خاطره فاطمه طباطبایی از واکنش امام به قطع موسیقی از صدا و سیما

۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۵:۳۹ کد : ۵۰۲۹ از دیگر رسانه‌ها
سخنان دیروز فاطمه طباطبایی در جوار مرقد بنیانگذار جمهوری اسلامی با دیگر سخنان اخیر او تفاوت‌های زیادی داشت. علاوه بر صراحت لهجه طباطبایی درباره نحوه تدریس درس وصیت‌نامه امام خمینی(ره) در دانشگاه‌ها، ذکر دو خاطره از رهبر فقید انقلاب اسلامی نیز از دیگر نکات برجسته سخنرانی دیروز عروس امام خمینی بود. همسر یادگار امام در نقل این دو خاطره با یادآوری مواضع اخلاقی امام خمینی(ره) در مواجهه با مسائل جاری کشور، از حساسیت ایشان در برابر ریاکاری و ظاهرسازی یاد کرد و گفت امام در برابر ریاکاری و ظاهرسازی موضع می‌گرفت.

 

 

درس وصیت امام خمینی متولی ندارد

 

فاطمه طباطبایی در سومین گردهمایی مدرسین درس وصیت‌نامه امام خمینی(ره) اظهار داشت: «دلیل آنکه امروز در اینجا گردهم آمده‌ایم، بررسی راه‌حل‌هایی برای ارائه بهتر وصیت‌نامه امام خمینی(ره) به دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی است که مرکز فرهنگی امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی درصدد سامان دادن آن برآمده است.» وی با بیان اینکه برخی دروس متولی دارد، گفت: «جز درس وصیت امام خمینی(ره)، برخی دیگر از درس‌ها متولی دارد و وصیت‌نامه امام(ره)، اندیشه و راه امام و چراغ راه آینده است و اگر کسی با آن آشنا نباشد، به خوبی نمی‌تواند آن را منتقل کند و وظیفه استادان است که آن را به دانشجویان انتقال دهند.» طباطبایی با گلایه از اینکه این عنوان به صورت درس در دانشگاه تدریس نشده، افزود: «همه اطلاع داریم که درس وصیت‌نامه حضرت امام(ره) به عنوان واحد اجباری در دانشگاه آزاد اسلامی مطرح شده، اما تدریس آن، آنگونه که باید و شاید، اجرایی نشد. اما امیدواریم با چنین گردهمایی‌هایی مشکلات موجود در این زمینه برطرف شود.»

 

 

وجوه اندیشه تاریخ‌ساز امام را بگوییم

 

مدیر گروه عرفان پژوهشکده امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی ادامه داد: «ما باید پس از چند جلسه همدلی و همراهی با دانشجو، در جلسات بعدی کلاس به متن درس وارد شویم تا امام را به دانشجو بشناسانیم و وجوه اندیشه تاریخ‌ساز او را بگوییم.» وی افزود: «درصدد هستیم ببینیم چه طرحی در دانشگاه آزاد اسلامی برای تدریس این درس ارائه دهیم که دانشجویان ما که چند صباحی دیگر مدیران این کشور خواهند شد، به راحتی آن را درک و در آینده از آن استفاده کنند.» طباطبایی با ذکر خاطره‌ای از بازدید دانشجویان از محل زندگی امام خمینی(ره) گفت: «روزی را برای بازدید دانشجویان با دانشگاهی در خمین هماهنگ کردیم، زیرا مرحوم صادق طباطبایی دوست داشت رحمانیت انقلاب و امام(ره) که مغفول مانده را به نسل آینده بشناساند. وی شرایط اقتصادی و سیاسی آن زمان انقلاب را برای دانشجویان توضیح داد و با فراهم شدن چنین شرایطی، دانشجویان آماده‌ خواندن وصیت‌نامه شدند و به آن اقبال نشان دادند.» طباطبایی با توجه به استفاده از حدیث ثقلین در مقدمه وصیت‌نامه امام(ره) گفت: «امام تاکیدی بر توجه به حدیث ثقلین دارد که وصیت‌نامه خود را با آن آغاز کرده است.»

 

 

نباید از قرآن و عترت غفلت کرد

 

وی با بیان اینکه باید جایگاه قرآن و عترت را به دانشجویان بیاموزیم، اظهار کرد: «وظیفه ما تشریح جایگاه قرآن و عترت به دانشجویان است که اگر قرآن در زندگی ما نباشد، خلأ بزرگی خواهیم داشت و قرآن فعل خداست. امام(ره) در وصیت‌نامه خود می‌خواهد بگوید که بدون قرآن، نمی‌توان از ائمه و عترت استفاده کرد.» رئیس شورای زنان فرهیخته دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه‌ با توجه به مخاطبان این وصیت‌نامه گفت: «بررسی مخاطبان این وصیت‌نامه از نظر امام خمینی(ره) موضوعی است که در تدریس وصیت‌نامه‌ حضرت امام(ره) باید مورد توجه قرار گیرد. ایشان در وصیت‌نامه این‌طور می‌فرمایند که «من اکنون به ملت‌های شریف ستمدیده و به ملت عزیز ایران توصیه می‌کنم...‏» در حقیقت تمامی مردم ایران مخاطبان امام (ره) هستند.»

 

 

تذکر امام به صداوسیما درباره عدم ترویج ریاکاری

 

عروس امام خمینی(ره) در قسمت دیگری از سخنانش با اشاره به خاطراتی از ایشان گفت: «تمام کارهای امام(ره) با التزام به شریعت بود. به یاد دارم اوایل انقلاب در ماه رمضان، زمانی که آقای محمد هاشمی رئیس سازمان صداوسیما بود، چند روزی برنامه‌های صداوسیما تغییر کرده بود و امام(ره) به احمدآقا گفت به هاشمی بگویید چرا برنامه‌ها تغییر کرده است؟ آقای هاشمی گفت ما دو کار مهم انجام داده‌ایم که احترام به ماه رمضان بود، یعنی قبل از افطار ما موسیقی را پخش نمی‌کردیم و پس از افطار آن را پخش می‌کردیم. امام(ره) فرمودند اگر موسیقی حرام است، در کل ماه رمضان حرام است، چه قبل و چه بعد از افطار نباید آن را پخش کنید و اگر حرام نیست، چرا آن را قطع می‌کنید؟ ایشان اضافه کرد این عوام‌بازی‌ها چیست که در آورده‌اید؟» وی افزود: «دوباره پس از مدتی احمدآقا به رئیس وقت صداوسیما زنگ زد که امام(ره) با شما کار دارند. امام(ره) به ایشان فرمود برنامه‌ها چه تغییری کرده که همه افراد با ریش جلوی مردم می‌آیند، در صورتی که دو روز پیش این اتفاق نیفتاده بود. امام(ره) خیلی جدی گفتند این ریاکاری بد است. شما ریاکاری را ترویج می‌دهید. اگر آن‌ها باور به گذاشتن ریش و محاسن دارند، بگذارند بماند اما ظاهرسازی و ریاکاری در صداوسیما بد است.»

 

 

امام شرع و اخلاق را فدای مسائل دیگر نکرد

 

طباطبایی همچنین با بیان خاطراتی از زمان جنگ و حضور امام(ره) در فرودگاه از نوفل‌لوشاتو و احترام به برادر بزرگترشان آیت‌الله پسندیده، به سیره عملی امام(ره) اشاره کرد و گفت: «آن نکته‌ای که هرگز امام(ره) آن را فدا نکرد، شرع و اخلاق بود که آن را فدای مسائل دیگر نکرد.» طباطبایی ادامه داد: «بنابراین محتوای وصیت‌نامه باید به درستی فهمیده شود و آن را برای دانشجویان تبیین کرد.»

 

 

درس یک‌واحدی را باید به دو واحدی تبدیل کنیم

 

رئیس شورای زنان فرهیخته دانشگاه آزاد اسلامی همچنین افزود: «ما از موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) خواستیم واسطه‌ای برای انتقال این وصیت به نسل آینده و دانشجویان باشد که البته با درست عملی شدن تدریس وصیت‌نامه در دانشگاه آزاد اسلامی، قطعا دانشجویان دانشگاه‌های دولتی هم از آن استقبال خواهند کرد.» وی در مورد نمره تحقیقاتی این درس گفت: «بخشنامه خواهد شد که نمره تحقیقاتی هم برای این درس لحاظ شود و در مرکز فرهنگی امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی درصدد هستیم که این درس یک‌واحدی تبدیل به دو واحد درسی شود.»

 

 

منبع: فرهیختگان‌آنلاین

کلید واژه ها: فاطمه طباطبایی موسیقی صدا و سیما امام خمینی


نظر شما :