آقای بختیار، «پور» ملت شوید

نامه سرگشاده آیت‌الله خوانساری
۱۹ دی ۱۳۹۳ | ۱۷:۳۲ کد : ۴۸۹۵ گزیده‌های تاریخی
آقای بختیار، «پور» ملت شوید
تاریخ ایرانی: آیت‌الله سیدمحمدباقر خوانساری، یک هفته پس از انتخاب شاپور بختیار به نخست‌وزیری در نامه سرگشاده‌ای به گفته‌های او درباره اطرافیان امام خمینی پاسخ داد. ایشان پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مسجد امام خمینی (مسجد شاه) تهران را اداره کرد و به ارشاد و تبلیغ مردم پرداخت. متن نامه آیت‌الله خوانساری به این شرح است:

 

آقای بختیار توجه بفرمایید.

 

شما در سخنانتان در ضمن اظهار ارادت به قائد عظیمالشأن حضرت آیت‌الله العظمی خمینی دام‌ظله، اعتراض کرده‌اید که ایشان چگونه با نخست‌وزیری من که سه روز از آن گذشته و هنوز کاری انجام نداده مخالفت کرده‌اند و گفته‌اید که این اولین دفعه‌ای نیست که با دولت مخالفت می‌کنند و گفته‌اید که در اطراف ایشان کمونیست‌ها هستند و در افکار ایشان تاثیر می‌گذارند و بالاخره مردم را از کودتای نظامی در فرض سر نگرفتن کار شما می‌ترسانید.

 

آقای بختیار، ملت‌ مسلمان ایران تحت رهبری آن نابغه بزرگ تشخیص قطعی داده که هر چه در این ۵۰ سال سیاه، بر سرش آمده از این رژیم فاسد حاکم است و طبق تجربیاتش فهمیده که تا این رژیم پابرجاست، وضع ایران اصلاح نخواهد شد و دریافته که هر کس حاضر به همکاری با این رژیم شود، به ملت ایران خیانت کرده است. لذا آیت‌الله خمینی روحی‌فداه که خواسته‌های ملت ستم‌کشیده ایران را بیان می‌کنند، این خواسته ملت را ابتدا با شما ابراز مخالفت کرده‌اند. شما می‌گویید که این دفعه اول نیست که معظم‌له با دولت‌ها مخالفت می‌کنند. آیا توقع داشتید که با دولت‌های سابق که خودشان را در خون ملت غرق کردند، موافقت کرده باشند. راستی آقای بختیار ممکن است به اطلاع مردم برسانید که در این چند روز حکومت ملی شما که می‌گویید ارتش هم در اختیار شماست، در سرتاسر ایران چند نفر کشته‌ شده است. شما که قیام ملت را به حق شناخته‌اید، پس چرا کشتار ادامه دارد.

 

و اما اینکه گفته‌اید کمونیست‌های اطراف معظم‌له در ایشان تاثیر می‌گذارند، کسی احتمال نمی‌دهد که خود شما واقعاً معتقد به این حرف باشید و اگر معتقد به این حرف باشید، خیلی تعجب است. شما که ادعای فهم و کیاست دارید، چطور در طول قیام، معظم‌له را نشناخته‌اید و ندانسته‌اید که در افکار عالیه ایشان هیچ طایفه و جمعیتی به خصوص کمونیست‌ها به هیچ‌وجه نمی‌توانند تصرفی کنند و ملت ایران می‌داند که غیرمعتقدین به اسلام عزیز، به هیچ‌وجه با ایشان سر و کار ندارند.

 

آیا ملت رشید ایران اهانت شما را که دولت‌های سابق با آن همه سفاکی، بیدادگری به ایشان نسبت نداده بودند، بر شما می‌بخشد. همه می‌دانند که حضرت آیت‌الله العظمی خمینی برای تجدید عظمت اسلام قیام فرموده و می‌خواهند با به اجرا درآوردن دستورات حیات‌بخش دین مقدس اسلام مملکت اسلامی نمونه‌ای در دنیا ایجاد کند که همه ملل اسلامی عالم از او سرمشق گیرند.

 

آقای بختیار ملت ایران با اتحاد کلمه، از طفل دبستانی تا پیرمرد روستایی، از شیعه و سنی، از مسلمان و غیرمسلمان مصمم بودن خود را برای در دست گرفتن مقدرات کشور و جلوگیری از ظلم و چپاول به کرات به دنیا اعلام کرده است و دیگر هیچ مانعی نمی‌تواند ملت را از راه روشنی که تشخیص داده، منحرف سازد. و اگر کودتای نظامی بشود، ولو اینکه چند صد هزار نفر هم بکشند، هیچ نتیجه‌ای جز جدی‌تر شدن مردم در ادامه مبارزه ندارد و حتی اگر دولت‌های شرق و غرب به ایران قشون بکشند، ملت آنقدر به مبارزه ادامه می‌دهد تا آن‌ها را از ایران بیرون کند و خودش بر مقدراتش مسلط شود.

 

آیت‌الله خمینی چنان تمام طبقات ملت را بیدار کرده‌اند که دیگر توقفی و برگشتی برای نهضت ممکن نیست و حتماً تا به آغوش کشیدن پیروزی و قطع دست استعمار و نوکرانش ادامه خواهد یافت.

 

آقای بختیار از اشتباهات سلف خود عبرت بگیرید و در کارتان تجدیدنظر کنید. آقای «شاه»‌پور تا دیر نشده به طرف ملت برگردید و «پور» ملت شوید.

 

والسلام علی‌من‌اتبع‌الهدی

 

تهران ۱۲ صفرالخیر ۹۹، مطابق ۵۷.۱۰.۲۲

کلید واژه ها: آیت الله خوانساریبختیار


نظر شما :