احمد توکلی: خلخالی قواعد متعارف حقوقی برای صدور حکم را رعایت نمی‌کرد

۲۶ اسفند ۱۳۹۸ | ۲۰:۲۸ کد : ۸۳۸۲ دیگر رسانه‌ها
احمد توکلی: خلخالی قواعد متعارف حقوقی برای صدور حکم را رعایت نمی‌کرد

احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده سابق مجلس در گفت‌و‌گو با عبدی‌مدیا در پاسخ به پرسشی درباره صدور احکام اعدام توسط صادق خلخالی گفت: آقای خلخالی یک قاضی قطاع بود یعنی خیلی زود به نتیجه می‌رسید برای همین هم خیلی از اوقات قواعد متعارف را برای رسیدن به حکم نهایی رعایت نمی‌کردند. درباره عملکرد ایشان در صدور احکام خود من خاطره‌‌ای دارم؛ اوایل انقلاب برادر من افسر شهربانی رشت بود. او به من زنگ زد و گفت یکی از افسران شهربانی رشت که در جریان سرکوب انقلابیون حضور داشت اما کسی را نکشته بود، بازداشت شده است.

در جریان انتقال این افسر به لاهیجان آقای خلخالی تصمیم گرفته ایشان را اعدام کند. برادرم به گفت ایشان مستحق اعدام نیست چون برادرم هم به دلیل آنکه در یک تصادف، مصدوم و یک پایش کمی کوتاه شده بود به این بهانه در سرکوب انقلابیون در سال ۵۷ نقشی نداشت به همین دلیل انقلابیون با او کاری نداشته و به برادرم احترام می‌گذشتند.

توکلی در ادامه خاطر نشان کرد: برادرم به من گفت با توجه به اینکه می‌دانست آقای خلخالی اصرار به اعدام آن افسر شهربانی داشت و ممکن بود همان شب افسر را اعدام کند از من خواست کاری انجام دهم؛ من با آقای ری‌شهری که آن زمان دادستان انقلاب در ارتش بود تماس گرفتم و وضعیت را توضیح دادم. به آقای ری‌شهری گفتم اگر همین امشب آن افسر را از دسترس همراهان آقای خلخالی دور نکند این فرد را اعدام می‌کند؛ به دنبال خواسته من آقای ری‌شهری، این افسر از دسترس آن‌ها خارج کرد. آن افسر به تحمل دو سال زندان محکوم و پس از عفو اکنون در گرگان زندگی شرافتمندانه خودش را انجام می‌دهد.

این نماینده سابق مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: همان‌طور که می‌دانید امام (ره) به دنبال تکرار مشی آقای خلخالی در قضاوت، ایشان را عزل نمود.

توکلی در پاسخ به این پرسش که آیا آقای خلخالی در اعدام افراد درباری در پشت‌بام مدرسه رفاه درست عمل کرد یا خیر، گفت: انقلاب که می‌شود کار از دست همه خارج می‌شود. تنها گروه‌های متشکل می‌توانند کاری انجام دهند؛ در ابتدای انقلاب آقایان بهشتی و مطهری توانسته بودند با تشکیل یک گروه متشکل تا حدودی اطراف امام تشکیل دهند. این افراد اهل انتقام‌گیری نبودند. البته قبول دارم که برخی از سران رژیم پهلوی به سرعت محاکمه شدند این کار هم اجتناب‌ناپذیر بود؛ اشکالی هم نداشت؛ البته ممکن است در آن بررسی‌ها قواعد حقوقی رعایت نشده است. اما با مطالعه اسناد سفارت آمریکا به خوبی می‌توانیم کارهای آن‌ها را ببینیم.


منبع: دیده‌بان ایران


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: احمد توکلی خلخالی


نظر شما :