انتشار جزئیات جدید از فرار ۶ دیپلمات آمریکایی از تهران

۱۸ آبان ۱۳۹۳ | ۱۸:۵۴ کد : ۴۸۱۱ از دیگر رسانه‌ها
سازمان سیا اطلاعات جدیدی را درباره موضوع تصرف سفارت آمریکا در تهران منتشر کرد.

 

به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری‌ها، آژانس مرکزی اطلاعات و امنیت آمریکا (سیا) در سی و پنجمین سالگرد حادثه گروگانگیری دیپلمات‌های آمریکایی در تهران جزئیات جدیدی از این حادثه فاش کرد.

 

سیا علاوه بر این با انتشار نوشته‌هایی در سایت توئیتر به بخش‌هایی از فیلم سینمایی آرگو پرداخت و بخش‌های نادرست آن را اعلام و گزارش واقعی را درباره این بخش در اختیار افکار عمومی قرار داد.

 

فیلم سینمایی آرگو به موضوع فرار ۶ دیپلمات آمریکایی از ایران بعد از تصرف سفارت آمریکا در تهران پرداخت. به دنبال تصرف سفارت آمریکا در تهران در سال ۱۳۵۸ خورشیدی، ۶۶ شهروند آمریکایی شامل شماری از دیپلمات‌های این کشور را به گروگان گرفتند. ۶ دیپلمات دیگر آمریکایی توانستند از این حادثه جان سالم به در ببرند و ماه‌ها بعد با استفاده از گذرنامه‌های کانادایی از ایران فرار کردند.

 

سیا در توئیتر نوشت: از فیلم آرگو خوشمان آمد.

 

فیلم آرگو به کارگردانی بن افلک آمریکایی توانست در سال ۲۰۱۳ جایزه اسکار را کسب کند.

 

سیا توضیح داد: باید میان واقعیت و خیال را جدا کرد. این موضوع خیالی است که به محض حمله به سفارت آمریکا در تهران، ۶ دیپلمات آمریکایی به طور مستقیم به اقامتگاه سفیر کانادا در تهران رفتند و سه ماه در این مکان پنهان شدند. واقعیت این است که ۵ نفر از این دیپلمات‌ها به مخفیگاه‌های مختلف رفتند و نفر ششم هم به سفارت سوئد رفت. همه این ۶ نفر بعدا توانستند در اقامتگاه سفیر کانادا در تهران مستقر شوند.

 

سیا اضافه کرد: برخلاف فیلم آرگو که نشان می‌داد تنها یک نفر از اعضای سیا برای نجات دیپلمات‌های آمریکایی به تهران رفته بود؛ واقعیت این است که دو نفر از سیا برای این ماموریت به ایران رفتند.

 

در تاریخ ۴ نوامبر ۱۹۷۹ تا ۲۰ ژانویه ۱۹۸۱ میلادی، ۵۲ دیپلمات و شهروند عادی آمریکایی توسط شماری از دانشجویان ایرانی در سفارت آمریکا در تهران به گروگان گرفته شدند و باعث ایجاد بحران دیپلماتیک و شوک در آمریکا شد.

 

فیلم آرگو قصه عملیات سیا برای نجات ۶ دیپلمات آمریکایی است که توانستند از عملیات گروگانگیری سفارت آمریکا در تهران جان سالم به در ببرند و در قالب هویت‌های جعلی کانادایی و در پوشش اعضای یک موسسه فیلمسازی به کشورشان برگردند.

 

در فیلم آرگو آمریکایی‌ها در فرودگاه از سوی نیروهای امنیتی ایرانی به طور موقت بازداشت شدند و تلاش شد در تماس با استودیو سیکس از وضعیت هویت آن‌ها استعلام شود.

 

سیا در این باره هم گفت: این موضوع، در واقعیت روی نداد. چنین چیزی روی نداد. یکی از پروازهای بامداد برای خروج از ایران انتخاب شد تا کارمندان شرکت هواپیمایی، خسته و نیروهای امنیتی هم خواب باشند.

 

همچنین در این فیلم ایرانی‌ها توانستند اسناد نابود شده در سفارت آمریکا را ترمیم کنند و به هم بچسبانند و چهره دیپلمات آمریکایی را کشف کنند و به دنبال آن، نیروهای امنیتی انقلابی در فرودگاه مهرآباد تهران تلاش کردند مانع از پرواز هواپیمای حامل دیپلمات‌های آمریکایی شوند اما موفق نشدند.

 

ولی در واقعیت ایرانی‌ها تلاش کردند اسناد از بین رفته سفارت آمریکا را ترمیم کنند اما چهره هیچ فردی مشخص نشد و هواپیمای حامل آمریکایی‌ها هم تحت تعقیب قرار نگرفت.

 

سیا اضافه کرد: به استثناء تاخیر یک ساعته پرواز به دلیل مشکل فنی، عملیات فرار از ایران به صورت عالی انجام شد.

 

همچنین در فیلم آرگو پس از آنکه هواپیما، آسمان ایران را ترک کرد، آمریکایی‌ها فریاد شادی سر دادند. سیا این بخش را تایید می‌کند و می‌گوید: حتی نوشیدنی بلادی میری برای جشن و شادی، سرو شد.

کلید واژه ها: سفارت آمریکا آرگو


نظر شما :