کلانتری: تسخیر سفارت آمریکا را قبول ندارم/ حکومت باید با دانشجویان برخورد می‌کرد

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۱:۱۷ کد : ۸۴۲۳ دیگر رسانه‌ها
کلانتری: تسخیر سفارت آمریکا را قبول ندارم/ حکومت باید با دانشجویان برخورد می‌کرد

عیسی کلانتری برادر کوچکتر موسی کلانتری وزیر راه در دولت ابوالحسن بنی‌صدر است، که هم‌اکنون به عنوان معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست فعالیت می‌کند. وی در دولت‌های پیشین بیش از ۱۲ سال وزیر کشاورزی ایران بوده است.

کلانتری همچنین وزیر کشاورزی در سال پایانی دولت‌های میر حسین موسوی، وزیر در دولت‌های اول و دوم اکبر هاشمی رفسنجانی و همچنین وزیر کشاورزی در ۳ سال اول دولت اول محمد خاتمی بود.

گفت‌و‌گوی عبدی‌مدیا با این سیاستمدار و فعال سیاسی و نظر او را در رابطه با اشغال سفارت آمریکا در تهران توسط دانشجویان پیرو خط امام را در پی می‌خوانیم:

نظر شما درباره تسخیر سفارت آمریکا چه بود به نظر شخص شما این حرکت چقدر به جریان انقلاب کمک کرد؟

من اصل این موضوع یعنی تسخیر سفارت را قبول ندارم. چرا که ما بالاخره در یک جامعه جهانی زندگی می‌کنیم و یک اصولی را پذیرفته‌ایم. شما (دانشجویان) خیلی راحت می‌توانستید با آمریکا قطع رابطه کنید. می‌توانستید سفیر آمریکا را از کشور اخراج کنید، می‌توانستید سفارت آمریکا را تعطیل کنید. ولی اینکه یک مشت دانشجو بخواهند از دیوار بالا بروند و... دانشجو که نماینده مردم نیستند، نماینده ملت نیستند. خب در این سفارتخانه جاسوسی می‌کردند، جاسوس‌ها را بیرون می‌کردید. ما حق نداریم به کشوری بگوییم بیایند در کشور سفارتخانه باز کنند و بعد بخواهیم بریزیم تسخیر کنیم، اشغال کنیم، گروگان بگیریم! در دولت هم توجیه‌هایی می‌کنند خانم ابتکار یا آقای بیطرف این اقدامشان را توجیه کنند. این اقدام توجیه‌پذیر نیست.

توجیه این افراد چه بود؟

من نمی‌دانم باید از خودشان سؤال کنید. ما که آنارشیست نبودیم! ما یک کشور با تمدن چند هزارساله هستیم. کسی را نمی‌خواستیم خب خیلی راحت بیرون می‌کردیم. تعطیل می‌کردیم. الان مثلاً ما اسراییل را به رسمیت نمی‌شناسیم سفارتش را تعطیل کردیم رابطه‌‌ای هم نداریم. این حق ماست.

این اعتقاد ماست که دولت ما، مجلس ما به یک تصمیم رسیده و از نظر حقوقی باید اجرا کنیم. ولی اینکه من خوشم نمی‌آید بریزم آتش بزنم بُکشم! این رسم کشورداری نیست. این برای گروه‌های انقلابی خودسر، ممکن است یک کاری بکنند. ولی حکومت باید با آن‌ها برخورد می‌کرد. ما دولت داشتیم. اینکه من انقلابی‌‌ام باید خلاف سیاست‌های دولت رفتار کنم. غلط می‌کنم...

منبع: دیده‌بان ایران 

کلید واژه ها: عیسی کلانتری سفارت آمریکا


نظر شما :