شجونی: به جای ایران‌ خودرو، بگویید اسلام‌ خودرو

۱۹ مهر ۱۳۹۰ | ۱۵:۵۹ کد : ۱۳۸۹ از دیگر رسانه‌ها
تغییر نام شرکت ایران ناسیونال به ایران‌ خودرو که در آن زمان فقط پیکان تولید می‌کرد با حاشیه‌های جالبی همراه بوده است. ماجرای این تغییر نام به طرح سوال یکی از نمایندگان از وزیر صنایع سنگین در جلسه ۱۹ مهر ۱۳۶۲ می‌انجامد.

 

محمد نوروزی نماینده‌ای که وزیر صنایع سنگین را احضار کرده بوده از تریبون مجلس چنین می‌گوید:

 

... در تاریخ شنبه ۲۷ دی ماه ۶۱ از طرف شرکت ایران ناسیونال در روزنامه‌ها آگهی نظرخواهی از مردم داده شد که شرکت ایران ناسیونال نام خود را می‌خواهد عوض بکند‌، هرکس نام مناسبی را به این شرکت بفرستد فلان جایزه را می‌دهیم. (این آگهی چند بار دیگر هم منتشر می‌شود)... یکی از این برادران نامی را بنام ایران‌ خودرو به شرکت پیشنهاد می‌کند و بعد شرکت ایران ناسیونال در یکی از روزنامه‌ها می‌نویسد که شما شناسنامه خودتان را با این مدارک به شرکت ارایه بدهید تا یک دستگاه پیکان خارج از نوبت به شما بدهیم. در شماره‌های بعدی روزنامه نوشته شده که یک دستگاه پیکان کار لوکس به طور رایگان به برادر عنبری‌پور که پیشنهاد ‌دهنده این نام است، داده شد.

 

... جناب وزیر جواب بدهند که در یک وزارتخانه به این معظمی این همه مهندسین و دکتر‌ها و کسانی دیگر که در آنجا حقوق می‌گیرند آیا قادر نبودند اسم بدهند؟... این نام زیاد مهمی نبوده که در قبالش یک دستگاه پیکان به او داده شود و آن طوری که من حساب کردم حدود ۴۷هزار تومان هم از پول شرکت حق تبلیغات آگهی و این طور چیز‌ها داده شده...

 

وزیر صنایع سنگین در پاسخ به این نماینده می‌گوید:... تعویض نام شرکت‌ها و واحدهای تحت پوشش بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مطرح بوده‌. خودتان می‌دانید که نام ایران یا ناسیونال چیزی نبوده که بعد از انقلاب مدیران و یا مسوولان کشور قبولش داشته باشند. دنبال تغییر نام بودند مدت‌های طولانی روی این مسأله بحث و گفت‌وگو شده بود. اسماء زیادی مطرح شده بود هر کسی به یک کدامش ایراد گرفته بودند و موضوع در هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران مطرح شده بود... آخرین راهی که به نظر رسید این بود که آگهی کنند بهترین نام را هر کس معرفی کند به او جایزه‌ای هم بدهند... برادران الان می‌گویند نام ایران‌ خودرو که چیزی نیست خیلی ساده است همه می‌توانستند این نام را بگذارند، طبیعی است وقتی که نامی انتخاب شد و گذاشته شد و از بین ده‌ها هزار اسم، این را انتخاب کرد طبیعی است الان خیلی ساده می‌شود... کسی هم که انتخاب شده من مشخصاتش را برایتان می‌خوانم که ببینید خیلی مستغنی نبوده از این چهل و خرده‌ای نفر تازه به قید قرعه انتخاب شده‌. چهل و یک نفر نام ایران‌ خودرو را پیشنهاد کردند و ایشان به قید قرعه از بین آن ۴۱ نفر انتخاب شده است. دانشجوی سال چهار و پنج رشته پزشکی مجتمع پزشکی وزارت بهداری است. هم در یک درمانگاه در جاده شهریار در اکیپ‌های سیار پزشکی روستایی کار می‌کند و هم در یک درمانگاه در جاده قدیم کرج و هم در درمانگاه دانشجویان میدان خراسان خیابان لرزاده. یعنی آدمی است که من خودم اگر امکان داشتم یک ماشین هم به او می‌دادم... جای آخر که این برادر برنده کار می‌کند ضلع شرقی ترمینال جنوب مرکز نگهداری معلولین شهید مخبر است و از چهار مرکز بالا فقط از یک جا حقوق دریافت می‌کند. بقیه را هم افتخاری و مجانی کار می‌کند‌. حقوق دریافتی‌اش هم ماهانه ۵۵۰۰ تومان است‌. متأهل بدون فرزند هم هست‌. منزل شخصی هم ندارد.

 

... مردم فعال برخورد کنند اسم خوب و مناسب پیشنهاد کنند. ما حدود ۵۰-۶۰ کارخانه داریم اسامی بدی دارد و این اسامی باید تغییر بکند، هر اسمی هم که مطرح می‌شود نمی‌شود گذاشت مثلا اولین نامی که برای ایران‌ خودرو مطرح شد اتومبیل‌سازی هفتم تیر بود‌. اسم خیلی خوبی هم هست ولی ارتباطش با یک موسسه اتومبیل‌سازی چی هست؟ مثلا کلمه رخش مطرح شد اسامی خیلی زیادی بود... برای اینکه اسم خوب برای موسسات پیدا کنیم ما مجبوریم از این روش استفاده کنیم، اگر مجلس موافق نیست بگوید و اعلام کنید که شما از این روش دیگر استفاده نکنید ما هم استفاده نمی‌کنیم.

 

در پایان بحث، حجت‌الاسلام شجونی که در جلسه علنی مجلس حضور داشته می‌گوید: نام ایران‌ خودرو ملی‌گرایی است‌. من نام اسلام‌ خودرو پیشنهاد می‌کنم که اسلامی است.

 

شجونی سپس می‌گوید: یک پیکان هم (به عنوان جایزه) به من بدهید. جمله مطایبه‌آمیز با خنده نمایندگان روبه‌رو می‌شود و به دنبال آن آیت‌الله محمد یزدی نایب رییس مجلس که ریاست جلسه ۱۹ مهر۱۳۶۲ را بر عهده داشته به شوخی خطاب به شجونی می‌گوید: ولی فقط در نوبت اول قرار بوده جایزه بدهند، در نوبت دوم دیگر حاضر نیستند.

 

 

منبع: ۲۴ آنلاین

کلید واژه ها: شجونی ایران خودرو


نظر شما :