انتقاد آیت‌الله مکارم شیرازی از سخنان احمدی‌نژاد درباره فردوسی

۰۹ فروردین ۱۳۹۱ | ۲۱:۱۴ کد : ۲۰۰۱ از دیگر رسانه‌ها
یکی از مراجع تقلید با انتقاد از سخنان یکی از مسئولان ارشد کشور در مورد فردوسی گفت: مطرح کردن فردوسی به عنوان منجی اسلام ظلم بزرگی به علمای بزرگ اسلام است.

 

به گزارش مهر، آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در ابتدای درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، با اشاره به سخن یکی از مسئولان، مبنی بر اینکه اسلام توسط بنی‌امیه و بنی‌عباس خراب شده بود و فردوسی آمد و مکتب پیامبر (ص) را نجات داد، اظهار داشت: این سخن، ظلم بزرگی است به علمایی که از ابتدا تا امروز به دنبال حفظ مکتب اسلام و تشیع بوده و هستند.

 

وی افزود: یعنی شیخ طوسی، سید مرتضی، سید رضی، شهید اول و شهید ثانی و...، که سال‌ها زندان را تحمل کرده و خونشان نیز در این راه ریخته شده است، ‌ اسلام را نجات نداده‌اند و فردوسی آن را نجات داده است.

 

این مرجع تقلید با بیان اینکه خود فردوسی نیز چنین عبارتی را تکذیب می‌کند، اظهار داشت: فردوسی گفته است که «بسی رنج بردم بدین سال سی/عجم زنده کردم بدین پارسی»؛ خود او می‌گوید که با تلاش‌های زیادی که در این سی سال متحمل شده‌ام، زبان فارسی را زنده کرده‌ام. بنابراین اینکه گفته می‌شود فردوسی مکتب پیامبر اسلام (ص) را نجات داده است،‌ ضد گفته او است.

 

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه مشخص نیست این‌ها چه هدفی دارند، تصریح کرد: برخی می‌گویند که هدف از مطرح کردن این حرف‌ها، این است که با روحانیت مبارزه کنند و نقش آن را کم‌رنگ کنند. ‌ همچنین گفته می‌شود که هدفشان قرار دادن مکتب ایرانی در برابر نظام جمهوری اسلامی ایران است تا ما را از سایر کشورهای اسلامی جدا سازند.

 

وی تاکید کرد: در شرایطی که با بیداری اسلامی، ارتباط ما با کشورهای اسلامی بیشتر و قوی‌تر می‌شود باید دقت بیشتری داشته باشیم. خوب است که این افراد، مراقب سخنانشان باشند و بدانند که این گونه سخنان، چه آثار شومی در پی دارد.

 

 

انتقاد از تعطیلی مدارس حوزوی

 

این مرجع تقلید همچنین در ادامه، به تعطیلی برخی از مدارس دروس استادان حوزه در ایام نوروز اشاره کرد و اظهار داشت: تعطیلات به این صورت که وجود دارد، سزاوار حوزه نیست. شنیدم برخی از استادان گفته‌اند که ما بعد از ایام فاطمیه درس را شروع می‌کنیم که این مسئله، شایسته حوزه نیست.

 

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به بخشنامه حوزه‌ علمیه مبنی بر اینکه تعطیلات حوزه در سال جدید، از ۲۷ اسفند ۹۰ آغاز و تا ۴ فروردین ۹۱ ادامه دارد، ‌اظهار داشت:‌ متأسفانه برخی از مدیران مدارس، تعطیلات را تا پایان ۱۳ فروردین اعلام کرده‌اند.

 

وی خطاب به این افراد گفت: بدانید که این حوزه، امانتی الهی در دست ماست که همگی در برابر آن مسئولیم؛ ما وظیفه داریم که سنت‌های حوزه را حفظ کنیم و از ورود بدعت‌ها در آن جلوگیری کنیم.

 

گفتنی است محمود احمدی‌نژاد در اجتماع ایرانیان مقیم تاجیکستان گفته بود که فردوسی مکتب پیامبر گرامی اسلام را نجات داده و بار حقیقی این مکتب را از دوش نااهلان برداشته و بر دوش ملت ایران گذاشته است.

کلید واژه ها: فردوسی آیت الله مکارم شیرازی احمدی نژاد


نظر شما :