نامه امام موسی صدر درباره دکتر شریعتی

۱۲ آبان ۱۳۹۵ | ۱۵:۲۱ کد : ۵۶۳۲ دیگر رسانه‌ها
نامه امام موسی صدر درباره دکتر شریعتی
امام موسی صدر در نامه‌ای که خطاب به برادرش مرحوم آیت‌الله سید رضا صدر نوشته شده درباره حاشیه‌های مربوط به دکتر شریعتی توضیح می‌دهد.

 

به گزارش روابط عمومی موسسه امام موسی صدر، متن این نامه و تصویر دستخط امام صدر را در ادامه می‌بینید.

 

متن نامه امام صدر خطاب به برادرش:

 

«سرور معظم و برادر بزرگوار دست مبارک را می‌بوسم و ملتمس دعا هستم. متأسفم که برای ویزای دوستان عزیز سفارش شده درباره حج به ‌جز آقای حاج فخر و خانمش نتوانستم قدمی بردارم. در مقابل و به عنایت الهی سفر جالب و بی‌نهایت خوبی بود و تماس‌های زیاد حاصل شد. رقیه کریمه زیارت شد. متأسفانه مطالب از دور طور دیگری جلوه و تفسیر شده است. و امیدوارم شناسایی و اطمینان سابق و حسن‌ظن و خدمات کم‌نظیر سابق که به لطف خدا انجام گرفته روشنگر باشد.

 

درباره دکتر شریعتی، متأسفانه مطالب یاد شده و پیام رسیده و حتی تفسیرها دور از حقیقت بوده است. هیچ جبهه‌گیری و دفاعی و تبنی وجود ندارد. فقط و فقط جوانان مسلمان زیادی که من آن‌ها را می‌شناسم و خود را مسئول آن‌ها می‌دانم و برای راهنمایی آن‌ها تلاش‌ها کرده‌ام به علت وضع سیاسی و جبهه‌گیری در مقابل چپ به‌خصوص به مطالب ایشان نیازمند بودند (در عین حال نقص داشتن را معترف بودند) منتظر بودند در مرحله آینده دکترین مثبت برای آن‌ها در اروپا تهیه کند و چون فوت شد سخت محزون و پریشان شدند و چون هیچ‌ کس حتی آیت‌الله خمینی کوچکترین صحبتی با آن‌ها نکرد نزدیک بود به کلی رشته و روابط آن‌ها با روحانیت قطع شود.

 

من با این احترام – و فداکاری فراوان - مانع انقطاعشان از روحانیت و انحرافشان شدم و در خطاب گفته و می‌گویم که افکار ما با او فرق دارد و به همین دلیل موفقیت حاصل و امیدوارم همه نواقص و سوءتفاهم‌ها جبران شود.

 

موضع دیگر هم به ‌راستی من در حال دفاع بوده و هستم. نمی‌دانم چرا از... مرتب کارشکنی و تحریک ادامه دارد تا آنکه وضع خطرناک بود و حملهٔ من فقط صورت دفاع داشته است.

 

امیدوارم مفصل‌تر عریضه‌ای تقدیم دارم. فعلا از فرصت بازگشت آقای صادقی استفاده کرده عریضه‌نگار شدم. دست بی‌بی و شما را می‌بوسم. ملتمس دعا هستم. چند کتاب خودم فرستادم کتاب‌ها رسید؟ آیا را چه کنم. کتاب جهاد را می‌فرستادم.

قربان شما

موسی صدر»

کلید واژه ها: امام موسی صدر شریعتی


نظر شما :