پوسترهای انتخابات ریاست جمهوری

۰۶ خرداد ۱۳۹۲ | ۱۷:۵۷ کد : ۳۲۲۵ تاریخ مصور
 تلاش برای جلب نظر مردم با انتشار پوسترهای تبلیغاتی، یکی از راه‌های رایج و معمول در هر انتخابات است. کاندیداها با پوسترهای تبلیغاتی، هم می‌توانند شعارهایشان را معرفی کنند و هم اهداف و برنامه‌هایشان را. این گزارش، نگاهی گذرا دارد به تنوع پوسترهای تبلیغاتی انتخابات ریاست جمهوری در دوره‌های مختلف این انتخابات در ایران. با کمی دقت در جزئیات پوسترها می‌توانید متوجه شباهت شعارها و برنامه‌ها و البته سیر تکاملی تنوع در طراحی این پوسترها شوید. 
 
 
دوره اول: 
انقلاب اسلامی ایران پس از تصویب نوع حکومت جمهوری اسلامی، تازه داشت پا می‌گرفت و از این رو، بیشترین تعداد نامزدهای ریاست جمهوری در اولین دوره وارد میدان رقابت شدند. پیروز این رقابت «ابوالحسن بنی‌صدر» بود که چندی بعد با رای عدم کفایت سیاسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تایید امام خمینی(ره) از مقام ریاست جمهوری عزل شد و به خارج از کشور گریخت. «سید احمد مدنی» یکی از رقبای او بود که پوسترش را می‌توانید ببینید:
 
 

 
 
 
دوره دوم :  
با عزل بنی‌صدر، انتخابات دوره دوم برگزار شد تا مردم «محمدعلی رجایی» را به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب کنند. یک ماه بعد اما رئیس‌جمهور منتخب مردم در فاجعه انفجار دفتر نخست‌وزیری به شهادت رسید تا دوره سوم انتخابات ریاست جمهوری زودتر از موعد برگزار شود.


 
 
دوره سوم و چهارم: 
در بحبوحه جنگ تحمیلی، انتخابات دوره سوم و چهارم ریاست جمهوری در حالی برگزار شد که کاندیداهای ریاست جمهوری، بیشتر شعارها و برنامه‌های خود را براساس شرایط جنگی و معیشتی مردم بنا کرده بودند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، پیروز هر دو دوره این انتخابات بود. بیشترین درصد آرای مردم به کاندیدای پیروز هم در این دوره ثبت شد تا رئیس جمهور منتخب، رای حدود ۹۶ درصد مردم را به خود اختصاص دهد.
 
 

 
 
دوره پنجم و ششم:
دوماه پس از رحلت امام خمینی(ره) در حالی که دوره چهارم ریاست جمهوری هم به پایان رسیده بود، انتخابات دوره پنجم برگزار شد. رقابت اصلی کاندیداها در این دو دوره بیشتر بر مبنای سیاست‌های اقتصادی می‌گشت و رقبای «آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی» انتقاد از سیاست‌های اقتصادی دولت حاکم را از جمله شعارهای اصلی‌شان قرار داده بودند. «احمد توکلی» جدی‌ترین منتقد و رقیب هاشمی رفسنجانی در دوره ششم ریاست جمهوری بود.

 
 
 
دوره هفتم و هشتم:
رقابت اصلی در دوره‌های هفتم و هشتم بر محور توسعه سیاسی یا توسعه اقتصادی می‌چرخید. «سیدمحمد خاتمی» در دوره هفتم، «علی‌اکبر ناطق نوری» را جدی‌تر از ۲ رقیب دیگر خود می‌دید و دوره هشتم هم حضور ۸ کاندیدای ریاست جمهوری، بحث توسعه سیاسی و اقتصادی را داغ نگه داشته بود. خاتمی با شعار توسعه سیاسی پیروز هر ۲ دوره این انتخابات شد.
 
 

 
دوره نهم و دهم:
بازگشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به صحنه رقابت انتخاباتی ریاست جمهوری، پیروزی «محمود احمدی نژاد» در هر دو دوره، شکسته شدن رکورد مشارکت مردم در دوره دهم انتخابات و البته ماجراهای سال ۸۸ از جمله اتفاق‌های مهم انتخابات نهم و دهم ریاست جمهوری بود. دوره نهم با ۷ کاندیدا و دوره دهم با ۴ کاندیدا برگزار شد.
 
 

منبع: مجله مهر
 

کلید واژه ها: انتخابات ریاست جمهوری آیت‌ الله خامنه‌ای هاشمی رفسنجانی رجایی کروبی احمدی‌نژاد میرحسین موسوی احمد مدنی


نظر شما :