تکذیب ادعای بی‌بی‌سی درباره پیام امام به کارتر

۲۰ آبان ۱۳۹۴ | ۰۱:۱۰ کد : ۵۲۴۳ دیگر رسانه‌ها

قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی(س) در خصوص ادعای واهی مطرح شده در بی‌بی‌سی فارسی گفت: نوشته‌ای با این اوصاف از سوی یک شبکه بیگانه، با استناد به وزارت خارجه آمریکا که سابقه‌ای طولانی و سرشار از خصومت با امام، ایران و انقلاب اسلامی دارد، فاقد کمترین اعتبار است.


در پی طرح ادعای واهی پیام محرمانه حضرت امام(س) به کارتر، خبرنگار جماران صحت و سقم این ادعا را از قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی(س) جویا شد که دکتر حمید انصاری با اشاره به روش روشن رهبر کبیر انقلاب اسلامی در مبارزه با استکبار جهانی در دو بخش به این ادعاها پاسخ داد.

قسمت اول پاسخ قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی(س) به شرح زیر است:


نظر موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی درباره مطالبی که اخیراً در شبکه بی‌بی‌سی تحت عنوان «نامه محرمانه آیت‌الله خمینی به کارتر» منتشر کرده، چیست؟ پاسخ زیر در دو قسمت مجزا تنظیم شده است. بخش اول بیان موضع رسمی موسسه است و بخش دوم: توضیحات بنده شامل تحلیل محتوای این گزارش و انگیزه‌های انتشار آن در شرایط کنونی کشور، توضیح موارد تحریف و موارد کذب آن و پاسخ به هر یک از این موارد.


قسمت اول؛
نوشته گزارش‌گونه‌ای که در تارنمای غیرقابل اعتماد بی‌بی‌سی با عنوان «پیام محرمانه آیت‌الله خمینی به کارتر» به بهانه انتشار سندی از وزارت خارجه آمریکا منتشر شده است، دربردارنده توهین به امام خمینی، تحریف آشکار سخنی بسیار مهم از امام (که بیانگر روش همیشه ثابت حضرت امام در طول دوران مبارزه و انقلاب اسلامی در برابر آمریکا است) و همچنین حاوی چندین ادعای خلاف واقع و کذب پیرامون پیام حضرت امام به دولتمردان آمریکا و خلاف‌گویی در رابطه با برخی وقایع روزهای نخست پیروزی انقلاب و نسبت دروغ به شهید آیت‌الله دکتر بهشتی می‌باشد. (توضیح این موارد و مستندات آن، و بیان واقعیت امر در مقابل ادعاهای کذب این نوشته را در بخش دوم بخوانید).


در این نوشته برای جذب مخاطب، انتشار مطالب امام را «جدید و کامل که پس از سی و چند سال منتشر می‌شود» معرفی کرده است. این سخن نیز خلاف واقع است. سخنان امام که موضوع گزارش بی‌بی‌سی است، حداقل از دو دهه قبل به‌ صورت کامل منتشر شده و در صحیفه امام هم سال‌ها قبل آمده است. (صحیفه امام، جلد ۵، ص۵۳۷).


در ادعای بی‌بی‌سی، سخنان امام «پیام امام به کارتر» معرفی شده؛ که اصلاً واقعیت ندارد. امام هیچ‌گاه به کارتر پیام نفرستاده است. بلکه سخنان قاطع و متین همراه با هشدارهای جدی امام، پاسخ به درخواست‌های دولت کارتر بوده است. ضمن اینکه مطالبی که امام خمینی در این گفتار فرموده است، برخلاف ادعا و القایی که در گزارش بی‌بی‌سی شده، جنبه محرمانه ندارد. عین و یا مضمون مطالب امام در این گفتار در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های همان روز و روزهای قبل و بعد از تاریخ این سخنان، بیان شده است.


در گزارش این شبکه انگلیسی وانمود شده است که سخنان تند امام خمینی برعلیه آمریکا مربوط به سال ۵۸ و بعد از تسخیر لانه جاسوسی بوده ولی قبل از آن - در آستانه پیروزی انقلاب - وی در پی تماس با آمریکا بوده و سیاستی دیگر و دوگانه داشته است. این دروغی آشکار است که خاطرات خود مقامات آمریکایی در ده‌ها کتاب خلاف بودن آن را به‌ وضوح اثبات می‌کند. همین منابع توضیح می‌دهند که چگونه دولت آمریکا در برقراری دیدار و گفت‌وگوی مقامات رسمی و دولتی این کشور با امام برای همیشه ناکام مانده است. هیچ یک از اهداف آمریکا از پیگیری تماس و انتقال درخواست‌هایش عملی نشد؛ که مهم‌ترینش تأخیر انداختن در بازگشت امام بود تا آمریکا بتواند زمینه و تدارکات کافی برای انجام کودتای سرکوب انقلاب با هدایت ژنرال هایزر در تهران را فراهم سازد. سخنان امام ناظر بر افشای اهداف آمریکا و رد درخواست‌های دولت آمریکا و تأکید بر تداوم انقلاب تا سرنگونی سلطنت و همچنین هشدار جدی به دولت آمریکا در مورد کودتا می‌باشد.


بی‌بی‌سی در نوشته خویش این بخش مهم از سخنان امام را به‌ طور کامل حذف کرده است. چنانکه هیچ اشاره‌ای به سخنان هشداردهنده امام در دیدار با فرستادگان رئیس‌جمهور فرانسه نکرده است. سخنان امام در این دیدار پاسخی بود قاطع و مستدل به تقاضاهای دولت آمریکا که رسماً از سوی نماینده رئیس‌جمهور فرانسه نزد امام بازگو شده بود (صحیفه امام، جلد ۵، ص۳۷۵). نسبت دادن مواضع دوگانه و اتخاذ سیاست سازش با آمریکا در سال ۵۷ مضحک‌تر از دیگر ادعاهای خلاف واقع در این نوشته بی‌بی‌سی است. در حالیکه طنین کلام امام برعلیه دخالت‌های دولت آمریکا در سخنرانی ۴ آبان ۴۲ و یکایک سخنان امام در تمام دوران مبارزه و بخصوص در نوفل‌لوشاتو هنوز در گوش مردم ایران باقی است.


نوشته‌ای با این اوصاف از سوی یک شبکه بیگانه، با استناد به وزارت خارجه آمریکا که سابقه‌ای طولانی و سرشار از خصومت با امام، ایران و انقلاب اسلامی دارد، فاقد کمترین اعتبار است. سیاست موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام، پاسخ دادن موردی در برابر اینگونه مطالب فاقد ارزش علمی و تهیه شده به‌ وسیله دشمنان ایران و انقلاب که در فضایی خصمانه از سوی ده‌ها رسانه بیگانه به‌صورت شبانه‌روزی برعلیه گذشته پرافتخار انقلاب اسلامی و کار بزرگ ملت ایران در بیرون راندن بیگانگان و عوامل وابسته به آنان از ایران، پخش می‌شود، نیست. اکنون نیز اگر به این موضوع می‌پردازیم به علت بازنشر – بسیار محدود – این نوشته در چند روزنامه و رسانه‌های مجازی داخلی می‌باشد. در نتیجه، چون ممکن است از سکوت موسسه، تلقی تأیید ادعاهای کذب مندرج در این نوشته شود، پاسخ به آن را لازم دیدم. همچنین لازم است از احساس مسئولیت رسانه‌هایی که نسبت به مطالب خلاف واقع این نوشته روشنگری کرده‌اند، تقدیر نمایم.


توجه علاقمندان به دریافت اطلاعات تفصیلی درباره مطالب این نوشته و پاسخ‌های مستند به یکایک ادعاهای خلاف واقع آن را به بخش دوم جلب می‌کنم که تحلیل شخص اینجانب است.
حمید انصاری ۱۹ آبان ۱۳۹۴


گفتنی است بخش دوم این پاسخ در روزهای آتی منتشر خواهد شد.

کلید واژه ها: امام خمینی ایران و آمریکا نوفل لوشاتو کارتر حمید انصاری


نظر شما :