رسول جعفریان: ابومسلم خراسانی، ایرانی وطن‌دوستی نبود

۲۵ آبان ۱۳۹۰ | ۱۸:۱۲ کد : ۱۵۳۰ از دیگر رسانه‌ها
دکتر رسول جعفریان گفت: ابومسلم به رغم آنکه یک شخصیت بزرگ تاریخی است اما هرگز یک ایرانی وطن‌دوست نبوده است.

 

به دنبال انتشار برخی خبر‌ها در مورد تغییر احتمالی نام تیم ابومسلم خراسان، خبرآنلاین در گفت‌و‌گوی کوتاهی با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر رسول جعفریان، دیدگاه وی را درباره هویت تاریخی ابومسلم سوال کرد.

 

این کار‌شناس تاریخ اسلام گفت: صرفا از باب اطلاع جوانان عزیز و وطن‌دوست و اسلام‌خواه عرض می‌کنم که ابومسلم با اینکه شخصیتی مهم در تاریخ ماست و حرکت او موجب شد تا دولت اموی از میان برود اما دو مشکل اساسی دارد. نخست اینکه او هیچ‌گاه یک ایرانی وطن‌دوست نبود و تنها عاملی در دست شماری از قبایل عربی خراسان بود که دوست داشتند امویان سرنگون شده و حکومت دست شاخه دیگری قرار گیرد. در این ماجرا از ایرانیان به عنوان ابزار استفاده شد و بس.

 

دوم آنکه ابومسلم هیچ‌گاه یک شیعه علوی نبود بلکه شیعه عباسی بود که به امامان معصوم خیانت ورزید و جانب عباسیان را گرفت، عباسیانی که اندکی بعد پس از تسلط بر امور هم او را کشتند و هم امامان معصوم را.

 

دکتر جعفریان همچنین گفت: ابومسلم در آدم‌کشی نیز فردی حرفه‌ای بود و بر اساس منابع متقن تاریخی شمار زیادی از مردم خراسان و نواحی دیگر را کشت. او قیام شیعی شریک بن‌شیخ را هم سرکوب کرده وی و یارانش را به قتل رساند.

 

رییس کتابخانه مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار داشت: بر اساس دلایل متقن تاریخی، ارزشی ندارد که مردم شریف خراسان که امام رضا(ع) میهمان آنهاست و مسلما دلش از ابومسلم خون است، از این نام حمایت کنند و آن را روی تیم محبوب و دلخواه خود بگذارند. خراسانیان می‌توانند نامی را برگزینند که سمبل خراسان بزرگ و یادآور ادب و فرهیختگی باشد. پوریای ولی (اهل خوارزم)، رودکی، فردوسی و هزاران چهره دیگر که خراسان با نام آنان شناخته می‌شود.

کلید واژه ها: رسول جعفریان ابومسلم خراسانی


نظر شما :