آمریکا بخشی از اسناد محرمانه ترور کندی را منتشر کرد

۲۶ آذر ۱۴۰۰ | ۱۵:۳۸ کد : ۸۷۲۸ دیگر رسانه‌ها
آمریکا بخشی از اسناد محرمانه ترور کندی را منتشر کرد

دولت آمریکا بخش دیگری از اسناد محرمانه در رابطه با ترور جان اف. کندی، رئیس‌جمهور پیشین این کشور را منتشر کرد. برخی از اسناد همچنان محرمانه‌اند. همزمان جو بایدن دختر کندی را به عنوان سفیر آمریکا در استرالیا معرفی کرد.

روز چهارشنبه، ۱۶ دسامبر (۲۵ آذر) دولت ایالات متحده نزدیک به ۱۵۰۰ سند مهروموم‌شده سرویس اطلاعات خارجی آمریکا (سیا) و پلیس فدرال این کشور (اف‌بی‌آی) در رابطه با ترور رئیس‌جمهور پیشین این کشور را منتشر کرد.

اسنادی که اکنون در وبسایت آرشیو ملی آمریکا قابل دسترسی هستند بیش از هر چیز میزان تلاش بازرسان آمریکایی برای یافتن آمران و همدستان قاتل جان اف. کندی را نشان می‌دهند.

کندی در ۲۲ نوامبر ۱۹۶۳ در یک ماشین سر باز در دالاس به ضرب گلوله کشته شد. پلیس، شخصی به نام لی هاروی اسوالد را به عنوان قاتل معرفی کرد. اسوالد نیز دو روز بعد به دست جک رابی، صاحب یک باشگاه شبانه به قتل رسید.

نتایج تحقیقات رسمی پس از مرگ سی‌وپنجمین رئیس‌جمهوری ایالات متحده چنین بود: قاتل رئیس‌جمهور دموکرات، به تنهایی عمل کرده و دستیار و آمری نداشته است. این موضع رسمی تا امروز توسط نظریه‌پردازان تئوری توطئه و افراد دیگری مورد سؤال است. در این تئوری‌ها کوبا جایگاه ویژه‌ای دارد، زیرا گفته شد که اسوالد طرفدار نظام سوسیالیستی کوبا بوده و کندی قصد برچیدن این نظام را داشته است. برخی هم انگشت اتهام را به سوی اتحاد جماهیر شوروی، سرمایه‌داران تسلیحاتی آمریکا و مخالفان سیاسی داخلی نشانه رفتند.

درباره قتل کندی هزاران مقاله، کتاب، فیلم و برنامه‌های تلویزیونی منتشر شده که معروف‌ترین آن‌ها در سطح بین‌المللی فیلم سینمایی جی‌اف‌کی، ساخته اولیور استون کارگردان آمریکایی است.

محتوای اسناد منتشره

اسنادی که روز چهارشنبه منتشر شده‌اند، از جمله حاوی تلاش‌های سرویس‌های اطلاعات آمریکا برای یافتن مدارکی دال بر ارتباط احتمالی اسوالد با سرویس‌های مخفی اتحاد جماهیر شوروی، گروه‌های کمونیستی در آفریقا و مافیای ایتالیا هستند.

این اسناد همچنین نشان می‌دهند که ایالات متحده چه فعالیت‌هایی برای جاسوسی از دولت سوسیالیستی فیدل کاسترو در کوبا انجام داده است. مورخان و دیگر افرادی که به اتفاقات پشت‌پرده مربوط به قتل کندی علاقه دارند، مشتاقانه منتظر انتشار این اسناد بودند.

شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از چند محقق گزارش داد که میزان اطلاعات تازه این اسناد کم است و گاهی اوقات به نظر می‌رسد، کپی اسنادی باشند که قبلاً منتشر شده‌اند. بسیاری از آن‌ها هم حاوی کلمه‌ها و سطرهای سیاه‌شده هستند.

گفته می‌شود که در این رابطه هنوز هزاران سند محرمانه وجود دارد که دولت از انتشار آن‌ها خودداری می‌کند، با این توجیه که آن‌ها می‌توانند منافع ملی آمریکا یا نهادهای امنیتی این کشور را به خطر بیاندازند.

در زمان ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ بیش از ۵۳ هزار سند مربوط به قتل کندی منتشر شد. بر اساس آمار آرشیو ملی، این معادل ۸۸ درصد کل اسنادی است که در این رابطه وجود دارد.

فیلیپ شنون، کندی‌شناس آمریکایی روز چهارشنبه در پورتال خبری پولیتیکو نوشت، برخی از اسناد احتمالاً هرگز منتشر نخواهند شد، و این بیش از پیش به تئوری توطئه دامن می‌زند.

انتصاب دختر کندی به عنوان سفیر آمریکا

تقریباً همزمان با انتشار اسناد نام‌برده، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که قصد دارد کارولین کندی، دختر جان اف. کندی را به عنوان سفیر آمریکا در استرالیا معرفی کند.

کارولین کندی ۶۴ ساله در دوران باراک اوباما از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ سفیر ایالات متحده در ژاپن بود. شخص پیشنهادی رئیس‌جمهور برای سرپرستی سفارتخانه‌های این کشور باید توسط مجلس سنا هم تائید شوند. رای‌گیری در این باره ممکن است چند هفته یا حتی ماه‌ها طول بکشد.

منبع: دویچه‌وله

 

در این باره بخوانید: ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

 

انتشار اسناد محرمانه ترور کندی به تعویق افتاد

۰۲ آبان ۱۴۰۰

 

راز ترور کندی در «مرد ایرلندی»

۲۸ آذر ۱۳۹۸

 

گزارش یک قتل؛ صورتجلسه ترور جان اف. کندی

۰۹ آذر ۱۳۹۸

 

بخشی از اسناد ترور کندی منتشر شد

۰۵ آبان ۱۳۹۶

 

ترامپ اسرار قتل کندی را منتشر می‌کند

۰۱ آبان ۱۳۹۶‌‌‌‌‌‌‌

 

چه می‌شد اگر کندی ترور نمی‌شد؟

۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۵

 

گزارش تصویری لحظه به لحظه از ترور کندی

۰۲ آذر ۱۳۹۳

 

صفحه ویژه :۵۰ سال پس از ترور جان اف کندی

۰۷ آذر ۱۳۹۲

 

ترور کندی و حملۀ ۱۱ سپتامبر؛ شباهت و شبهات

۲۰ شهریور ۱۳۹۲

 

کاگ‌ب در قتل کندی دست داشت؟

۲۹ آذر ۱۳۹۱

 

کشف یک نوار صوتی درباره ترور کندی

۲۸ آبان ۱۳۹۰

 

آرشیو کتابخانه کندی بازگشایی شد

۲۴ دی ۱۳۸۹

 

تابوت قاتل کندی به حراج گذاشته می‌شود

۱۸ آذر ۱۳۸۹

کلید واژه ها: کندی ترور کندی


نظر شما :