نامهٔ الویس پریسلی به ریچارد نیکسون

ترجمه: مهرناز زاوه
۳۰ مهر ۱۳۹۲ | ۱۶:۳۳ کد : ۳۶۶۸ تاریخ جهان
نامهٔ الویس پریسلی به ریچارد نیکسون
تاریخ ایرانی: الویس پریسلی یک کلکسیونر عاشق نشان‌های پلیس بود و آنقدر مشتاق بود که دست یکی از کارکنان ستاد مبارزه با داروهای مخدر و خطرناک را گرفت و به سوی کاخ سفید پرواز کرد تا این نامه را برساند.

 

چند ساعت بعد، او با رئیس‌جمهور‌ نیکسون ملاقات کرد و یک کلت کالیبر ۴۵ به او داد و خیلی سریع با او عکس گرفت و از او درخواست کرد نشان برجسته دفتر مبارزه با مواد مخدر را که دوست داشت مال خودش باشد، به او بدهد. نیکسون این لطف را در حق او کرد. آن‌ها با هم عکس گرفتند و روز بعد الویس به گریسلند بازگشت. عکس‌های رسمی این ملاقات، تاکنون بیشترین درخواست را در تاریخ آرشیو ملی داشته است.

 

***

 

رئیس‌جمهور عزیز،

 

ابتدا مایلم که خودم را معرفی کنم. من الویس پریسلی هستم و شما را تحسین می‌کنم و برای مقامتان احترام زیادی قائلم. سه هفته پیش با معاون رئیس‌جمهور، اگنیو، در پالم اسپرینگز صحبت کردم و نگرانی‌هایم درباره کشورمان را گفتم. فرهنگ استفاده از مواد مخدر،‌ عناصر هیپی، ‌جامعه دانشجویان دموکرات (SDS)، حزب پلنگ سیاه و... مرا یک دشمن یا قدرت‌مدار به حساب نمی‌آورند. من آمریکا را دوست دارم. برای نجات کشور، از هیچ کمکی دریغ نخواهم کرد و هیچ دغدغه و انگیزه‌ای جز کمک به کشور ندارم.

 

بنابراین، من خواستار به دست آوردن عنوان یا پست و مقامی نیستم. اما به طور کل اگر مأمور فدرال شوم، کمک بیشتری از من برخواهد آمد و به روش خودم، از طریق ارتباطی که با مردم در همهٔ نسل‌ها دارم، مشکل را حل خواهم کرد. در درجهٔ اول، من یک هنرمندم. تنها چیزی که نیاز دارم معرفی‌نامهٔ فدرال است. من با سناتور جورج مورفی در هواپیما هستم و داریم دربارهٔ مشکلاتی که کشورمان با آن روبه‌روست، گفت‌و‌گو می‌کنیم.

 

قربان، من در هتل واشنگتن، در ‌اتاق‌های ۵۰۵-۵۰۶-۵۰۷ اقامت دارم. دو نفر به اسامی جری شیلینگ و سونی وست با من کار می‌کنند. اتاق هتل به اسم جان باروز ثبت شده است.

 

من تا گرفتن معرفی نامهٔ فدرال، هر چقدر هم که طول بکشد،‌ اینجا خواهم ماند. من دارم مطالعات عمیقی در ارتباط با سوءمصرف مواد مخدر و روش‌های شستشوی مغزی کمونیستی می‌کنم و در بطن کل مساله قرار دارم و می‌توانم و می‌خواهم بهترین کار را انجام دهم.

 

تا زمانی که این موضوع محرمانه بماند، خوشحال خواهم شد که کمک کنم. کارکنانتان یا هر کس دیگری می‌توانند هر زمانی از امروز، امشب یا فردا به بعد با من تماس بگیرند. در سال‌ جاری من یکی از کاندیداهای ۱۰ مرد جوان برجستهٔ آمریکا شدم‌ که مراسم آن در ۱۸ ژانویه در شهر محل زندگی‌ام، ممفیس‌ ایالت تنسی برگزار خواهد شد. برایتان شرح حال کوتاهی از خودم می‌فرستم تا بیشتر با من آشنا شوید.

 

اگر سرتان خیلی شلوغ نیست، بسیار مایلم فقط برای عرض سلام ملاقاتتان کنم.

 

با احترام، ‌الویس پریسلی

 

۲۱ دسامبر ۱۹۷۰

 

پانویس:

 

معتقدم که شما هم قربان، یکی از ۱۰ مرد برجستهٔ آمریکا بودید. من یک هدیهٔ ویژه برایتان دارم که مایلم آن را به شما تقدیم کنم و شما می‌توانید آن را بپذیرید یا اینکه من آن را نگه می‌دارم تا زمانی که بتوانید آن را بگیرید.

 

 

منبع: گاردین

کلید واژه ها: الویس پریسلی نیکسون


نظر شما :