تجدید چاپ کتاب «امیرکبیر» هاشمی پس از نیم قرن

۲۹ مرداد ۱۳۹۳ | ۱۸:۱۹ کد : ۴۶۲۱ از دیگر رسانه‌ها
تجدید چاپ کتاب «امیرکبیر» هاشمی پس از نیم قرن
کتاب «امیرکبیر» اثر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بعد از حدود نیم قرن توسط اولین ناشر آن در آستانه تجدید چاپ است.

 

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی آیتالله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مقدمه چاپ جدید این کتاب آورده است:

 

حدود نیم قرن پیش انتشارات فراهانی شجاعانه اقدام به چاپ و انتشار «امیرکبیر یا قهرمان مبارزه با استعمار» کرد. شجاعت از این جهت که آن زمان ساواک سخت با اینجانب عداوت داشت و آثارم را ممنوع‌الانتشار کرده بود و خودم نیز زندگی نیمه مخفی در تهران داشتم که از آن فرصت برای تحقیق درباره زندگی و مدیریت میرزا تقی‌خان امیرکبیر استفاده کردم و نکات مهمی از عملکرد ایشان در جهت عشق به مردم و کشور و توسعه و سازندگی و بخصوص تأسیس دارالفنون و درک خطر استعمار و تنفر از استعمارزدگی و نیز فسادهای ناشی از استبداد قاجار و درباریان مطیع اجانب و نکات مهم دیگر افکار، رفتار و استاد و مربی دانشمند و ادیب ایشان، قائم مقام فراهانی دریافت نمودم.

 

در ذهنم آمد که جوانان و مخصوصاً طلبه‌ای حوزه‌های علمیه را که نیاز جدّی آشنا شدن به تاریخ ایران و استعمار و کشورهای گرفتار تجاوزهای استعمارگران داشتند را تأمین کنم و از این قطعه تاریخ مطلع نمایم.

 

قبلاً هم در این جهت کتاب مهم «القضیه الفلسطینیه» تألیف مرحوم اکرم زعیتر را با عنوان «سرگذشت فلسطین یا کارنامه سیاه استعمار» ترجمه و منتشر کرده بودم. آن هم در شرایطی که با جمعی از طلاب مظلوم که برخلاف قانون جاری به سربازی اجباری جلب شده و مشغول دوران آموزشی در پادگان باغشاه بودم و با استفاده از مرخصی به زادگاهم، روستای بهرمان رفتم و پس از تکمیل ترجمه کتاب، آن را برای انتشار دادم. بعد از پخش آن کتاب در جامعه بازداشت و به شدت شکنجه شده بودم و می‌دانستم آب انداختن به لانه منافع استبداد و استعمار چه خطرهایی در کمین دارد! آن اقدام هم اطلاع ملت ایران را از فاجعه‌های دست‌اندازی به کشورهای عقب نگه داشته شده، در پی خواهد داشت.

 

توجه به نکات فوق، نشان می‌دهد که شجاعت و خطرپذیری جناب شمس فراهانی سزاوار ستایش است. جالب اینکه پس از انتشار کتاب و استقبالی که در محافل ملی و اسلامی از این کتاب شد و حساس شدن ساواک بخاطر وضع مولف و زاویه‌های فراوانی که شامل رژیم پهلوی هم بود، تقاضای کتاب بسیار بالا رفت و با اینکه انتشارات فراهانی حق چاپ و انتشار و حتی ساخت فیلم و سایر اقدامات مربوط به کتاب را در انحصار داشت و من در شرایطی نبودم که بتوانم نیاز جامعه به این کتاب را پاسخ دهم، در مقابل افراد و بنگاه‌های دیگر بدون اجازه ناشر اقدام به چاپ و نشر کتاب می‌کردند و ده‌ها بار تجدید چاپ شد و من و آقای فراهانی اعتراضی نکردیم، چون هدف نشر حقایق تاریخی کشور و جنایات استعمار بود و می‌خواستیم مردم بدانند که استعمار و استبداد مثل دو لبه قیچی مصالح و حقوق ملت‌ها را به نفع خودشان می‌برند.

 

البته بعداً معلوم شد رژیم پهلوی که آن روز‌ها هنوز افشای کجروهای قاجار را به نفع خود می‌دانست، ترجیح داده که مزاحم این اقدام گرچه تلخ نشود و تفاوت رفتار رژیم در این مورد و مورد کتاب سرگذشت فلسطین همین جاست. چون استعمار و صهیونیسم و همپالکی‌های اسرائیل به هیچ وجه آماده تحمل کاری که فجایع آن‌ها را آنگونه افشا نمایند، نبودند.

 

مطالعه سوالات و خشونت‌های بازجویان در پرونده بازداشتم در تاریخ ۴۳.۳.۲۰ که در اسناد ساواک موجود است، خشم و حساسیت همپالکی‌های اسرائیل را بخوبی نشان می‌دهد. به هر حال اکنون که بار دیگر آقای فراهانی تصمیم به انتشار این اثر به صورت بهتر و با کیفیت مناسب‌تری گرفته‌اند، تشکر می‌کنم و برای توفیقات بیشتر ایشان دعا می‌نمایم.

 

 اکبر هاشمی رفسنجانی

 رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

کلید واژه ها: امیرکبیر هاشمی رفسنجانی


نظر شما :