مجلس دوم کارنامه نامطلوبی دارد

رسول منتجب‌نیا، نماینده مجلس دوم
۱۱ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۵:۵۹ کد : ۷۹۷۶ ۹ دوره مجلس به روایت نمایندگان
در دوره دوم بود که فردی در صحن مجلس گفت از جماران ۲۷۰ پوزه‌بند بفرستید و دهان نمایندگان را ببندید.
مجلس دوم کارنامه نامطلوبی دارد
 تاریخ ایرانی: مجلس اول از جهت حضور سلایق و گرایش‌های مختلف و همچنین حضور چهره‌های انقلابی مورد علاقه مردم، بهترین مجلس پس از انقلاب بود و به همین منظور می‌شود مجلس اول را تبلور نظر کلیت اقشار و عقاید مردم قلمداد کرد. این مجلس به رغم همه مشکلاتی که در سر راهش بود توانست به خوبی به وظیفه خود عمل کند و طرحی نو را در زمینه پارلمان و دموکراسی در جامعه ارائه کند؛ نکته جالب این است که تقریباً اکثر نمایندگان و همچنین رئیس اولین دوره مجلس شورای اسلامی هیچ‌گونه سابقه فعالیت پارلمانی نداشتند.


مجلس اول رو به پایان بود و همه در تلاش برای شکل دادن مجلس دوم بودند. در این ایام حزب جمهوری اسلامی حرف اول را می‌زد چرا که این حزب همزاد انقلاب بود و شخصیت‌های نزدیک به امام، شاکله اصلی حزب را تشکیل می‌دادند.

با توجه به موضع‌گیری جبهه ملی پیرامون برخی احکام، آن‌ها توسط امام طرد شدند چراکه ایشان تعصب خاصی بر مبانی حقوقی و قضایی اسلام داشتند. در چنین شرایطی این انتظار از نهضت آزادی وجود داشت که نسبت به این مسائل اعلام موضع کند و به اصطلاح مرزبندی کنند اما می‌شد دید آن‌ها بنا به دلایلی امکان مرزبندی ندارند هرچند که نهضت آزادی از جبهه ملی جدا شده بود اما گویی در آن مقطع نتوانست انتظارات جامعه انقلابی مسلمان را برآورده کند لذا برخورد منفی با نهضت آزادی صورت گرفت و در روند بررسی صلاحیت آن‌ها سختگیری شد و اکثر اعضای آن ردصلاحیت شدند.

در آن شرایط کشور در وضعیت مطلوبی نبود و بخش عمده بودجه کشور در جبهه‌ها مصرف می‌شد و کشور هم شاهد خسارات فراوانی بود. حتی ما به عنوان نمایندگان مجلس به دلیل شرایط گاهی جلساتمان را در زیرزمین مجلس برگزار می‌کردیم. در عین حال به دلیل عضویتم در کمیسیون دفاع شاهد بودم که انصافاً تمام توان دولت در راستای پیروزی در جنگ است و کم‌کاری صورت نمی‌گرفت. اگر کسی دولت مهندس موسوی را به کوتاهی در جنگ متهم کند دچار اشتباه بزرگی شده است چراکه اکثر وزارتخانه‌ها در اختیار دفاع مقدس بودند. بنابراین عملکرد دولت، با توجه به شرایط مطلوب بود و نباید شرایط آن دوره را با شرایط دوران صلح و میزان درآمد نفتی پس از جنگ مقایسه نمود.

یکی دیگر از موضوعات مطرح در آن دوره برخورد نمایندگان با حضرت امام بود و من با کمال شرمندگی می‌گویم که مجلس دوم بیشترین توهین‌ها و تهمت‌ها را به امام وارد کرد که اگر امروز آن اتفاقات می‌افتاد، توفان به راه می‌انداختند. زمانی که مسئولین قصد باز کردن گره نظامی در کشور را داشتند، چند نماینده در نامه‌ای مسئولین را متهم به زد و بند با آمریکا کردند و امام در پاسخ به آن‌ها گفتند لحن نامه شما از لحن اسرائیل هم بدتر بوده است. همچنین در همین دوره بود که فردی در صحن مجلس گفت از جماران ۲۷۰ پوزه‌بند بفرستید و دهان نمایندگان را ببندید. من معتقدم این برخوردها، در زمره صفحات تاریک تاریخ ماست که متاسفانه در کارنامه مجلس دوم ثبت شده است.

برگرفته از گفت‌وگو با هفته‌نامه «صدا»، شماره ۶۹- ۲۶ دی ۱۳۹۴

کلید واژه ها: منتجب‌ نیا مجلس دوم


نظر شما :