اوباما مصوبه منع صدور ویزای ابوطالبی را امضا کرد

۳۰ فروردین ۱۳۹۳ | ۱۴:۰۰ کد : ۴۲۲۹ از دیگر رسانه‌ها
رئیس‌جمهور آمریکا مصوبه کنگره این کشور مبنی بر ندادن ویزا به نمایندگی‌های کشور‌ها در سازمان ملل که «تهدیدی برای آمریکا» خوانده شده‌اند را امضاء کرد.

 

به گزارش خبرگزاری ایسنا به نقل از الجزیره، این قانون جدید در واقع در خصوص حمید ابوطالبی، سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل صادر شده است.

 

آمریکا سه شنبه گذشته اعلام کرده بود که هرگز به نماینده جدید ایران در سازمان ملل به دلیل آنچه آن را «نقش ابوطالبی در مساله گروگانگیری در سفارت آمریکا در تهران در سال ۱۹۷۹» خواند، ویزا نخواهد داد.

 

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا روز گذشته در جریان امضای این مصوبه اعلام کرد که ممنوعیت مندرج در متنی که از سوی او امضاء شده، باید به منزله «توصیه‌ای قانونی» تلقی شود تا با دستورات رئیس‌جمهور در پذیرش یا عدم پذیرش استوارنامه‌های سفرا، تعارض نداشته باشد.

 

وی گفت: اقدامات جاسوسی و یا تروریستی که آمریکا و متحدانش را هدف قرار می‌دهد، بی‌شک بسیار خطرناک هستند.

 

اوباما در ادامه گفت که او با نظر کنگره که می‌گوید کسی که در فعالیت‌های این چنینی مشارکت داشته ممکن است از مصونیت دیپلماتیک برای ورود به خاک آمریکا بهره ببرد، هم‌عقیده است.

 

این در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در آخرین نشست خبری خود با تاکید بر اینکه «از نظر ما ابوطالبی، شایستگی حضور در سازمان ملل را دارد» درباره تصویب قانونی در سنای آمریکا برای ممانعت از حضور حمید ابوطالبی به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل گفت: ما سفیرمان را انتخاب کرده‌ایم. مقر سازمان ملل در آمریکاست و برای صدور روادید مکاتبات با مجاری و مسوولین مرتبط در آمریکا را انجام داده‌ایم. وی افزود: ایشان دارای پست‌های مهم و دیپلماتیک در اروپا و استرالیا بوده و فعالیت‌های موثری داشته است.

 

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: در عین حال ما به پیگیری‌هایمان در این زمینه از طریق کانال‌های دیپلماتیک ادامه می‌دهیم و هرگونه پاسخ رسمی از مجاری رسمی ملاک تصمیم و اقدام بعدی ماست.

 

***

 

جیمی کار‌تر: به نماینده ایران ویزای ورود به آمریکا می‌دادم

 

 در حالیکه گروهی از سناتورهای آمریکایی از رئیس‌جمهوری این کشور خواسته‌اند به نماینده جدید ایران در سازمان ملل ویزا ندهد، جیمی کار‌تر، رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده، از اجازه ورود وی به خاک آمریکا حمایت کرده است.

 

کار‌تر، که در زمان گروگانگیری کارکنان سفارت آمریکا در تهران رئیس‌جمهوری آمریکا بود، در مصاحبه‌ای با تلویزیون بی‌بی‌سی در پاسخ به این سؤال که آیا دولت آمریکا باید به فردی که در گروگانگیری دیپلمات‌های آمریکایی در تهران شرکت داشت ویزا بدهد، گفت که امیدوار است که چنین شود.

 

رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا گفت «دلیلی نمی‌بینم که از خدمت این فرد در سمت نماینده رسمی ایران جلوگیری شود» و افزود: «باید در نظر داشته باشید که کسانی که در سال ١٩٧٩ گروگانگیری کردند، دانشجویان دانشگاه و افراد جوان بودند و فکر نمی‌کنم سی و پنج سال پس از آن، باید همچنان آنان را برای آن عمل مجرم بدانیم.»

 

در پی بحران گروگانگیری، جیمی کار‌تر دستور قطع روابط آمریکا با جمهوری اسلامی را صادر کرد و ایران را مشمول یک رشته تحریم قرار داد. کار‌تر در انتخابات ریاست جمهوری سال ١٩٨٠ از رقیب جمهوریخواه خود، رونالد ریگان شکست خورد و گفته می‌شود که بحران گروگانگیری و نحوه برخورد او با این بحران از عوامل منجر به شکست او بود. جمهوری اسلامی سرانجام گروگان‌های آمریکایی را در آستانه آغاز زمامداری رونالد ریگان در ژانویه سال ١٩٨١ آزاد کرد اما روابط دو کشور هنوز برقرار نشده و برخی از تحریم‌های آن زمان علیه ایران همچنان برجاست.

 

بر اساس ماده چهارم توافقنامه سال ١٩۴٧ بین آمریکا و سازمان ملل، دولت فدرال یا ایالتی و نهادهای محلی ایالات متحده مجاز نیستند هیچگونه موانعی را در مورد رفت‌وآمد نمایندگان کشورهای عضو و کارکنان سازمان ملل یا نهادهای وابسته ایجاد کنند و ماهیت روابط بین دولت ایالات متحده و دولت‌ها و اشخاص مذکور در بند بالا مانع از اجرای این بخش از توافقنامه نمی‌شود. همچنین، قوانین و مقررات جاری در آمریکا در مورد اعطای ویزا به اتباع خارجی نیز نمی‌تواند به شکلی به اجرا گذاشته شود که ناقض تعهدات فوق باشد.

کلید واژه ها: حمید ابوطالبی سفارت آمریکا


نظر شما :