اصغرزاده: ما از دیوار سفارت بالا رفتیم اما بعدها کسانی از دیوار مملکت بالا رفتند

۱۴ آبان ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۴ کد : ۸۲۶۵ دیگر رسانه‌ها
اصغرزاده: ما از دیوار سفارت بالا رفتیم اما بعدها کسانی از دیوار مملکت بالا رفتند

فائزه عباسی: ۴۰ سال پیش در چنین روزهایی دانشجویان خط امامی مقابل سفارت امریکا در تهران صف کشیدند تا ضرب شستی به امپریالیسم نشان دهند. هرچند قرار نبود کار به اشغال سفارت بکشد اما جنجال آن روز و هیجان دانشجویان باعث شد تا ۱۳ آبان رقم بخورد و برای همیشه در تاریخ روابط ایران و آمریکا ثبت شود.

ابراهیم اصغرزاده یکی از همان دانشجویانی است که وارد سفارت امریکا شد و اتفاقا از حلقه‌های اصلی این اتفاق بود. او حالا بعد از چهل سال در گفت‌وگویی با خبرآنلاین از آن روزها می‌گوید؛ او می‌گوید فکرش را هم نمی‌کردیم یک روز عده‌ای انقلاب را به سود خود مصادره کنند.

اصغرزاده که امروز دیگر جوان سال ۱۳۵۸ نیست و غبار روزگار موهایش را سفید کرده است می‌گوید آن زمان تندروی کردیم و امروز شاهد همان تندروی‌ها در قبال خودمان هستیم. آنچه در ادامه می‌خوانید مشروح این گپ‌و‌گفت است:

***

آقای اصغرزاده! چهل سال پیش در چنین روزهایی فکرش را می‌کردید از دیوار سفارت بالا رفتن تبدیل به چنین جنجالی خواهد شد که چهار دهه بعد ادامه داشته باشد؟

از دیوار بالا رفتیم ولی فکر نمی‌کردیم بعدها کسانی بیایند با ضرب و زور از دیوار کل مملکت بالا بروند و همه چیز را مال خود کنند حتی انقلاب را که وجوه ضد استبدادی‌اش قابل کتمان نبود.

یک اتفاق جالب برایتان تعریف کنم. زمانی ما در یک خانه اجاره‌ای زندگی می‌کردیم. صاحب‌خانه ما که در طبقه بالا زندگی می‌کرد و دائم‌الخمر بود، یک روز گفت «که دیشب از بسیج محل آمدند و گفتند ما از بسیج محله‌ایم و من داشتم از وحشت سکته می‌کردم؛ فکر کردم که الان می‌آیند داخل خانه و اوضاع قمر در عقرب می‌شود. بعد این‌ها بالا آمدند و نشستند و گفتند که آقای فلانی ما می‌خواهیم از تو راجع به همسایه پایینی سؤال کنیم راجع به آقا و خانم فلانی، آیا این‌ها مومن هستند؟ نماز جمعه می‌روند؟ اصلا نماز می‌خوانند؟ صاحب‌خانه شوخ ما گفت وقتی دیدم راجع به شما دارند تحقیق می‌کنند خیالم راحت شد. گفتم ‌‌ای بابا کی از این‌ها مومن‌تر. خلاصه آقای اصغرزاده تعریفتان را کردم تا شما بروی مجلس هوای ما فقرا را هم داشته باشی!»

هیچ تصوری از سقوط دولت نداشتیم

همسایه را گفتید ولی بحث دیوار ماند، اصلا ما کاری به دیوار سفارت نداریم؛ شما در سال ۵۸ این روزها در چه حال و هوایی بودید؟

داشتیم چرتکه می‌انداختیم که لیبرال‌ها و میانه‌روها جاده‌صاف‌کن امپریالیسم هستند. جنبش دانشجویی از یک سنت غرب‌ستیز می‌آمد و من تحت تاثیرش بودم. عینکی که بر چشم داشتیم سیاه و سفید می‌دید. یک گوشه دنیا همه شر و پلشت و دشمن و یک طرف همه فرشته و مظلوم و معصوم. ذهنمان درگیر گفتمان جنگ سرد بود. انقلابی عمل کردن ملکه ذهن ما شده بود، در صورتی که دولت موقت بر اساس حکمی که امام به مهندس بازرگان داده بود وظیفه اصلی‌اش را انجام می‌داد. اصلا وظیفه‌اش این نبود که انقلاب در انقلاب کند. وظیفه‌اش این بود که شرایط را تثبیت و نرمال نماید. ولی ما دانشجویان انتظارات بیش از قد و اندازه دولت داشتیم.

هیچ تصوری از سقوط دولت نداشتیم. نمی‌دانستیم اگر کاری بکنیم که دولت ساقط شود جایش را چه نیروهایی خواهند گرفت. البته همین جا اعتراف کنم هیچگاه به ذهنمان خطور نکرده بود که باید دولت را ساقط کنیم. مشروعیت تصمیمات رهبر فقید انقلاب تا آن حد بالا بود که با کمترین اشاره ایشان دولت خودش کنار می‌رفت. ولی در هر حال در میان انگاره‌های رومانتیک و ذهنیت انقلابی دانشجویی دو ماه قبل از اشغال سفارت آمریکا تصور این بود که شیرازه مملکت دارد از هم می‌پاشد، انقلاب دارد از دست می‌رود و دشمن امپریالیستی دنبال کودتا و بازگشت به نظام سابق است.

آمریکا تصاویر ماهواره‌‌ای آماده شدن عراق برای حمله به ایران را به مهندس بازرگان داد

البته اطلاعات بعدی حکایت از آن داشت که در همان روزها آمریکا تصاویر ماهواره‌های جاسوسی خود از جابجایی تجهیزات نظامی و استحکامات جدید ارتش بعثی عراق در پشت مرزهای ایران را به منظور نمایش حسن‌نیت در اختیار دولت موقت ایران گذاشته است. البته نه افکار عمومی و نه شورای انقلاب و نه ما از چنین اقدام امریکا اطلاع نداشتیم. شاید اگر هم مطلع می‌شدیم با نگاه آن روز می‌گفتیم دارند کلک می‌زنند.

حقیقت آن است در جلساتی که میان مقامات آمریکایی با مهندس بازرگان، دکتر یزدی و امیرانتظام برقرار شده بود مهندس بازرگان از آمریکایی‌ها تقاضا کرده بود اطلاعات هوایی از رصد تغییر و تحولات همسایگان ایران که می‌تواند امنیت کشور ما را به خطر بیاندازد در اختیار دولت ایران بگذارد. آمریکایی‌ها هم عکس‌های ماهواره‌‌ای خودشان را که نشان می‌داد، صدام و ارتش عراق شبانه‌روز در حال تقویت استحکامات نظامی در پشت کنار مرزهای ایران هستند و تجهیزات سنگین خود را به آنجا می‌آورند و مستقر می‌کنند؛ به دولت موقت دادند. بنابراین آمریکا داشت این اطلاعات را می‌داد و اطلاعاتش هم صحیح بود یعنی بعدها به این نتیجه رسیدیم که آمریکا آن زمان درست می‌گفت و عراق در حال آماده شدن برای جنگ با ایران بوده است.

آمریکا دوست داشت به دولت موقت نزدیک شود

البته بنظر می‌رسد اشغال سفارت آمریکا و نمایش مجدد همبستگی ملی و ظهور امواج ملیونی توده‌ها در حمایت از انقلاب و اقدام دانشجویان خط امام، نقشه عراق برای حمله به ایران را برای یک سال به تاخیر انداخت. آمریکا دوست داشت که به دولت موقت نزدیک بشود اما در داخل آمریکا نیروهایی با برنامه‌های تحریک‌آمیز مانند مصوبات کنگره آمریکا آب را گل‌آلود می‌کردند. تصوری که در افکار عمومی ایران داشت شکل می‌گرفت این بود بدلیل اینکه امریکا و اسرائیل هم‌پیمان قدیمی‌شان را از دست داده‌‌اند آمریکا قصد ندارد انقلاب ایران را به رسمیت بشناسد بنابراین به هر واکنشی از جانب امریکا با سوءظن نگریسته می‌شد.

شاید هیچگاه سفارت آمریکا اشغال نمی‌شد اگر…

فراموش نکنید که ۹ ماه از بیست و دو بهمن ۱۳۵۷ تا اشغال سفارت آمریکا طول کشید و در هفته‌های اول پس از انقلاب نخست‌وزیر آقای بازرگان رسما اعلام کرد ایران مایل به ادامه دوستی با امریکاست و دیدیم هیچ واکنش منفی به این حرف نشان داده نشد بلکه بر حفاظت و حراست از سفارت امریکا افزوده شد تا خطری متوجه رفت‌و‌آمد و فعالیت دیپلماتیک امریکایی‌ها نگردد. حتی وقتی نیروهای چپ در همان روزهای نخست انقلاب به سفارت آمریکا حمله کردند امام خمینی دستور دادند سفارت آزاد شود و چپی‌ها از آن محل رانده شوند.

بنابراین تا آبان ۵۸ اساسا در ذهن و ضمیر انقلاب برنامه‌‌ای برای تقابل با آمریکا نبود. اگر بود ما دانشجویان اطلاعی از آن نداشتیم. اصلی‌ترین انگیزه برای شروع یک انقلاب ضد امریکایی را باید در همان اشتباه دولت امریکا در پذیرش شاه دانست. اگر شاه در همان ساعات اولیه‌‌ای که اتفاقا مورد اعتراض دولت موقت هم واقع شد از آمریکا اخراج می‌شد یا اصلا مجوز ورود نمی‌یافت شاید هیچگاه سفارت اشغال نمی‌شد.

ماموریت ویژه شهید بهشتی و ابراهیم یزدی درباره مستشاران آمریکایی

اگر قرار بود آمریکاستیزی مرحله‌ای از پیش طراحی شده برای بعد از انقلاب باشد هر زمان و به تنهایی با اندک اشاره امام می‌توانست عملیاتی شود. فراموش نکنید در روزهای انقلاب تعدادی از مستشاران آمریکایی در زیرزمین ساختمان ستاد مشترک گیر افتاده بودند و هر آن احتمال وقوع فاجعه‌ای می‌رفت مرحوم شهید بهشتی و مرحوم دکتر ابراهیم یزدی ماموریت پیدا کردند که بروند نظامی‌های آمریکایی را از زیرزمین ستاد مشترک در بیاورند و به سفارتخانه امریکا تحویل بدهند.

وقتی از دیوار سفارت بالا رفتیم همه هورا کشیدند و تشویق کردند

آن زمان همه دانشجویان همین اعتقادات را داشتند؟

وقتی دانشجویان از دیوار سفارت بالا رفتند تمام گروه‌های انقلابی، روشنفکران، ملی‌گراها، چپ‌ها، مجاهدین خلق و حتی نهضت آزادی هورا کشیدند و تشویق کردند. نهضت آزادی که دولتش سقوط کرده بود اطلاعیه داد، از ما حمایت کرد و حتی توصیه کرد مبادا گول بخوریم زودتر از زمان لازم برای قطع کامل ارتباط با امریکا اشغال سفارت را به پایان برسانیم.

فکر نمی‌کنید همان چیزهایی که آن زمان شما با تندی با آن برخورد کردید الان همین جریان «گاندوساز» دارند به شما نسبت می‌دهند و می‌گویند که شما موافق سازش هستید، شما خیانتکار هستید و…؟

تلک الأیام نداولها بین الناس، اینکه یک جریانی خودش را انقلابی‌تر بداند و بر اساس انقلابی غیرانقلابی با بقیه مردم مرزبندی کند شیوه تمام اقداماتی است که با روش انقلابی صورت می‌گیرد. همان مکانیزم خودی، غیرخودی کردن است که در تمام انقلاب‌ها شکل گرفته و همیشه تکرار شده است. گرچه باید این هیجانات پس از زمانی به ثبات و آرامش برسد و عقلانیت ابزاری بر امور حاکم گردد. الان که به انقلاب کبیر فرانسه نگاه می‌کنیم با آن همه خشونت و خودی و غیرخودی کردن و گردن زدن به حکم گیوتین، دستاوردهایش برای بشریت و دموکراسی‌خواهی غیرقابل کتمان است. الان وقتی جامعه فرانسه به انقلابش می‌نگرد، می‌گوید آن انقلاب باعث شده است که دموکراسی در فرانسه و دنیا نهادینه بشود. انقلاب ایران هم انرژی زیادی را آزاد کرد، ارزش‌های انسانی والایی داشت، شعار اصلی‌اش ضد استبداد بود؛ اینکه عده‌ای خصلتا زورگو و مستبد بیایند و خودشان را انقلابی بدانند و انقلاب را مصادره به مطلوب بکنند البته سرقت انقلاب است و جایی ندارد.

در آن زمان ما تندروی کردیم، حذف نیروهای میانه‌رو و لیبرال‌مسلک به صلاح نبود

آقای اصغرزاده بعضی شما را متهم می‌کنند که آن موقع تند رفتید. قبول دارید؟

بله؛ در آن زمان ما تندروی کردیم، حذف نیروهای میانه‌رو و لیبرال‌مسلک به صلاح نبود. جریانات میانه‌رو می‌توانند جامعه انقلابی را به ترمیدور و تعادل برسانند. فقط اشکال میانه‌روها این است که ناپیگیرند و گاهی اعتدال و میانه‌روی را با خنثی بودن و انفعال قاطی می‌کنند.

منبع: خبرآنلاین

کلید واژه ها: اصغرزاده سفارت آمریکا


نظر شما :