نام خلیج فارس در نامه رسمی جمال عبدالناصر به سران بحرین

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۰ | ۱۴:۵۲ کد : ۷۰۰ از دیگر رسانه‌ها
نام خلیج فارس در نامه رسمی جمال عبدالناصر به سران بحرین
"جمال عبدالناصر" رئیس جمهور پیشین مصر که ملی‌گرا‌ترین رهبر جهان عرب در قرن میلادی گذشته بوده، در یکی از اسناد دولتی خود به سران بحرین از نام اصیل "الخلیج الفارسی" استفاده کرده است.

 

پایگاه خبری عرب زبان "الجوار" عراق اخیراً سندی را منتشر کرده که نشان می‌دهد "جمال عبدالناصر" رئیس جمهور پیشین مصر که یکی از سرشناس‌ترین و به اصطلاح اعراب ملی‌گرا‌ترین رهبر جهان عرب در قرن میلادی گذشته و پایه‌گذار اقدامات وقیحانه‌ای در جهت تحریف هویت و ملیت ایرانیان بوده، در یکی از اسناد دولتی خود به سران بحرین از نام اصیل "الخلیج الفارسی" استفاده کرده است.

 

نام مجعول و ساختگی "خلیج ا/ل/ع/ر/ب/ی" اولین بار توسط "جنبش ملی گرایان عرب" که ریاست آن را "جمال عبدالناصر" بر عهده داشت، مطرح شده است و وی در اقدامات دولتی خود در مصر به همه مدارس و دانشگاه‌های کشورش دستور داده بود که نام کهن و تاریخی خلیج فارس را حذف کنند و نام مجعول عربی را بر آن بگذارند تا در نتیجه با جعل تاریخ منطقه برای اعراب بدوی هویت ساختگی ایجاد کنند.

 

در این سند که تلگرافی از سوی "جمال عبدالناصر" به "ابراهیم العریض" از مقامات ارشد نظامی بحرین ارسال شده بود، چنین نوشته شده است: استاد بزرگوار "ابراهیم العریض" مسئول نیروی دریایی بحرین در "خلیج فارس"، با کمال خوشحالی و خوشبختی آغاز سال جدید هجری را به جنابعالی تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

 

این تلگراف در آن زمان به همراه نامه‌ای از سوی اتحادیه عرب برای دولت بحرین ارسال شد.

 

 

منبع: خبرگزاری فارس

 

کلید واژه ها: خلیج فارسعبدالناصر


نظر شما :