روایت هاشمی رفسنجانی از پایان جنگ: درو شدن انسان‌ها نگرانم کرد

۲۴ تیر ۱۳۹۲ | ۱۹:۰۶ کد : ۳۳۷۶ از دیگر رسانه‌ها
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با روایت خاطره‌ای از درس مرحوم آیت‌الله بروجردی که فرمودند: «مراقب لحظه‌های زندگی خود باشید»، گفت: پایان دادن به ۸ سال جنگ تحمیلی در سال ۶۷ و تصمیم به حضور در انتخابات سال ۹۲ دو لحظه تاریخی زندگی من بود.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش از ظهر یکشنبه، در دیدار مدیر مسوول و اعضای شورای سیاستگذاری و سردبیران بخش‌های مختلف روزنامه ابتکار، انتخابات ۲۴ خرداد را رونمایی از اندیشه اعتدالی مردم ایران دانست که سال‌ها در زیر آوار افراط و تفریط مکتوم شده بود.

 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ادامه با اشاره به آیات و روایات اسلامی در خصوص لزوم رویکرد اعتدالی برای رفتار و گفتار فردی و اجتماعی اظهار داشت: رسالت روزنامه‌نگاران ترویج این اندیشه و تجلیل از انسان‌هایی است که با تحمل مشکلات، برای تکریم اعتدال تلاش می‌کنند.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، کنترل تیتر و مطالب روزنامه‌ها را حاصل عدم تحمل و خفقان رسانه‌ای دانست و گفت: رسانه‌ها آیینه انعکاس اوضاع جامعه هستند و هیچ‌کس نمی‌تواند روزنامه‌های ناقد و دلسوز منافع و مصالح ملی را خصوصاً در عصر ارتباطات، محدود کند.

 

ایشان با تأکید بر سوابق درخشان مردم ایران برای خلق حماسه‌های گوناگون در طول تاریخ پیش و پس از اسلام و به ویژه در تاریخ معاصر، افزود: از ۳۴ سال پیش ایرانیان پیمودن راهی را آغاز کردند که امروزه شاهد تکرار آن‌ها در کشورهای اسلامی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا هستیم.

 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به انباشته شدن تدریجی انتقادات مردم نسبت به عملکرد بعضی از مسوولان در قوای مختلف، تصریح کرد: نتیجه انتخابات واکنش مردم به نوع نگاه غیرواقعی بود که در داخل و خارج نسبت به ایرانیان داشتند.

 

ایشان همچنین در پاسخ به تحلیل یکی از حاضران برای نقش خود در انتخابات، گفت: این اتفاق کار مردم بود و باید اعتراف کنیم نقش ما نسبت به کار مردم خیلی کم است؛ چون به دنبال شخصیتی رفته‌اند که مصداق تصورات و آرزوهای آن‌هاست.

 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به این سوال که «چه شد در انتخابات نام‌نویسی کردید؟» گفت: در ادبیات خواندم که برای هر انسان «آنی» در زندگی است و برای من هم این «آن» در عصر جمعه قبل از انتخابات حاصل شد که چرا باید در مقابل این همه درخواست و اصرار، استبداد رأی داشته باشم.

 

وی با تشریح روند اتفاقات پس از آن حالت، از استخاره تا نام‌نویسی و عدم احراز صلاحیت، گفت: آیت‌الله العظمی بروجردی همیشه در دروس خود جمله معروف «انّ لرّبکم فی ایّام دهرکم نفحات الی فتعرضّوال‌ها» را می‌خواند و با تأکید بر «الفرص تمروا کالمرّ السحاب» می‌فرمود «مواظب لحظات باشید».

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین خاطرنشان کرد: من هم با استفاده از حالتی که فقط یک لحظه در من احساس شد، ثبت‌نام کردم و از آغاز تمام اتفاقات را به خداوند واگذار کرده بودم.

 

جانشین فرماندهی کل قوا در طول سال‌های دفاع مقدس در توضیح «آنی» که در زندگی انسان‌ها به ندرت اتفاق می‌افتد، گفت: یکبار دیگر هم این «آن» در من ایجاد شد و آن زمانی بود که به اتفاق دکتر روحانی در حلبچه، درو شدن انسان‌ها را دیدیم و یک لحظه این احساس در من ایجاد نگرانی کرد که اگر صدام این جنایت را در کرمانشاه، تبریز یا حتی تهران تکرار کند، چه فاجعه انسانی به وجود خواهد آمد؟!

 

ایشان افزود: تصمیم گرفتم برای ختم جنگ، به اتفاق سایر سران قوا و مسوولان جنگ با امام(ره) صحبت کنیم و با توجه به مجموعه عوامل، به ویژه حضور آمریکا در خلیج فارس و نامه آقای رضایی درباره نیاز‌ها، امام به عنوان رهبری که صلابت و انعطاف از ویژگی‌های ایشان بود، پذیرفتند.

 

هاشمی رفسنجانی با اشاره به جلسه‌ای که مسوولان عالی‌رتبه برای ختم جنگ پیش امام داشتند، گفت: وقتی امام با احساس نگرانی از وعده‌ای که داده شده، جملات سابق برای ادامه جنگ تا «۲۰ سال» و «تا آخرین قطره خون» را یادآوری کردند، پیشنهاد کردم به عنوان جانشین شما بپذیرم و پس از پایان ماجرا، شما مرا محاکمه فرمایید که پس از سال‌ها هنوز شیرینی نگاه مهربان امام را پس از رد این پیشنهاد احساس می‌کنم.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در تشریح اوضاع پس از انتخابات نیز گفت: نظر دنیا نسبت به ایران عوض شده و دیگر از مطالب توهین‌آمیز در رسانه‌های دنیا کمتر خبر منتشر می‌شود.

 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی درباره رسالت روزنامه‌نگاران هم گفت: رسالت صاحبان قلم، ترسیم عظمت مردم ایران در طول تاریخ و پیوند آن به اتفاقات اخیر است که پیش از اسلام در دانشگاه جندی‌شاپور، پس از آن در نهضت ترجمه و بعد‌ها در پربار کردن تمدن اسلامی تلاش کرده‌اند.

 

ایشان با ارائه تحلیلی تاریخی از تعاملات تمدنی غرب و شرق گفت: دانش ایرانیان و روحیه آنان در احترام به دانشمندان، جندی‌شاپور را پناهگاه علمای بلاد مختلف کرده بود.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی در خصوص مشی اعتدال و سابقه روزنامه ابتکار گفت: اعتدال روزنامه [ابتکار] برای من جالب بود و امیدوارم این اعتدال عمومی شود.

کلید واژه ها: هاشمی رفسنجانی پایان جنگ


نظر شما :