در پی می‌آید:
 


۲۹ تیرماه ۱۳۳۱، کنفرانس مطبوعاتی تاریخی آیت‌الله سیدابوالقاسم کاشانی علیه نخست‌وزیری احمد قوامنمایی از اجتماعات مردمی در میدان بهارستان در روزهای منتهی به ۳۰ تیر ۱۳۳۱ احمد قوام معروف به «قوام‌السلطنه» در اواخر دهه ۲۰ ۳۰ تیر ۱۳۳۱، حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ حسینعلی راشد در حال سخنرانی برای مردم در میدان بهارستان تهران


 ۳۰ تیر ۱۳۳۱، نمایی از درگیری‌های مردم با قوای نظامی در تهران


 ۳۰ تیر ۱۳۳۱، نمایی از استقرار تانک‌ها در خیابان‌های تهران


 
 ۳۰ تیر ۱۳۳۱، نمایی از دیوار ساختمان حزب زحمتکشان ایران که بر روی آن توسط شهید امیر بیجار نوشته شده: «این خون زحمتکشان ایران است، زنده‌باد مصدق، مرده‌باد قوام‌ها» 


 
 ۳۰ تیر ۱۳۳۱، نمایی اززیرزمین بیمارستان سینای تهران، پیکر شهدای قیام ۳۰ تیر نمایی از مراسم تشییع شهدای ۳۰ تیر در گورستان ابن بابویه (شیخ صدوق) شهرری


 
 نمایی از مراسم تشییع شهدای ۳۰ تیر در گورستان ابن بابویه (شیخ صدوق) شهرری

کلید واژه ها: 30 تیر


نظر شما :