نظر مطهری درباره برگزاری مراسم فروهرها

۰۵ آذر ۱۳۹۶ | ۰۱:۰۰ کد : ۶۱۱۴ دیگر رسانه‌ها
نایب‌ رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن قدردانی از نهادهای اطلاعاتی به دلیل صدور اجازه برگزاری مراسم یادبود داریوش فروهر و پروانه اسکندری، در عین حال از تشکیل پرونده قضایی برای دخترشان انتقاد کرد.

 

به گزارش ایسنا، در یادداشت علی مطهری آمده است:

 

«خبردار شدیم که امسال در اول آذر، سالروز قتل وحشیانه داریوش فروهر و همسرش پروانه اسکندری در سال ۷۷ به دست ماموران وزارت اطلاعات، به دختر آن دو مقتول مظلوم اجازه برگزاری مراسم یادبود را البته صرفا با سکوت داده‌اند. همین مقدار هم یک گام به پیش در جهت احترام به حقوق مردم است و جای تشکر از نهادهای اطلاعاتی دارد چراکه در سال‌های گذشته این مقدار هم اجازه نمی‌دادند و افراد را از سر کوچه منزل آن دو مظلوم باز می‌گرداندند.

 

همچنین خوشحالیم که امروز دیگر آن تفکر در میان ماموران و مسئولان اطلاعاتی ما وجود ندارد که برای حفظ نظام به زعم خودشان، هر کاری می‌توان انجام داد و از هر وسیله‌ای می‌توان استفاده کرد. متهمان این فاجعه در دادگاه گفته بودند ما برای اینکه سایر روشنفکران را بترسانیم این کار را انجام دادیم.

 

ببینید چه انحرافی از اسلام در درون وزارت اطلاعات ما وجود داشت و خوشبختانه امروز تا حد زیادی ریشه‌کن شده است. البته اولیای دم از قاتلان آن دو گذشتند چون آن‌ها را صرفا ابزار دست می‌دانستند، ولی معلوم نیست چرا مدعی‌العموم که با اندک تعریضی به مقامات عالی کشور اعلام جرم می‌کند، در این مورد آن‌ها را به سزای اعمال خود نرسانده است و نیز مایه تعجب است که برای دختر آن دو مقتول مظلوم به خاطر پیگیری برگزاری مراسم یادبود پدر و مادرش در سال‌های گذشته، پرونده قضایی تشکیل شده است به جای دلجویی از او بابت مصیبت و خسارت روحی و مادی که بر وی وارد کرده‌ایم.

 

در هر نظام حکومتی ممکن است توسط مامورانی که به جای کلاه، سر می‌آورند چنین جنایت‌هایی انجام شود، اما اولا چنین اتفاقی از نظام اسلامی که سودای عدالت و اخلاق دارد قبیح‌تر است و ثانیا مهم نوع برخورد ما با چنین اتفاقاتی است، آیا عذرخواهی و جبران خسارت کنیم یا آن را یک امر عادی و حق حکومت جلوه دهیم. در داستان ستار بهشتی که اینجانب سوال از وزیر کشور وقت را مطرح کردم و وزیر به صحن علنی مجلس آمد، در نهایت از او خواستم که از خانواده آن مرحوم و ملت ایران و مقام رهبری عذرخواهی کند اما او حاضر نشد و این یک بیماری و انحراف از اسلام است که باید علاج شود.»

کلید واژه ها: علی مطهری داریوش فروهر قتل های زنجیره ای


نظر شما :